SME

Pokladníci svorne tvrdia: O peniazoch sa nám nesníva. Konkrétni nechcú byť len politici z HZDS a ANO

„Viete, aký je rozdiel medzi krtkom a pokladníkom? Krtko hrabe od seba, pokladník k sebe.“ Tak by mohla znieť parafráza starého vtipu. Dnes má už každá politická strana určeného človeka, ktorý sa stará o to, aby stranícka kasa nikdy nebola prázdna. Kontro

luje peniaze na chod strany, platy, aj na volebnú kampaň, stará sa aj o prísun financií, naháňa a láka sponzorov. A že to nie sú malé peniaze, o tom svedčia fakty. Veď len za každý hlas vo voľbách dostane parlamentná strana šesťdesiat korún. Pridajme k tomu sponzorské dary, členské a dostaneme vskutku úctyhodnú sumu. Pohybovať sa môže v rozmedzí od päťdesiat- až do sto miliónov korún. A ešte sa im máli! Kto vlastne drží v rukách kasy parlamentných strán a ako s nimi hospodária?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V snahe dozvedieť sa legitímne veci o hospodárení strán sme oslovili všetky parlamentné subjekty. Položili sme im rovnaké otázky. Verili sme, že si budú čitateľa a aj potenciálneho voliča tak vážiť, že mu poskytnú pravdivé a vecné informácie. Nie je to ich povinnosť, je to ich právo a mnohé strany ho využili.

SkryťVypnúť reklamu

Žvach, HZDS: Nie cez médiá!

Aj v Mečiarovom hnutí nám prisľúbili urýchlené zodpovedanie. Dva dni sme počúvali, že na odpovediach sa usilovne pracuje. Bolo nám dokonca povedané, že pán Jasovský, ktorý má tieto veci v hnutí na starosti, už-už pošle odpovede na náš e-mail. Po dvoch dňoch telefonátov a presviedčaní nám odpoveď konečne prišla. Hovorca hnutia Igor Žvach nás štyrmi vetami poinformoval, že správu o hospodárení odovzdávajú ministerstvu financií i Národnej rade. „Preto nevidíme dôvod prezentovať cestou médií podrobné údaje, ktoré požadujete a ktoré sa navyše týkajú aj iných právnických, prípadne fyzických osôb.“

Právne je teda všetko v poriadku. A čo volič? Ako sa pozerá na fakt, že strana, ktorú volil, sa v otázke peňazí a majetkov len alibisticky vykrúca? Azda nemá právo vedieť, koľko nehnuteľností vlastní strana či hnutie, ktorej dal svoj hlas? „V hnutí s najväčšou demokraciou na svete“, ako ju pomenoval Tarčák, tvrdia, že všetko bude v správe.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto súvislosti je zaujímavé, že predstaviteľom niektorých strán nerobilo najmenší problém na naše otázky odpovedať. Priznali sa k majetku, povedali, koľko peňazí dostali od štátu i od sponzorov. V HZDS sú otázky o majetkoch už dávnejšie tabu. Stačí sa jeho predsedu opýtať, odkiaľ zobral peniaze na Elektru a hneď aj vám jednu…

Semanická, ANO: Mzdu poberá, ale členka nie je

Aliancia nového občana, podobne ako SMK, dala stranícke peniaze do rúk žene. Riaditeľka odboru ekonomiky a logistiky Helena Semanická s nami komunikovala veľmi ochotne a milo. V strane pracuje od júna 2001, riaditeľkou pre ekonomiku a logistiku sa stala vo februári minulého roku. „Za vykonanú prácu poberám mzdu, nie som členkou ANO.“ Odpovede na ostatné otázky vraj nájdeme vo výročnej finančnej správe. „Našou povinnosťou je zverejniť výročnú finančnú správu na vlastné náklady v médiách.“ Po vzore HZDS nám nepovedala nič viac. A čo ostatní?

