BRATISLAVA – Vládna koalícia sa stále nezhodla na nových pravidlách, ktoré by sprísnili podmienky legálneho odpočúvania. Po kauzách únik nahrávok telefonátov Pavla Ruska a podnikateľa Jána Badžgoňa má koalícia na stole viac návrhov.
SMK navrhuje zriadiť osobitný úrad na odpočúvanie, ktorý by bol pod prísnou kontrolou. ANO preložila zákon, ktorý znemožňuje odpočúvať prvých 24 hodín bez súhlasu sudcu, ako je to teraz. Ministerstvo vnútra vo svojom návrhu túto možnosť ponecháva, sprísňuje len celý systém odpočúvania. Napríklad by musel sudca odsúhlasiť odpočúvanie v prvých 24 hodinách dodatočne, ak by ho nedal, nahrávky by sa museli zničiť.
Právnik Marek Benedik považuje dodatočný súhlas sudcu za správny, inak však návrh ministerstva vnútra hodnotí skôr kriticky. „Záruky pred zneužitím by mali byť veľmi precízne vypracované,“ myslí si.
Bývalý sudca Ján Hrubala uznáva, že môže nastať situácia, keď polícia musí konať ihneď a zohnať sudcu „niekedy predsa len nejaký čas trvá“. Na ochranu súkromia by mala slúžiť práve spätná kontrola sudcu. „Myslím si, že je to v poriadku,“ povedal.
Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Róbert Kaliňák nepovažuje dodatočný súhlas sudcu za riešenie a odpočúvať by sa podľa neho malo len po jeho súhlase. Vo výnimočných prípadoch, keď polícia musí konať ihneď, má podľa Kaliňáka inštitút „krajnej núdze“, keď je možné aj porušiť zákon za účelom ochrany väčších hodnôt. Kaliňák uznáva argumenty policajtov, že by sa im dôvody na také porušenie zákona ťažko dokazovali a sťažilo by to ich prácu, ale „policajná práca je o zodpovednosti“, tvrdí Kaliňák.
V hre sú doteraz dva návrhy zákonov o odpočúvaní. Návrh koaličnej ANO vláda zamietla a v parlamente je v druhom čítaní z iniciatívy poslancov. Druhý návrh ministerstva vnútra je v pripomienkovom konaní.
Zrejme niekedy v apríli by mohla vláda návrh ministerstva schváliť a predložiť do parlamentu. Šéf poslaneckého klubu ANO Ľubomír Lintner povedal, že expertná skupina koalície sa bude usilovať nájsť kompromis medzi návrhom ANO, ministerstva vnútra a iniciatívou SMK na zriadenie osobitného úradu na odpočúvanie. (sp)
Kauzy, pre ktoré sa majú meniť pravidlá odpočúvania
Prípad Rusko
Ťahá sa už od januára. Dôkazom odpočúvania má byť magnetofónová kazeta rozhovoru podpredsedu parlamentu a šéfa ANO Pavla Ruska s redaktorom denníka SME. Témou rozhovoru bolo to, ako bude Rusko tráviť Vianoce. Odpočúvanie Ruska spôsobilo vo vládnej koalícii vážnu krízu.
Prípad Badžgoň
Téma odpočúvania opäť ožila, keď politici a médiá dostali k dispozícii prepisy údajných telefonátov podnikateľa Jána Badžgoňa. Prepisy naznačili prepojenie ekonomickej a politickej loby. Badžgoň sa bránil, že ide o pamflety a väčšina z nich sa neuskutočnila tak, ako je to v prepisoch telefonátov.
Stav vyšetrovania
Vládni politici sa odmietajú vyjadrovať k obidvom kauzám. Chcú si počkať na výsledky vyšetrovania, hoci niektorí pochybujú, že sa dospeje ku konkrétnym záverom. Podľa našich zistení a zdroja z prokuratúry vyšetrovanie ešte „pár týždňov“ potrvá. Sú vraj problémy pri príprave znaleckých posudkov.
(sp)