Bratislava 23. marca (TASR) - V programe Koaličnej rady nie je zatiaľ zaradený personálny návrh na nového šéfa Slovenskej informačnej služby. Koaliční partneri sa pred dvoma týždňami dohodli, že ak nájdu náhradníka za odchádzajúceho Vladimíra Mitra, stretnú sa na mimoriadnom rokovaní. Zatiaľ sa tak nestalo.
Politici by mali v utorok 25. marca hovoriť o viacerých pripravovaných právnych normách, o optimalizácii súdnej organizácie, o zániku Fondu detí a mládeže i o imunite poslancov a sudcov.
Koaličná rada zaujme stanovisko k trom vládnym návrhom. Prvým z nich je návrh o používaní informačno-technických prostriedkov (ITP), ktorý naďalej umožní použiť ITP vo výnimočných prípadoch s dodatočným súhlasom sudcu. Pôjde o prípady, ktoré súvisia s bojom proti organizovanému zločinu a terorizmu. Návrh zákona súčasne zjednocuje druhy ITP, ktoré môžu používať jednotlivé oprávnené orgány a ustanovuje rovnaký postup pri ich používaní tak, aby sa zabránilo zneužitiu. V záujme zníženia rizika zneužitia ITP sa navrhuje využívať v rámci odpočúvaní zariadenia, ktoré neumožňujú spätné vymazanie údajov, ktoré boli zadané do systému. Ďalej sa budú na detektore lži preverovať osoby, ktoré technicky realizujú použitie ITP a súčasne ich preverí Národný bezpečnostný úrad (NBÚ).
Druhým je návrh ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, tzv. zákon o konflikte záujmov. Koaliční politici budú musieť vyriešiť jeden z hlavným problémov a to je zaradenie predstaviteľov všetkých stupňov samosprávy pod pôsobnosť zákona. Návrh, okrem iného, rozširuje okruh verejných funkcionárov, ktorí budú povinne deklarovať majetkové pomery a zverejňovať ich. Patriť tam budú aj ich manželia, manželky a blízke osoby žijúce s nimi v spoločnej domácnosti.
Nemenej dôležitým bude návrh tzv. antidiskriminačného zákona, ktorý zakazuje diskrimináciu na základe akéhokoľvek dôvodu. Podobný návrh zákona, ktorý ešte v minulom volebnom období schválila vláda, však parlament napokon neprerokoval. Na návrh kresťanského demokrata a súčasného ministra vnútra Vladimíra Palka ho poslanci odmietli zaradiť do programu schôdze Národnej rady SR. Najmä poslancom za KDH totiž prekážalo, že návrh obsahoval zákaz diskriminácie aj na základe sexuálnej orientácie.
V tomto návrhu sa nepripúšťa diskriminácia na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, veku, sexuálnej orientácie či náboženstva. Rovnako sa zakazuje diskriminácia kvôli zdravotnému postihnutiu, politickému zmýšľaniu, národnému alebo sociálnemu pôvodu, príslušnosti k národnosti a etnickej skupine, majetku a rodu.
Jedným z účastníkov Koaličnej rady bude aj splnomocnenec vlády pre reformu verejnej správy Viktor Nižňanský, ktorý predloží časový harmonogram legislatívnych úloh v tejto oblasti. Národná rada SR musí schváliť ešte 42 zákonov súvisiacich s reformou.