SkryťVypnúť reklamu

Šrank, KDH: Firma nám dala milión

Riaditeľ rozpočtovej správy Martin Šrank je v hnutí od jeho založenia, no stranícku kasu má v rukách pár mesiacov. Funkcia „financmajstra“ v KDH nie je platená, napriek tomu sa do nej Šrank prihlásil sám. „Mojou úlohou je zabezpečiť materiálnu stránku života KDH.“ Ak by ktokoľvek z hnutia potreboval súrne kúpiť napríklad nový počítač, musí to on odobriť. „Idú cezo mňa fakticky všetky nákupy, vari až na úplné drobnosti.“

Správa majetku politickej strany nie je jednoduchá, veď ide o veľké peniaze. „Za bežný rok minieme asi 12 – 15 miliónov korún. Od štátu sme na toto volebné obdobie dostali 58 miliónov, časť príjmov máme aj od sponzorov.“ Za posledný rok im jedna firma dala milión korún. Jej meno bude zverejnené vo finančnej správe.

SkryťVypnúť reklamu

KDH nemá žiadny nehnuteľný majetok. Na účtoch majú okolo päť miliónov korún, strane patrí aj desať osobných automobilov. Osobný Šrankov majetok je štandardný: „Štvorizbový byt v Leviciach, auto Renault Thalia a garáž. To všetko spolu s manželkou.“ Negatívnych reakcií sa pri nástupe neobával a o Palackovi tiež vie svoje. Pre poriadok vo financovaní strán do budúcnosti vidí len jednu cestu. „Jediné rozumné riešenie je zvýšenie hodnoty hlasu vo voľbách z dnešných 60 korún minimálne na 150 korún za hlas.“

Jača, KSS: Dve autá a rozmnožovacia technika

Za hospodárenie strany zodpovedá u komunistov jej tajomník Ladislav Jača. „Za pokladníka ma navrhol sekretariát strany, vo funkcii som od decembra 2002.“ Napriek funkcii pokladníka sa však účtovníctvom v strane nezaoberá. „Zodpovedám za prípravu dokladov pre organizáciu, ktorá pre nás účtovníctvo vedie.“

SkryťVypnúť reklamu

Komunisti môžu na časy, keď spravovali miliónové majetky, už len s nostalgiou spomínať. Strana, ktorá vo voľbách získala asi sedem percent, má vraj dnes na účte necelých päťtisíc korún. Ak by chceli kúpiť napríklad nový počítač, nákup musí odobriť predsedníctvo ústredného výboru. „Vlastníme dve autá a rozmnožovaciu techniku.“ Dary od sponzorov vraj nikdy nedostali, finančne im však pomáha istá účtovnícka firma. Úspech v posledných voľbách im výrazne pomohol naplniť stranícku pokladňu. „Od štátu sme dostali asi štyridsaťtri miliónov, za bežný volebný rok minieme viac ako dva milióny.“

Financovanie politických strán sa stále podrobuje kritike. Riešenie vidia komunisti v prijatí nového zákona, ktorý by zahŕňal skúsenosti z ostatných krajín. Meno pokladníka sa na Slovensku často spája s Gabrielom Palackom. Jača sa pri nástupe do funkcie neobával negatívnych reakcií. Ak sa opýtame na jeho vzdelanie a majetkové pomery, je stručný: „Som ekonóm, mám trojizbový byt. Môj majetok je v hodnote tohto bytu spolu so zariadením.“

SkryťVypnúť reklamu

Cséploová, SMK: Najviac od štátu

V SMK pokladníka nemajú, peniaze má na starosti hospodárka Eva Cséploová: „Hospodárka strany je poverená vedením agendy a účtovníctva. Tiež vypracúva správu, ktorá sa potom predkladá vedeniu.“ Príjmy čerpajú z troch zdrojov – z rozpočtu, členských príspevkov a od sponzorov. Najviac peňazí majú od štátu. „Táto suma na tento rok činí zhruba 15 miliónov korún, ročne minieme asi 12 miliónov. Maximálny finančný dar od sponzora bolo tridsaťtisíc korún, darcov však sami neoslovujeme.“

SMK rozhodne nepatrí medzi chudobné strany. Podľa slov Cséploovej im toho patrí dosť. „Strana vlastní hnuteľný i nehnuteľný majetok. Máme vlastnú budovu, dopravné prostriedky, kancelárske stroje a zariadenia vo výške necelých deväť miliónov korún.“ Šafárenie s peniazmi im nehrozí: „Čerpanie, efektívnosť a účinnosť hospodárenia kontroluje deväťčlenná finančná a kontrolná komisia.“

SkryťVypnúť reklamu

Na otázky o svojich majetkových pomeroch nám pani Cséploová neodpovedala. Vraj strana majetok svojich zamestnancov neoveruje.

