
Premiér a jeho kandidát na šéfa SIS začínali spolu ešte v KDH. Po založení SDKÚ prešiel Ladislav Pittner k Dzurindovi. FOTO – ARCHÍV TASR
BRATISLAVA – Za šéfa Slovenskej informačnej služby premiér Dzurinda navrhuje Ladislava Pittnera. V utorok to povedal aj svojim koaličným partnerom. KDH a SMK súhlasili, ANO sa chce ešte poradiť.
„Je to dobrý návrh,“ povedal predseda KDH Pavol Hrušovský. Na vymenovanie Pittnera podľa neho existujú tri dôvody – dobrá povesť doma aj v zahraničí, bohaté skúsenosti z bezpečnostných a spravodajských zložiek a jasná predstava o fungovaní tajnej služby a personálnych otázkach. Podmienkou KDH a SMK je, aby nový riaditeľ SIS odvolal bývalého novinára Petra Tótha z postu šéfa kontrarozviedky. Pittner už povedal, že tak urobí. Tóth čelí obvineniu z útoku na štátny orgán, keď mal ako anonym z hotela Danube faxovať trestné oznámenia na ministra vnútra Vladimíra Palka.
Predsedu ANO Pavla Ruska návrh premiéra neprekvapil. Osobné výhrady voči Pittnerovi vraj nemá: „Poznáme sa málo, je to človek z prostredia KDH a SDKÚ pre nás neznámy.“ O problémoch z minulosti, keď Pittner kritizoval jeho po rusky hovoriacu ochranku, Rusko povedal: „Nedá sa žiť z minulosti.“ Krížovú kontrolu Rusko pri Pittnerovej nominácii vraj požadovať nebude: „Počkáme na závery vyšetrovania odpočúvacích káuz. Na rozdiel od KDH a SMK nebudeme cez médiá odkazovať, čo pán riaditeľ má alebo nemá urobiť.“
Rusko hovorí, že sa v strane poradia aj o Pittnerovom veku a zdravotnom stave: „Je to otázka zamyslenia sa nad tým, či bude schopný takého pracovného nasadenia, aby mu zdravotný stav v práci neprekážal.“
Béla Bugár na otázku, prečo SMK s Pittnerom súhlasila, povedal: „Dôvody sú také, aký je výber. Má určité znalosti a skúsenosti z tejto oblasti.“ Bugár dodal, že SMK pozná Pittnera ako bývalého ministra vnútra a „vieme si predstaviť, že to zvládne“.
V SDKÚ o viacerých kandidátoch na post šéfa SIS nehovorili. Podľa člena prezídia strany Pavla Kuboviča premiér prišiel s jediným návrhom a voči Pittnerovi nezazneli žiadne výhrady.
Koaliční partneri sa dohodli, že sa stretnú o týždeň a budú rokovať iba o riaditeľovi tajnej služby. Vláda by Pittnera mohla vymenovať do funkcie už v stredu 2. apríla. Súčasný riaditeľ Vladimír Mitro odchádza z funkcie na vlastnú žiadosť 31. marca. (mož, sp)
Pittnerove výrokyO paralelnej tajnej službe za vlády Vladimíra Mečiara ( 1998)
„Verejne vyhlasujem, že som mal informátorov priamo z prostredia polície a SIS – a to takých, ktorí prišli k záveru, že sa koná protizákonná a protištátna činnosť. Tieňovú sisku som neriadil.“
O bývalých eštebákoch (2001)
„V roku 1990 platila dohoda, že bolo možné použiť príslušníkov ŠtB, ktorí prešli občianskymi previerkami a nebojovali na úseku boja proti vnútornému nepriateľovi. Nemali sme dostatok skúsených pracovníkov z oblasti boja proti kriminalite, čo pretrváva až do dnešných dní, tak v polícii, ako aj na prokuratúre.“
O odstúpení Vladimíra Mitra z kresla riaditeľa SIS (2003)
„Ako skúsený a dlhoročný pracovník bezpečnostných zložiek si uvedomil, že takúto funkciu nie je možné vykonávať vtedy, keď ústavní činitelia z väčšej časti nedôverujú. Vysoko si ho vážim, lebo pomohol odhaliť mnohé skutočnosti okolo činnosti SIS za pôsobenia Ivana Lexu vrátane Ivana Lexu.“ (r)
Opozícia: Je to zlé riešenie
Vážne výhrady k Ladislavovi Pittnerovi na čele SIS má Mečiarovo HZDS. Hnutie hovorí, že ide o najhoršie možné riešenie. Podpredseda Ján Kovarčík povedal, že SIS sa doslova topí v problémoch a vláda chce službu zveriť do rúk človeka, ktorý nezvládal ani bežné operatívne problémy rezortu vnútra. HZDS upozorňuje, že takýto krok by bol vážnou chybou v čase, keď sa rozhoduje o začlenení Slovenska do NATO a kontrola nad ochranou utajovaných skutočností nemôže byť predmetom pochybností.
