Žilina 23. marca (TASR) - Proti smrteľným chorobám ako sú lepra, AIDS a tuberkulóza, ale aj proti hladomoru a absolútnej chudobe bojujú v tých najťažších podmienkach slovenskí misionári rôznych rehoľných spoločností. Misijný klub v Žiline ich intenzívne materiálne podporuje už 13 rokov. Len za vlaňajšok poslali dobrovoľníci zo Žiliny do celého sveta (s výnimkou Severnej Ameriky) celkom 76 balíkov s hodnotou ako 250 000 korún, z toho poštovné bolo takmer 85 000 korún. Najčastejšie posielajú obväzový materiál do leprosárií v Ázii a Afrike, ľahké bavlnené oblečenie do tropických oblastí, sušené ovocie a školské pomôcky pre deti na Sibír, základné potraviny, deky, posteľnú bielizeň, lieky a dioptrické okuliare do všetkých chudobných oblastí, kde pôsobia slovenskí misionári. Vlani napríklad poslali 39 balíkov do krajín bývalého Sovietskeho zväzu, 8 do Indie, 5 do Ghany, 4 do Etiópie, po 3 do Senegalu a Tanzánie.
Podľa vedúceho Misijného klubu v Žiline Milana Bričkovského, sú adresáti tejto pomoci nesmierne vďační. Príkladom môže byť India, kde poslali biele pánske košele, o ktoré naši bezdomovci v charitnom centre už nemali záujem. Tam, pre tých najbiednejších ľudí, predstavovali veľmi hodnotný dar. Deti v zaostalých kútoch na Sibíri sa môžu vďaka balíku s najobyčajnejšími pomôckami (jednoduché perá, zošity) učiť v škole. Pravidelne im posielajú aj základné potraviny, med a sušené ovocie, pretože pôda v tejto časti sveta odmŕza len na pár mesiacov v lete. Vo východoafrickej Tanzánii je snom každého chudobného muža mať aspoň jedny nohavice, preto aj sem posielajú balíky s oblečením. Túto krajinu okrem sucha a chudoby sužuje aj viacero druhov malomocenstva. Aj keď malomocenstvo už možno v leprosáriách úspešne liečiť, trvá to jeden až dva roky. Zužitkujú tu preto aj staré obväzy z bývalých CO krytov, stačí ich len nanovo presterilizovať. "Často sa stáva, že veci, ktoré pre nás nemajú takmer žiadnu alebo len minimálnu cenu a končia na smetisku urobia v týchto krajinách neoceniteľnú službu," dodáva M. Bričkovský.
V poslednom období sa snaží Misijný klub posielať len vybrané alebo misionármi vyžiadané druhy materiálu, vzhľadom na vysoké náklady. "Za 10-kilogramový balík do Afriky alebo Indie, zaplatíme poštovné okolo 1400 korún, čo je pre nás relatívne veľa peňazí. Nemožno sa však pýtať či sa to vôbec oplatí, pretože z jedného desaťkilového balíka možno obliecť alebo niekoľko dní kŕmiť celú triedu detí," vysvetľuje vedúci klubu.
Pomoc slovenským misiám vo svete je financovaná najmä z darov a zbierok občanov. Ako hovorí M. Bričkovský: "Ľudia nám sem raz do týždňa nosia použité aj nové šatstvo a posteľnú bielizeň, mimoriadne si ceníme, keď prinesú nevyužité dioptrické okuliare. Tie pomáhajú chudobným slabozrakým, ktorí prišli o časť zraku kvôli chorobám či podvýžive. Vlani sme takto získali takmer 500 kusov. V optike nám ich zadarmo vyčistili, označili hodnotami a potom sme ich poslali do celého sveta. Napriek štedrým darom, veľa vecí (sušené mlieko, základné potraviny, lieky, školské pomôcky, sušené ovocie) musíme kupovať. Ale aj v tomto smere sa naši ľudia už mobilizujú, pripomína M. Bričkovský a ako príklad uvádza obetavú dôchodkyňu, ktorá pred nedávnom priniesla 14 kíl sušených jabĺk zo svojej úrody vlastnoručne nasušených na radiátoroch.
Peniaze na podporu misií získava Misijný klub aj z predaja na zberateľských burzách. "Dnes nám už sekretárky zo všetkých väčších úradov v Žiline samy nosia obálky s našimi poštovými známkami. My ich potom cez našich cirkevných partnerov predávame na zahraničných filatelistických burzách, kde sú slovenské poštové známky pre svoju výtvarnú hodnotu vysoko cenené. Výťažky sú použité práve na podporu misií. V minulom roku sa nám podarilo takto nazbierať 17 kilogramov poštových známok. Je povzbudzujúce a chvályhodné, že sa pre dobrú vec dokázali nadchnúť aj deti a poštové známky začali pre nás zbierať aj niektoré školy," uzatvára Milan Bričkovský.
ra rč