Bratislava 28. marca (TASR) - Na uspokojenie 1500 žiadateľov o pôžičky pre začínajúcich učiteľov je potrebných asi 350 miliónov korún. Napriek tomu, že zákon o pôžičkovom fonde pre začínajúcich pedagógov je v platnosti od 9. júna, fond nedisponuje nijakými financiami.
Prijatie zákona o pôžičkovom fonde pre začínajúcich učiteľov označila hovorkyňa Ministerstva školstva SR Michaela Dobošová za nesystémové až diskriminačné riešenie. Ministerstvo tvrdí, že zákon o zriadení pôžičkového fondu pre začínajúcich pedagógov, ktorý do parlamentu predložila exministerka školstva Eva Slavkovská, bol schválený bez finančného krytia. Napriek žiadosti o financie zo štátneho rozpočtu nedostalo ministerstvo vzhľadom na reštrikčné opatrenia ani korunu. Šéf rezortu školstva Martin Fronc údajne požadoval z rozpočtu 400 miliónov korún. Ministerstvo v súčasnosti rokuje s viacerými bankami o podmienkach poskytovania výhodnejších pôžičiek pre pedagógov.
Správca fondu - Študentský pôžičkový fond (ŠPF) musí do parlamentu predložiť výročnú správu o činnosti fondu pre začínajúcich učiteľov. Keďže fond nijaké prostriedky nedostal a nemohol tak naplniť zákon, považuje riaditeľ ŠPF Ľubomír Zburín správu za bezpredmetnú. Predseda Výboru NR SR pre vzdelanie, vedu, šport a mládež, kultúru a médiá Ferdinand Devínsky si myslí, že fond by mal upozorniť na súčasnú situáciu. Je presvedčený, že nepotrvá dlho, peniaze sa nájdu a situácia sa vyrieši. V tejto súvislosti upozornil, že všetci členovia koalície - SDKÚ, KDH, SMK a ANO označili vzdelávanie v predvolebných programoch za jednu zo svojich priorít.
O pôžičku v maximálnej výške 250 tisíc korún na rekonštrukciu alebo kúpu bytu a ďalšie vzdelávanie mohol do 10. októbra minulého roku požiadať začínajúci pedagóg, ktorému od ukončenia vysokoškolského štúdia uplynuli najviac tri roky, je občanom Slovenskej republiky a má uzatvorenú pracovnú zmluvu na výkon pedagogickej činnosti najmenej na päť rokov. Správca fondu mal o pridelení pôžičky rozhodnúť do 20. novembra, zmluvy so žiadateľmi sa mali uzatvárať v priebehu decembra. Pôžička sa úročí štvorpercentnou úrokovou sadzbou, jej splatnosť je 15 rokov od podpísania zmluvy.
Náklady na komplexné vybavenie žiadosti sa pohybovali od 150 do 350 korún.