Bratislava 24. marca (TASR) - Vladimír Mečiar nemusí vrátiť odmeny, ktoré dostal ako predseda vlády v rokoch 1993 a 1994. Rozhodol o tom dnes Okresný súd Bratislava I., ktorý uznal Mečiarovu námietku premlčania. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.
Námietku premlčateľnosti vzniesol Mečiar, ktorý sa zastupoval pred súdom sám, hneď na začiatku dnešného pojednávania. Celé dokazovanie preto pokladal za zbytočné. Mečiar označil kauzu okolo odmien za politicko-mediálny a nie právny spor. Podľa jeho slov mu boli odmeny v období júla a decembra 1993 a potom v apríli 1994 vyplácané v súlade so zákonom. Celkovo takto dostal 139 737 korún. Mečiar pred súdom tvrdil, že sa o správnosť vyplácania odmien zaujímal priamo u vtedajšieho predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). "Povedali mi, že som škrob a nedávam ľuďom čo im patrí," vysvetľoval bývalý trojnásobný premiér, ktorý sa na začiatku sporu usadil do nesprávnej lavice pre navrhovateľa. Mečiarove tvrdenia sa však nepodarí dokázať, nakoľko samosudkyňa Zuzana Posluchová zamietla návrh zástupcu Úradu vlády SR Štefana Haulíka, ktorý žiadal výsluch vtedajšieho predsedu NKÚ.
Pojednávanie sa nieslo v slovných prestrelkách medzi zúčastnenými stranami. "Nemáte právo ma skúšať z právnych vedomostí," odpovedal Mečiar na advokátovu otázku, či vedel, že položku mimoriadnych odmien jeho premiérsky dekrét o plate neobsahoval.
Haulík zastával názor, že štát podľa zákona o správe štátneho majetku musí svoje pohľadávky vždy vymáhať. Podľa právneho zástupcu Úradu vlády SR ide o finančné prostriedky občanov, štát musí žiadať vrátenie peňazí. Aj v prípade námietky premlčateľnosti právo štátu na neoprávnene vyplatené odmeny nezanikne, zdôraznil Haulík. Na mu Mečiar odpovedal "tak si ho majte, ale nie v súdnom spore".
Po vyhlásení verdiktu Haulík sa ešte nevedel presne povedať, či podá odvolanie. Očakával som aspoň, že súd bude konštatovať neoprávnené vyplatenie odmien, dodal.
Úrad vlády žiada súdnou cestou o vrátenie odmien i bývalých podpredsedov Mečiarovej vlády Sergeja Kozlíka, Katarínu Tóthovú, Jozefa Kalmana, Jozefa Prokeša a Mariána Andela. Jedine Roman Kováč odmeny dobrovoľne vrátil. O osude odmien ostatných bývalých vicepremiérov, rovnako ako v Mečiarovom prípade, súdy doteraz právoplatne nerozhodli. Prvostupňový súd zatiaľ zaviazal Tóthovú uhradiť sumu vo výške 258 749 korún, Sergej Kozlík má zaplatiť 113 197 Sk. V prípade Kalmana prvostupňový súd žalobu Úradu vlády zamietol a odvolací súd by mal s konečnou platnosťou rozhodnúť v apríli.
Kauza vyplácania odmien členom vlády expremiérom Mečiarom mala v rokoch 2000 a 2001 aj trestnoprávnu dohru. Bývalého predsedu vlády vtedy orgány činné v trestom konaní stíhali pre trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa. Dopustiť sa ho mal tým, že v rokoch 1993 až 1998 členom jeho vládnych kabinetov vyplatil odmeny v celkovej výške 13,7 milióna korún. Prokuratúra však po ukončení vyšetrovania trestné stíhanie V. Mečiara zastavila.