Košice 24. júla (TASR) - Krajský úrad (KÚ) v Košiciach zamietol odvolanie občianskeho združenia Za zdravú Olšavskú dolinu, obce Nižný Čaj a približne 250 občanov okolitých obcí voči územnému rozhodnutiu vybudovať v lokalite obce Vyšný Čaj skládku komunálneho odpadu.
Ako pre TASR potvrdil prednosta Okresného úradu (OÚ) Košice - okolie Ľuboš Pastor, v dnes doručenom rozhodnutí KÚ ako odvolací orgán v celom rozsahu potvrdil územné rozhodnutie OÚ povoliť výstavbu veľkokapacitnej skládky odpadov v spomínanej obci vo východnej časti okresu Košice - okolie. Podľa Pastora skládka v tejto lokalite spĺňa podmienky "mimoriadnej celospoločenskej dôležitosti". Odôvodňuje to faktom, že okres so 113 obcami a 105 000 obyvateľmi má iba jedinú riadenú skládku v jeho západnej časti, v Jasove. Vzhľadom na špecifické územie okresu, tvoriace okolo Košíc prstenec, je preprava odpadu z východných obcí cez mesto nevyhovujúca.
KÚ potvrdil aj zákonnosť postupu okresného úradu, ktorý síce historicky ako prvý OÚ nerešpektoval neodporúčajúce stanovisko Ministerstva životného prostredia SR, to však podľa rozhodnutia KÚ nemá pre stavebný úrad záväzný charakter.
Plánovaná skládka III. stavebnej triedy vo Vyšnom Čaji by sa mala rozprestierať na rozlohe takmer 10 hektárov a obsahovať 1,56 milióna kubických metrov odpadu, z toho časť nebezpečného. Proces posudzovania jej vplyvu na životné prostredie sa začal už v roku 1998, kauza sa zintenzívnila v posledných dvoch rokoch.
Spor medzi investorom skládky, spoločným podnikom RCP - Recykling Park Olšava, v ktorom je združených 42 obcí a na druhej strane zástupcami OZ Za zdravú Olšavskú dolinu a nesúhlasiacimi občanmi sa týka vhodnosti vybranej lokality. Environmentalisti nespochybňovali potrebu vytvoriť skládku vo východnej časti okresu, dôrazne však požadovali jej umiestnenie v menej rizikovej lokalite.
Rozporné názory na vhodnosť vybranej lokality pritom mali aj súdni znalci. Podľa odborného posudku košického súdneho znalca Dušana Cabalu, na základe ktorého OÚ vydal pozitívne územné rozhodnutie, geologické a hydrogeologické pomery lokality Vyšný Čaj sú podmienečne vhodné pre výstavbu skládky a investorom navrhnuté opatrenia sú dostatočné. Stanovisko ochranárov sa opieralo o päť odborných a dva súdnoznalecké posudky. Proti výstavbe skládky vo Vyšnom Čaji argumentovali vysokou hladinou podzemnej vody, existenciou nadzemných výverov, priepustnosťou podložia a hroziacimi zosuvmi pôdy v širšom okolí budúcej skládky. Podľa trenčianskeho súdneho znalca Juraja Minárika sú prírodné podmienky lokality na umiestnenie skládky odpadov veľmi nepriaznivé a podklady investora boli nielen nedostatočné, ale aj tendenčné a klamlivé.
Spor okolo výstavby skládky vo Vyšnom Čaji však pravdepodobne neskončil. Po nadobudnutí právoplatnosti územného rozhodnutia sa na žiadosť investora začne stavebné konanie a na ňom sa budú opätovne zúčastňovať všetky zainteresované strany.