Kucej, SDKÚ: Ročný chod 12 miliónov

Jednoznačne najhorúcejšie kreslo pokladníka majú v SDKÚ. Igora Kuceja zvolilo do funkcie hlavného pokladníka stranícke prezídium. „V čase zakladania strany som bol zástupcom riaditeľa ústrednej kancelárie SDKÚ, takže členovia prezídia ma poznali. Myslím, že došlo k všeobecnej zhode.“ Po Palackovom pôsobení sa z kresla pokladníka v najsilnejšej vládnej strane stala doslova jama levova. Kucej tvrdí, že strach z pôsobenia vo funkcii nemal a dokonca za ňu ani neberie žiadny plat!

„V strane sú platení len funkcionári na ústrednej a krajskej úrovni, moja funkcia platená nie je.“

Hlavný pokladník má u dzurindovcov na starosti hlavne rozpočet strany a finančnú správu. Môže sa zúčastňovať aj na zasadnutiach revíznej komisie. SDKÚ rozhodne nepatrí medzi chudobné strany, po nedávnych voľbách získala aj majetok bývalej DÚ. Kucej však konkrétnu hodnotu majetku nepovedal. „Najväčším nehnuteľným majetkom je budova na Medenej ulici v Bratislave.“ Automobily vraj patria lízingovým spoločnostiam, vo vlastníctve majú časť výpočtovej techniky. Úvery SDKÚ nekvária? „Pôžičky máme vo výške, ktorá je primeraná finančným tokom plynúcim zo štátneho rozpočtu.“ Konkrétne číslo Kucej zase neuviedol. Koľko má strana v hotovosti, sa vraj nedá odpovedať: „S hotovosťou hospodária ústredné, krajské i miestne zväzy samostatne.“ A z akých zdrojov berú peniaze? „Najviac nám pomáhajú fyzické osoby príspevkami v malých sumách.“

SkryťVypnúť reklamu

Dzurindova strana minie ročne na svoj bežný chod asi dvanásť miliónov korún.

TOMÁŠ HOLETZ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 300
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 746
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 212
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 605
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 391
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 149
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 771
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Vitajte pri novom formáte predsedu vlády.


47
Peter Schutz

Fico hrá o udržanie vlastného voliča, ktorý je kľúčom k víťazstvu.


30
Tigran Barseghjan a Martin Mikovič.

Barseghyan ma dojal, tvrdí Mikovič.


6
Slavomír Molnár

Lepšie sadzby si treba s bankou vyjednať.


113

Neprehliadnite tiež

Juraj Šeliga

Šeliga ponúkol Zurianovi dokumenty, týkajúce sa prípadu.


SITA

Správa národného parku hovorí o arogancii a bezohľadnosti.


TASR
Magdalena Adamus

V krajinách, kde sú sterotypy silnejšie, matky zarábajú ešte menej.


Ilustračné foto.

Do akcie bolo zapojených 27 policajtov.


SITA

Sportnet

Juraj Slafkovský vo 4. zápase 1. kola play-off NHL: Montreal Canadiens - Washington Capitals.

Slafkovského gól tímu nepomohol.


Martin Turčin
Zľava Jakub Ferenc (Košice) a Sahir Gill (Nitra) v šiestom zápase finále play-off Tipos extraligy HK Nitra - HC Košice.

Víťazný gól strelil v 59. minúte Jaedon Descheneau. Práve jeho zásah priniesol nešťastný incident na tribúnach.


SITA
Tréner Interu Miláno Simone Inzaghi.

Futbalisti SSC Neapol majú na čele tabuľky trojbodový náskok.


TASR
Minúta ticha na pamiatku zosnulého pápeža Františka.

(Ne)tradičné zhrnutie kola futbalovej Niké ligy.


Richard Hanzlík
SkryťZatvoriť reklamu