BRATISLAVA – Bývalí príslušníci SIS čelia trestnému stíhaniu v 11 kauzách, ich bývalý šéf Ivan Lexa čelil ôsmim obvineniam. Napriek tomu, že vyšetrovanie bolo skončené a do mája 2001 prokuratúra podala obžaloby vo všetkých kauzách, súdy ešte nerozhodli. Výnimkou je zavlečenie prezidentovho syna do zahraničia, kde súd stíhanie na základe Mečiarových amnestií zastavil.
V ostatných prípadoch kauzy stoja pre obštrukcie obžalovaných, asi polovicu prípadov súdy vrátili na došetrenie – niektoré až rok a pol po podaní žalôb. Kauzy SIS končia na Krajskom súde v Bratislave a Okresnom súde Bratislava III.
Príkladom je prípad nelegálneho odčerpávania štátnych peňazí cez krycie firmy SIS. Žalobu podali na krajský súd v máji 2001, o jej vrátení vyšetrovateľom rozhodol až o 19 mesiacov. Hovorca súdu Tibor Kubik tvrdí, že sklz má na svedomí výmena sudcu, ktorému bol prípad pridelený. „Išlo o veľmi závažnú kauzu, bolo tam asi 3000 listov v spise,“ hovorí.
O ostatných vrátených prípadoch Kubik tvrdí, že vyšetrovanie nebolo úplné a „skutkové okolnosti boli dosť chabé“. Došetrovanie pred súdom by potom podľa neho bolo spojené so značnými ťažkosťami. „Je lepšie, keď to odstránime v prípravnom konaní, než aby sme to odročili viackrát na súde,“ dodal.
Dozorujúcim prokurátorom sa postup súdov nepáči. Ozývajú hlasy, že súdy v niektorých prípadoch maria prácu prokuratúry a vyšetrovateľov. Michal Serbin, ktorý dozoroval všetky Lexove prípady, hovoril o chýbajúcej odvahe sudcov. Sudcom sa však veľmi nečudoval. „Činnosť tajnej služby je pre mnohých španielska dedina,“ povedal pred časom. (rp)
Aktuálny stav v kauzách bývalých príslušníkov SISKauza zneužitie služobného videozáznamu – obžalovaný je bývalý riaditeľ odboru sledovania a operatívnej techniky SIS Gejza V. Pojednávanie bolo trikrát odročené na neurčito. Naposledy potom, ako Gejza V. zmenil právnika a nový si vyžiadal čas na preštudovanie spisu.
Kauza triptych Klaňanie sa troch kráľov – Obžalovaní sú Ivan Lexa a Jaroslav Svěchota. Okresný súd Bratislava III. v máji 2002 vrátil vec prokurátorovi na došetrenie.
Kauza nástražný výbušný systém na mítingu KDH a likvidácia vozidla Mercedes-Benz – okrem Lexu bolo obžalovali ďalších 5 príslušníkov SIS. Okresný súd Bratislava III. trestné stíhanie vo veci likvidácie automobilu zastavil, druhý prípad vrátil v máji 2002 na došetrenie.
Kauza neoprávnené nakladanie s peniazmi SIS – obžalovaný je Svěchota. Pojednávanie na krajskom súde bolo dvakrát odročené. Raz pre neprítomnosť obhajcu, druhýkrát v auguste 2002 pre chorobu obžalovaného.
Kauza odčerpávanie peňazí cez krycie firmy SIS – okrem Lexu sú ešte traja obžalovaní. Krajský súd v Bratislave viac ako po roku od podania obžaloby vrátil vec v júli 2002 na dopracovanie prokurátorovi.
Kauza fingovaná likvidácia zbraní SIS – okrem Lexu je obžalovaných ďalších 7 pracovníkov SIS. Obžalobu na Okresný súd Bratislava III podali 13. marca 2001. Súd vrátil vec v auguste 2002 na došetrenie.
Kauza sabotáž – stíhajú troch ľudí, medzi nimi aj Lexu. Krajský súd najskôr vrátil vec na došetrenie, ale Najvyšší súd toto rozhodnutie zrušil. Potom krajský súd posunul vec na okresný súd. Aj toto rozhodnutie Najvyšší súd vo februári 2003 zrušil.
Kauza zavlečenie prezidentovho syna – obvinených bolo 13 ľudí. Súd trestné stíhanie zamietol, dôvodom sú tzv. Mečiarove amnestie.
Kauza vyplácanie peňazí SIS „mŕtvym dušiam“ – trestne stíhaní sú piati ľudia vrátane Lexu. Ten bol pre tento trestný čin už aj vo väzbe, z ktorej sa dostal po rozhodnutí Najvyššieho súdu v auguste 2002. Konanie pokračuje, súd vrátil prípad prokurátorovi na došetrenie.
Použitie peňazí SIS na stavbu rodinného domu – súd vrátil vec na došetrenie prokurátorovi ešte v novembri 2001. Prokurátorova sťažnosť bola zamietnutá.
Neoprávnené nakladanie s nehnuteľnosťou SIS – obžalovaný je Svěchota. Pre jeho chorobu bolo pojednávanie na Okresnom súde Bratislava III. odročené na neurčito. (r)