SME

Vláda: Mandát chemikov v zálive je jasný

BRATISLAVA - Vláda a prezident Rudolf Schuster zaujímajú v otázke irackej vojny zhodné stanoviská a doteraz sa neobjavili žiadne rozpory.

Neustáva však debata o mandáte našej jednotky v Kuvajte. Tému oživuje opozícia a najmä Smer. Tvrdí, že ak naši vojaci vkročia na územie Iraku a budú robiť klasickú prácu chemického vojska, musí s tým súhlasiť Národná rada. Šéf branno-bezpečnostného výboru parlamentu Róbert Kaliňák varuje: „Keď noha slovenského vojaka prekročí hranice Iraku, stane sa Slovensko agresorom.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V koalícii však nikto nepodporuje možnosť opätovného rokovania parlamentu o mandáte slovenských chemikov v zálive. Podľa šéfa zahraničného výboru Jána Figeľa (KDH) rôzny výklad pôsobenia vojakov v zálive nevyplýva z textu uznesenia parlamentu, ale z výkladu mandátu OSN. „Koalícia by sa nemala vracať k parlamentnému uzneseniu, mal by sa rešpektovať súčasný stav, ktorý predpokladá angažovanie slovenskej jednotky na humanitárne ciele a preventívne kroky pri použití zbraní hromadného ničenia. Je to vyšší princíp solidarity,“ mieni Figeľ. Tvrdí, že slovenskí chemici ani nie sú uspôsobení na samostatné operovanie či už v Kuvajte, alebo aj na území Iraku.

SkryťVypnúť reklamu

Aj šéf poslaneckého klubu ANO Ľubomír Lintner nevidí dôvod, aby o mandáte chemikov v zálive rokoval parlament ešte raz. „Uznesenie parlamentu vnímam ako generálny mandát pre našu jednotku. Nemyslím si, že pre našich vojakov je dobré, keď sa politická scéna takto handrkuje.“

Premiér Mikuláš Dzurinda sa odpovedi na otázku, čo ak USA požiadajú o nasadenie slovenských chemikov do vojnových operácií, zatiaľ vyhol. „Odpoviem v pravý čas,“ povedal Dzurinda v televízii TA 3.

Minister obrany Ivan Šimko hovorí, že nič nebráni tomu, aby sa naši vojaci presunuli v prípade potreby do Iraku. Podľa neho im zapojenie do bojov umožňuje už existujúci mandát OSN. Zároveň však hovorí, že jednotka má humanitárne poslanie s cieľom likvidovať následky zbraní hromadného ničenia, a preto sa ani nevyžaduje jej nasadenie do bojovej činnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes sa zíde koaličná rada vládnych strán. Ján Figeľ podotkol, že táto téma v programe síce nie je, ale „je v ovzduší“. (sp)

Chemici: Stiahnutie jednotky z Kuvajtu? Prečo?

Slovenskí vojaci v Kuvajte si nemyslia, že by ich mal parlament stiahnuť naspäť domov. „Nás sem vyslala Národná rada a dala nám určitý mandát. Sme vojaci a pokiaľ bude politické rozhodnutie o stiahnutí naspäť, splníme rozkaz. Ale ľuďom, ktorí sú v núdzi, treba pomáhať,“ hovorí veliteľ slovenskej chemickej jednotky v Kuvajte Ladislav Svatík.

Aj po začatí vojny naši zostávajú v Kuvajte. Ešte pred ich vyslaním do zálivu sa na Slovensku medzi politikmi špekulovalo, či sa zapoja do bojových operácií alebo nie, niektoré médiá dokonca tvrdili, že naši chemici pôjdu s americkými bojovými jednotkami v prvom slede. „Američania majú svoju chemickú podporu, ktorá ide s nimi v prednej línii v Iraku,“ hovorí Svatík.