Ficov Smer tvrdí, že Pittnerovo vymenovanie je ukážkou amaterizmu. „S údivom sleduje prax, keď premiér Mikuláš Dzurinda navrhuje na významné štátne posty osoby, s ktorými sa musel rozlúčiť pre neschopnosť. Po Ľudovítovi Kaníkovi je Ladislav Pittner druhým prípadom.“
Exminister vnútra Gustáv Krajči, dnes z klubu nezávislých poslancov, povedal, že ho návrh prekvapil. „Nie z hľadiska odbornosti, ale veku. Pittner od začiatku nič nerobil, len spravodajské tieňové služby, teraz bude mať šancu si to vyskúšať v riadnej službe a overiť si schopnosti.“ (sp)
výhody
Skúsenosti
C pracoval v spravodajských službách i v rezorte vnútra.
Mandát dôvery
C má politickú dôveru vládnych strán, aj keď zatiaľ nie je jasné, ako sa zachová ANO.
Dôvera k ministrovi vnútra
C je pravdepodobné, že k ministrovi vnútra Vladimírovi Palkovi bude mať skutočne dôverný vzťah. Keď naposledy odišiel z kresla ministra, za svojho skutočného nástupcu označil práve Palka.
Ekonomická nezávislosť
C jeho meno sa doteraz nikdy neobjavilo v súvislosti s prepojením na finančné a podnikateľské skupiny. Umožňuje mu to správať sa slobodne a nepodľahnúť prípadnému tlaku lobistov.
nevýhody
Zdravie
D blíži sa k sedemdesiatke a jeho zdravotný stav bol, aspoň vlani v máji, keď ho denník SME oslovil, problematický. Pittner vtedy povedal, že je „na pováženie“. Povedal tiež, že i keď nechce odísť úplne z politiky, nevie si predstaviť, ako by „v parlamente prežil ďalšie štyri roky“. Chorému srdcu záťaž z problémov v tajnej službe zrejme neprospeje.
Minulosť
D od začiatku 90. rokov bol politicky exponovanou osobnosťou ako poslanec slovenského parlamentu i minister vnútra. Znamená to, že bude na seba pútať oveľa väčšiu pozornosť, ako keby premiér vybral niekoho menej známeho. Nikdy nie je dobré, keď sa tajná služba príliš často spomína v médiách, zvlášť vtedy, keď si to neželá. Budúci šéf SIS sa nevyhne ani otázkam o pôsobení bývalých členov ŠtB v spravodajských zložkách.
Apolitickosť
D pre svoju doterajšiu politickú činnosť si bude zložito budovať politickú nezávislosť. Preto sa očakáva aj kritika opozície. Riaditeľa SIS budú vnímať predovšetkým ako človeka dvoch koaličných strán – KDH a SDKÚ.
Pavol Rusko
D ešte ako minister vnútra vyčítal Ruskovi, vtedy spolumajiteľovi televízie Markíza, jeho ukrajinskú ochranku. Rusko reagoval podráždene, dnes je šéfom koaličnej ANO. Ak má Rusko v súvislosti s kauzou odpočúvanie pošramotené vzťahy s ministrom vnútra Palkom, iste ho nepoteší Pittner na čele tajnej služby. Ostatní členovia ANO i vedenia strany sa však môžu pýtať, či vôbec spájať tento problém s postojom ANO k Pittnerovi. (sp)