Výberom neprešlo minulý rok v priemere 18,8 percenta uchádzačov.
V prípade najnovšej irackej misie komisia vyše 20 percent z prihlásených vylúčila, povedal pre TASR vedúci vojenský psychológ ozbrojených síl SR Pavol Šmýkala. Hlavným motívom účasti na misii je snaha vojakov zvýšiť svoju odbornú spôsobilosť, zlepšiť si jazykovú zručnosť ako aj možnosť cestovať a vidieť cudzie krajiny. Významným faktorom je i finančné ohodnotenie, konštatoval psychológ.
Pred vyslaním do zahraničia vojaci absolvujú výberové konanie, ktorého súčasťou je aj psychologické vyšetrenie. Počas neho odborníci posudzujú psychickú a pracovnú spôsobilosť vojakov. Skúma sa predovšetkým ich odolnosť voči záťaži, integrita osobnosti a konfliktnosť. Dôležitá je odolnosť voči pôsobeniu frustračných činiteľov ako sú extrémne terénne a klimatické podmienky, napríklad nedostatok vody, vysvetlil psychológ. Vojaci by mali byť pripravení znášať aj dlhodobé pôsobenie v malých sociálnych skupinách a čeliť prejavom výrazne nepriateľsky naladeného prostredia. Počas výberu sa vylučujú osobnosti so sociálnymi patognómiami a sklonmi k alkoholu či kriminalite. Väčšina výberov do misií sa uskutočňuje vo Výcvikovej základni mierových síl OSN v Nitre.
Veľké problémy môžu počas misie nastať u tých, ktorí sa krátko pred odchodom rozvádzali, sú čerstvo zaľúbení alebo sa im počas misie narodilo dieťa, povedal Šmýkala, ktorý ako psychológ pôsobil v africkej misii v Eritrei. Vojaci by mali preto odchádzať s vyriešenými rodinnými problémami. Odlúčenosť od domova znášajú podľa jeho slov oveľa lepšie tí, ktorí boli vonku už viackrát.
Okrem psychologických kritérií sa vyžadujú aj potrebné kvalifikačné predpoklady, odborná a jazyková spôsobilosť. Vojaci musia byť zdraví ako aj fyzicky pripravení. Do misií odchádzajú výlučné profesionálni vojaci.
Slovensko má v zahraničí v súčasnosti vyše 800 mierotvorcov, ktorí pôsobia po celom svete pod mandátom OSN, NATO, EÚ alebo OBSE. SR sa tým zaraďuje medzi najaktívnejšie krajiny. Slovenskí vojaci sú nasadení napríklad v Afganistane, Bosne a Hercegovine, Kosove, Eritrei, Golanských výšinách, Cypre, Východnom Timore, Izraeli, Sýrii, Moldavsku, Gruzínsku, Sierra Leone. Najmladšou zahraničnou misiou v počte 69 príslušníkov je práve slovenská protichemická jednotka v Kuvajte. mab rč