Bratislava 25. marca (TASR) - Desiatky ľudí si dnes prišli k Pamätníku holokaustu na bratislavskom Rudnayovom námestí pripomenúť 61. výročie prvého transportu židovských dievčat do koncentračného tábora v poľskom Osvienčime. Vlak s presne tisíckou slobodných mladých žien vo veku od 16 do 30 rokov z východného Slovenska odišiel do tábora smrti z Popradu 25. marca 1942. Aktivisti občianskej iniciatívy Ľudia proti rasizmu, ktorí spomienkový akt zorganizovali, umiestnili pred pamätník transparent s veľkou bielou číslicou 1000 a nápisom Nikdy viac! spolu so sviečkami rozloženými do tvaru židovskej hviezdy.
Koordinátor občianskej iniciatívy Ladislav Ďurkovič počas spomienkového aktu zdôraznil, že "k čomu došlo pred 61 rokmi je taká vážna vec, že je našou morálnou povinnosťou vždy na to upozorňovať a najmä hľadať analógiu aj v moderných dejinách, aby sa nič podobné už nikdy viac neopakovalo. Nie je predsa možné, aby v súčasnosti poskakovali pred pamätníkom mladíci, ktorí by transport s radosťou odprevádzali". Podotkol, že na Slovensku akoby sme stále nechceli hovoriť o závažných udalostiach z druhej svetovej vojny.
Riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan prijal iniciatívu Ľudí proti rasizmu s veľkým potešením. "Som veľmi rád, že tradícia pripomínania si takej závažnej udalosti vznikla aj v Bratislave, pretože holokaust a transporty Židov neboli len záležitosťou Popradu," uviedol Mešťan.
Transport mladých žien z 25. marca 1942 bol vôbec prvým, ktorý nasmerovali do známeho tábora smrti v poľskom Osvienčime. Podľa štatistík bolo zo Slovenska deportovaných celkovo približne 70 tisíc Židov, z ktorých prežilo vojnu len tritisíc.
Upozornenie: Obrazová redakcia TASR vydáva k správe fotomateriál.