SkryťVypnúť reklamu

Česko-slovenský prápor je všeobecne uznávaný, v súčasnosti je najväčší svojho druhu na svete, s najlepšou technikou a možnosťami. Nie je vylúčené, že ak Irak použije zbrane hromadného ničenia, časť našich opustí Kuvajt a presunie sa do Iraku. „Zachováme sa podľa situácie a v súlade s mandátom, ktorý máme. Bol by som veľmi rád, keby zbrane hromadného ničenia nepoužili, ale ak ich použijú, sme tu na to, aby sme pomohli,“ povedal Svatík. (rf)

Poľsko jednoznačne podporuje USA

Poľskí predstavitelia jednoznačne podporili Washington a vojenské riešenie krízy v Iraku. Poľská špeciálna jednotka Grom (Hrom) sa včera dokonca zapojila do bojov o prístav Umm Kasr.

„Osobne som tiež proti vojne,“ povedal ešte pred jej začiatkom poľský prezident Aleksander Kwaśniewski. V sobotu už prezident, podľa ktorého je dnes terorizmus reálnou globálnou hrozbou, tvrdil: „Nemôžeme prijať koncepciu, že sa nás to netýka, že naša chata je ďaleko.“ Vojenský zásah v Iraku podľa Kwaśniewskeho plní podobné ciele ako misia medzinárodných síl v Afganistane, Bosne či Kosove: „Tam sú medzinárodné sily zárukou mieru a rozvoja.“

SkryťVypnúť reklamu

„Dôsledne sme súčasťou koalície, ktorá sa snaží o odzbrojenie Saddáma a zmenu v Iraku. Nemyslím, že by z tohto dôvodu malo Poľsko niesť akékoľvek negatívne dôsledky,“ povedal poľský premiér Leszek Miller s narážkou na súčasné spory medzi USA a Európskou úniou.

Podľa prieskumov s vojnou v Iraku nesúhlasí takmer 70 percent Poliakov a proti vyslaniu poľských vojakov do konfliktu je 75 percent z nich.

Maďarsko je opatrnejšie

Podľa maďarského premiéra Pétera Medgyessyho zastávala maďarská politika v otázke Iraku od začiatku jednotné a jednoznačné stanoviská a postoje vlády sa v posledných mesiacoch nezmenili. „Východiskom bolo, že Irak je pre svet reálnou hrozbou a že treba tento problém vyriešiť podľa možnosti mierovou cestou. Možnosti sa však vyčerpali, a preto sa začal útok,“ povedal Medgyessy.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi maďarskou vládou a opozíciou zúri spor o to, či je krajina vďaka podpore USA vo vojnovom stave s Irakom, alebo nie. „Maďarsko nie je zapojené do vojny, maďarskí vojaci v Iraku nebojujú,“ tvrdí minister zahraničia László Kovács.

„Vo vojenskom zmysle Maďarsko nie je jednou z bojujúcich strán, z právneho a politického hľadiska však áno,“ hovorí naopak podpredseda opozičného Fideszu a predseda zahraničného výboru parlamentu Zsolt Németh.

Podľa lídra opozície Viktora Orbána nie je možné presne poznať, čo je dôvodom vojny. Podľa neho by sa však malo hovoriť aj o úlohe ropy, snahe o vytvorenie nového svetového poriadku, kríze Izraela a palestínskeho štátu.

PETER MORVAY

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 222
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 135
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 570
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 161
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 921
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 418
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 306
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 123
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V južnej polovici územia napršalo plošne výrazne viacej ako na severe.


TASR
Predseda KDH Milan Majerský.

Majerský upozorňuje, že Slovensko sa vracia do doby cashu.


SITA 5
Breh jazera sa stráca. Kedysi tu bol svah. Pod vodou zmizli aj ostrovčeky, už z nich vytŕčajú len stromy.

Vodný systém po oprave umožní regulovať hladinu.


Ilustračné foto.

Medveď zaútočil na muža a poranil mu nohu.


TASR 3
SkryťZatvoriť reklamu