Bratislava 24. marca (TASR) - Špecifikácia podmienok pre prácu pozorovateľov a neskôr europoslancov zastupujúcich Slovenskú republiku v Európskom parlamente je cieľom pobytu generálneho tajomníka EP Juliana Priestleyho na Slovensku.
Na pôde Národnej rady SR bolo dnes konštatované, že všetky relevantné politické subjekty podporujú vstup SR do EÚ a podľa ostatných prieskumov verejnej mienky aj veľká väčšina občanov. Malo by sa to prejaviť aj v referende 16. a 17. mája 2003.
Šéf kancelárie EP Priestley na stretnutí so svojim partnerom vedúcim Kancelárie NR SR Vladislavom Dzúrikom zdôraznil, že prípravy na prácu našich zástupcov v tomto orgáne vrcholia, jediným obmedzením zatiaľ bude, že sa budú musieť obísť bez tlmočníckych služieb. Všetka technická podpora im však bude plne k dispozícii, rovnako aj úhrada cestovného, stravného a ubytovania, dodal.
Z hľadiska EP sa javí ako najdôležitejší parlamentom schválený zákon o voľbách do tohto zastupiteľského zboru. Akceptuje princíp, aby sa europoslancami nestali členovia národných parlamentov, pretože ako Priestley pripomenul, ide aj o časovo náročnú prácu. Slovenský parlament bude musieť tento ústavnoprávny problém do konania volieb do EP vyriešiť zmenou príslušnej legislatívy, vrátane vstupu do príslušných článkov Ústavy SR.
Na stretnutí so skupinou poslancov NR SR, ktorí budú až do volieb EP plniť úlohu pozorovateľov, sa hovorilo aj o celej problematike aproximácie a implementácie európskeho práva do právneho poriadku SR. Na stretnutí s Dzúrikom diskutoval Priestley o možnosti zriadiť v sídle EP slovenskú kanceláriu, ktorá by plnila nielen funkciu servisnej bázy, ale aj koordinátora prenosu informácií a úloh na exekutívne orgány a zastupiteľský zbor SR. V tomto smere zohráva v súčasnosti dôležitú rolu Informačná kancelária EP umiestnená v Kongresovom centre NR SR na Župnom námestí v Bratislave.