Bratislava 23. marca (TASR) - Smer bude na budúci týždeň rokovať s jednotlivými poslaneckými klubmi o možnosti zvolania schôdze Národnej rady SR. Poslanci by mali na nej hovoriť o mandáte slovenských vojakov, ktorí by mali prípadne pôsobiť vo vojenských operáciách v Iraku. Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan je presvedčený, že na základe uznesenia NR SR slovenskí vojaci na to už majú mandát.
V diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť konštatoval, že slovenskí vojaci môžu byť nasadení okrem humanitárnych prác aj do bojových akcií v Iraku. Pripomenul spomínané uznesenie parlamentu. V prvých troch bodoch sa konštatuje, že vojaci sa budú zúčastňovať na humanitárnych prácach potrebných v prípade použitia zbraní hromadného ničenia. "Posledný odsek hovorí o tom - pokiaľ by mala byť nasadená do bojových operácií v Iraku, môže to byť na základe mandátu OSN. Podľa mňa má mandát na to, aby operovala aj v týchto podmienkach," vyhlásil Kukan.
Predseda Zahraničného výboru NR SR Ján Figeľ podporil v diskusii predsedu Smer Roberta Fica tvrdiac, že ak majú byť slovenskí vojaci nasadení do vojenských operácii v Iraku, mala by to NR SR povedať priamo. "Niektorí už povedali, že naši vojaci nemôžu ísť ďalej (pozn. odísť z Kuvajtu do Iraku), pretože česká armáda ma limitovaný mandát. Ak by mali z toho plynúť konzekvencie, nejasnosti a dôsledky s veľkými dopadmi, som presvedčený, že NR SR by mala všetko jasne pomenovať, aby nevznikli pochybnosti," zdôraznil Figeľ.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar poznamenal, že keď NR SR rozhodovala o mandáte, mala na mysli rezolúciu alebo uznesenie OSN po prijatí uznesenia slovenských parlamentom. "Na to, aby jednotky mohli ísť, museli by mať nový súhlas NR SR a nemajú ho," spresnil. Podľa Mečiara poslanci HZDS hlasovali na vyslanie protichemickej jednotky len s tým, že sa to potom legitimizuje mandátom OSN. "Tento mandát nie je, súhlas nie je. Kroky vlády sú v tomto smere veľmi ťažké," dodal.
Fico sa v relácii opýtal ministra Kukana, čo bude mať Slovensko z toho, že sa pridalo k protiirackej koalícii. Šéf diplomacie priamo neodpovedal, iba naznačil, že možno o rok sa bude dať na to lepšie odpovedať. Je presvedčený, že to neuškodí ani SR, ale ani našim spoločným záujmom. Poznamenal, že vojna v Iraku neohrozí proces rozšírenia Európskej únie a 16. apríla podpíše SR v Aténach prístupové protokoly.
zg rč