Bratislava 24. júla (TASR) - Presne 862 televíznych prijímačov s celkovou hmotnosťou vyše 26 ton elektronického odpadu sa nazhromaždilo počas akcie na zber starých a televízorov, ktorá prebehla v apríli a máji na celom Slovensku.
Televízne prijímače sa zvážali najskôr do bratislavského skladu a odtiaľ putovali na skládku odpadu do Loku pri Leviciach, kde od 18. júna prebieha ich postupná odborná ekologická likvidácia. Využiteľné zložky, ako sú železné alebo farebné kovy, plasty, či drevo sa recyklujú ako druhotné suroviny a časť z nich sa využíva energeticky. Nevyužiteľné zložky, medzi ktoré patrí sklo, niektoré elektronické súčiastky, drobná kabeláž a tmely, sa zneškodňujú vo vyhovujúcej spaľovni alebo končia na skládke tretej stavebnej triedy. Ekologickú likvidáciu elektronického odpadu zabezpečuje spoločnosť Arguss.
Zber sa uskutočnil v 49 slovenských mestách, pričom za odovzdanie starého televízora každý získal poukážku na zľavu pri kúpe nového. Organizátorom ekologickej akcie bola spoločnosť Philips Slovakia, ktorá od roku 1998 realizuje celosvetový environmentálny program Philips Eco Vision. Záver tohto programu stanovili na rok 2002.
Medzi ľuďmi, ktorí priniesli do predajní svoje staré televízory sa našli aj takí, ktorí svojho vyslúženého elektronického miláčika odovzdali len s myšlienkou chrániť životné prostredie, a zľavu nevyužili. Ako sa píše v dnešnom vyhlásení generálneho riaditeľa spoločnosti Philips Slovakia Karola Slobodu, akcia predstihla očakávania organizátorov. "Sme radi, že aj na Slovensku začína byť ekologické zmýšľanie pre ľudí samozrejmosťou", dodal Sloboda.
Najstarší odovzdaný televízor značky Tesla bol z roku 1951 bez možnosti identifikovať ho podľa názvu. Nasledoval typ Carmen z roku 1956 a Kriváň z roku 1958. Medzi značkami jednoznačne prevládali výrobky Tesly, ale veľa bolo aj televízorov značky Videoton, Grundig, Philips, Thomson, Sony a Rubin.
Podľa zákona o odpadoch platného od 1. júla 2001 prechádza povinnosť zabezpečovania zberu a zneškodnenia elektronického odpadu na mestá a obce. Pôvodcom odpadu je podľa zákona občan a ten musí rešpektovať záväzné nariadenia obce, ktorá týmto rieši svoje povinnosti. V súlade s tým istým zákonom sú výrobcovia, dovozcovia a predajcovia elektroniky povinní prispievať do Recyklačného fondu, za účelom ekologickej likvidácie a recyklácie výrobkov po období životnosti.
TASR dnes o tom informovala Diana Dobrucká zo spoločnosti Philips Slovakia.