Košice 27. marca (TASR) - Pripraviť návrh vládnej stratégie integrovania rómskych komunít v kontexte decentralizácie verejnej správy a s využitím predvstupových štrukturálnych fondov Európskej únie je cieľom pracovného seminára, ktorý sa začal dnes v Košiciach.
Dvojdňové podujatie sa koná v rámci twinningového programu Phare 2000 pod názvom Zlepšenie situácie Rómov v SR. Pre zástupcov štátnej správy a samosprávy a mimovládnych organizácií z východného Slovenska i rezortov ho zorganizoval predvstupový poradca programu Michel Digne v spolupráci s tímom expertov EÚ, splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Klára Orgovánová a Krajský úrad v Košiciach.
Digne informoval, že twinningový program na zlepšenie postavenia Rómov v SR sa skončí v decembri a vzídu z neho konkrétne návrhy v oblasti vzdelávania, zdravotníctva, zamestnanosti a bývania. Zdôraznil, že rómsky problém je zatiaľ len problémom politikov, ale možno ho riešiť, len ak bude vecou celej spoločnosti. Susane Birdová z Európskej komisie na tlačovej konferencii uviedla, že Slovensko dostane po vstupe do EÚ na roky 2004 až 2006 na rozvojové programy 1,5 miliardy eúr, ktoré bude môcť využívať aj rómska menšina a "Brusel privíta každý návrh a projekt". Orgovánová, ktorá priblížila novú vládnu koncepciu pre rómsku problematiku, zdôraznila, že posledný predvstupový rok bude pre Slovensko dôležitý, a bude to rok budovania inštitúcií, ľudských zdrojov a kapacít. Pripustila, že problémy Rómov sa zatiaľ darí riešiť len na "malom priestore", pretože možnosti štátneho rozpočtu sú limitované.
Experti z EÚ vyjadrili prekvapenie nad tým, aký je problém bývania Rómov. Ak sa by sa mal riešiť súčasným tempom, trvalo by to podľa nich najmenej 50 rokov, preto zaznel aj návrh na prijatie akejsi obdoby Marshallovho plánu.
V programe seminára sú v piatok okrúhle stoly účastníkov na témy výchova a vzdelávanie rómskej komunity, zdravotná starostlivosť, bývanie, zamestnanosť a sociálna práca.