Bratislava 25. marca (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster dnes vetoval novelu zákona o zdravotnej starostlivosti. Poplatky za niektoré služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti sa teda od 1. apríla platiť nebudú.
Po prezidentovom vete sa bude právnou normou znovu zaoberať zákonodarný zbor. V prípade, že ju opakovane schváli v pôvodnom znení, zákon začne platiť aj bez podpisu hlavy štátu.
Dôvodom prezidentovho veta je fakt, že poplatky mali byť zavádzané v čase, keď na občanov dopadajú reštriktívne opatrenia z konca minulého roka. Ide najmä o dereguláciu cien energií a zvýšenie dane z pridanej hodnoty z desiatich na 14 percent pri mnohých tovaroch a službách, uvádza sa stanovisku hlavy štátu, ktoré TASR poskytol hovorca prezidenta Ján Füle.
Prezident má tiež výhrady k tomu, že okruh osôb, ktoré by mali byť oslobodené od platenia poplatkov nie je dostatočný. Tieto platby by sa zavádzali v čase, keď podiel občanov v hmotnej núdzi na celkovom počte obyvateľov dosiahol takmer 12 percent, zdôvodňuje prezident. Problém vidí aj v súlade novely s Dohovorom o právach dieťaťa, ktorým je SR viazaná.
Ďalším nedostatkom novely predloženej ministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom je podľa prezidentových legislatívcov to, že chýba splnomocňovacie ustanovenie pre Ministerstvo zdravotníctva SR na vydanie vykonávacieho predpisu, ktorý by upravil podrobnosti o platbách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o úhradách nákladov za zdravotné výkony.
Prezident novelu nepodpísal napriek tomu, že podľa vlastných slov oceňuje prístup šéfa rezortu zdravotníctva pri prerokúvaní zákona a váži si jeho úsilie pri odstraňovaní pochybností o súlade novely s Ústavou SR.
Podľa spomínanej novely by sa malo platiť 20 korún za služby praktického a zubného lekára, ktorí poskytujú primárnu starostlivosť v ambulancii. Rovnako mali byť spoplatnené služby za sekundárnu starostlivosť, teda za služby logopéda, klinického psychológa a liečebného pedagóga. Za recept mala novela zaviesť poplatok 20 korún, z ktorých päť korún zostane lekárni a 15 dostane zdravotná poisťovňa.
Služby spojené s poskytovaním ústavnej starostlivosti nás mali vyjsť na 50 korún za deň, pričom sa malo platiť najviac za 21 dní tej istej ústavnej starostlivosti. Rovnakú čiastku za deň mali platiť pacienti za služby v liečebni pre dlhodobo chorých, a to bez ohľadu na dĺžku ústavnej starostlivosti.
Chorý mal hradiť aj dopravu do zdravotníckeho zariadenia a z neho, a to vo výške 2 koruny za kilometer. Osoby s ťažkým zdravotným postihnutím mali platiť korunu za kilometer.
Od poplatkov mali byť podľa novely zákona oslobodené osoby v hmotnej núdzi a ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím. Poplatkom by sa vyhli aj pacienti s duševnými chorobami, ktoré môžu potenciálne ohroziť život alebo zdravie pacienta alebo jeho okolia. Zákon oslobodzuje od platenia poplatkov tehotné ženy prijaté do ústavnej starostlivosti v súvislosti s rizikovým tehotenstvom alebo pôrodom, ďalej dojčatá, matky a novonarodené deti. Poplatky za zdravotné služby by nemuseli platiť ani darcovia krvi, ktorí sú nositeľmi striebornej a vyšších stupňov Jánskeho plakety, osoby zaradené do chronického dialyzačného a transplantačného programu, osoby, ktoré potrebujú onkologickú a kardiochirurgická liečba a pacienti s ťažkým zdravotným postihnutím odkázaní na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom.
Prezidenta po schválení zákona v parlamente opozičné parlamentné strany a mnohí občania opakovane vyzývali, aby právnu normu navrhnutú ministrom zdravotníctva nepodpísal.
Novelu schválil parlament ešte 6. marca. Hlasovalo za ňu 78 koaličných poslancov, ďalších 56 členov zákonodarného zboru hlasovalo proti a piati poslanci sa zdržali.