Bratislava 29. marca (TASR) - Za kľúčové v slovenskej zahraničnej politike považuje premiér Mikuláš Dzurinda spoluprácu a strategické partnerstvo s USA. "Veľmi si želám, aby sme získavali nielen viac zahraničných amerických investícií, ale aby v Európe bolo Slovensko naozaj jasným, pevným a spoľahlivým partnerom Spojeným štátom". Dzurinda to uviedol počas dnešnej hodnotiacej konferencie o výsledkoch zahraničnej politiky SR za minulý rok v Bratislave.
Predseda vlády zároveň vyjadril želanie, aby sa Slovensko mohlo vždy oprieť o spojenectvo s USA. V súvislosti s nadchádzajúcim vstupom do Európskej únie a NATO deklaroval maximálne úsilie Slovenska pri zachovaní a posilnení jednoty Európy a pevnosti transatlantickej väzby. "Chceme jednotnú Európu, ktorá bude partnerom USA. Nechceme budovať Európu, ktorá by sa definovala ako biopolitický súper USA. A naopak Spojené štáty nesmú rezignovať na spojenectvo s Európou," konštatoval.
Členstvo v EÚ a NATO zmení podľa Dzurindu i charakter slovenskej diplomacie. Z doterajších priorít, ktorými bola integrácia do týchto štruktúr, sa stane nástrojom na presadzovanie národných záujmov.
K hlavným úlohám zahraničnej politiky Slovenska bude popri aktívnom pôsobení v únii a NATO patriť aj naďalej dobrá spolupráca a vzťahy so susedmi ako aj rozvíjanie visegrádskej spolupráce. Súčasné vzťahy SR s Českou republikou označil Dzurinda za nadštandardné, s Poľskom za excelentné, s Rakúskom za bezproblémové a priateľské. Aj s Maďarskom dosiahlo Slovensko dobré vzťahy, ktoré však dosiaľ kalí sporný maďarský krajanský zákon. Ukrajina poskytuje podľa premiéra veľký potenciál a rezervy v rozvíjaní zahraničnej politiky. Predseda vlády vyjadril i záujem o dobré partnerské vzťahy s Ruskou federáciou a vzájomnú vyváženú obchodnú spoluprácu.
Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan v hodnotení slovenskej diplomacie za minulý rok zameranej na integráciu do EÚ a NATO konštatoval, že jej základné priority boli úspešne naplnené.
Najväčšiu autoritu medzinárodno-politickému postaveniu Slovenska dali podľa ministra obrany Ivana Šimka práve parlamentné voľby, o ktorých občania rozhodli o kontinuite demokratickej moci. Hlavnou otázkou volieb bola pritom práve integrácia. Prizvanie Slovenska a ukončenie prístupových rozhovorov s EÚ ako i postoj k irackej kríze boli ďalšími zásadnými rozhodnutiami, ktoré určili miesto SR na medzinárodnej politickej scéne, povedal ďalej Šimko. "Nedalo sa zostať bokom, nečinnosť by znamenala veľmi jasné stanovisko," komentoval rozhodnutie slovenskej vlády ako i parlamentu v otázke Iraku. Transatlantický rozmer v zásadných politických a bezpečnostných otázkach poskytuje podľa jeho slov i trom malým európskym štátom väčší operačný priestor pre uplatňovanie vlastných národných potrieb.