SME

Chronológia vzniku SMK

Bratislava 28. marca (TASR) - V sobotu 29. marca sa uskutoční V. celorepublikový kongres Strany maďarskej koalície (SMK). TASR pri tejto príležitosti ...

Bratislava 28. marca (TASR) - V sobotu 29. marca sa uskutoční V. celorepublikový kongres Strany maďarskej koalície (SMK). TASR pri tejto príležitosti uvádza chronológiu vzniku tohto politického subjektu.

1989 - vznikla Maďarská nezávislá iniciatíva (MNI). Jej vznik inicioval najmä László Nagy. Do parlamentných volieb 1990 išla MNI na kandidátke VPN.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

15. 3. 1990 - Vzniklo Maďarské kresťanskodemokratické hnutie (MKDH). Bolo založené na kresťanskej báze a viedol ho Béla Bugár.

31. 3. 1990 - Vzniklo Spolužitie - národno-liberálne hnutie. Do júna 1998 stál na jeho čele Miklós Duray.

SkryťVypnúť reklamu

25. 1. 1992 - Na 8. sneme MNI v Dunajskej Strede sa hnutie MNI pretvorilo na politickú stranu s názvom Maďarská občianska strana, ktorej predsedom bol až do roku 1998 László Nagy, zakladateľ a predseda MNI.

22. 5. 1998 - Na MV SR zaregistrovali nový politický subjekt s názvom Strana maďarskej koalície (SMK).

21. 6. 1998 - Uskutočnil sa ustanovujúci kongres SMK, do ktorej sa spojili Spolužitie, MKDH a MOS. SMK sa stala právnym nástupcom predchádzajúcich strán. Ako zaznelo na ustanovujúcom sneme SMK, cieľom zjednotenia týchto troch maďarských strán do jednej (SMK) bolo udržať parlamentné zastúpenie Maďarskej koalície a dostať sa v septembrových parlamentných voľbách 1998 do zákonodarného zboru v čo najväčšom počte, ale aj pracovať na prospech demokracie, budovať právny štát a dosiahnuť ústavné práva národnostných menšín. Predsedom SMK sa stal Béla Bugár a čestným predsedom Miklós Duray.

SkryťVypnúť reklamu

25.-26.9.1998 - v septembrových parlamentných voľbách 1998 získala SMK 9,12 percent platných hlasov voličov, čo znamenalo, že v NR SR obsadila 15 poslaneckých kresiel. V parlamente zvolili jej člena za jedného z podpredsedov NR SR. Vo vláde ju v rokoch 1998-2002 zastupovalo 7 členov, z toho bol jeden podpredseda vlády, dvaja ministri a štyria štátni tajomníci.

13.11.1999 - Na druhom kongrese SMK v Komárne delegáti potvrdili vo funkcii predsedu strany Bélu Bugára a funkciu čestného podpredsedu strany zmenili na výkonného podpredsedu. Stal sa ním Miklós Duray.

2.12.1999 - SMK získala štatút pozorovateľa Európskej ľudovej strany (EĽS) združujúcej konzervatívne a kresťanskodemokratické strany.

jún 2000 - SMK sa stala pridruženým členom Európskej ľudovej strany (EĽS), najsilnejšej strany v Európskom parlamente a v Európe vôbec. MKDH bol od 6. júna 1997 pozorovateľom EĽS.

SkryťVypnúť reklamu

11.1.2001 - SMK prijali za plnoprávneho člena Európskej demokratickej únie (EDÚ), a to na 20. konferencii predsedov strán EDÚ v Berlíne. MKDH sa stalo stálym pozorovateľom tejto európskej strany už v roku 1994.

3. 2. 2001 - Tretí kongres SMK, ktorý sa uskutočnil v Dunajskej Strede, posúdil dovtedajšie plnenie požiadaviek SMK zakotvených v Programovom vyhlásení vlády SR. Kongres posúdil aj aktuálnu vnútropolitickú situáciu v SR, celkové pôsobenie strany na politickej scéne Slovenska (v parlamente, vláde i koaličnej rade).

15. 5. 2002 - hlavným bodom štvrtého kongresu SMK v Bratislave bolo schválenie volebného programu SMK, ktorý bol zameraný na posilnenie právneho postavenia Maďarov na Slovensku. Štvrtý kongres nevolil orgány strany. Volebné obdobie funkcionárov SMK je podľa stanov štvorročné (posledné voľby boli v roku 1999) a nové voľby sa uskutočnia po parlamentných voľbách 2002, teda v roku 2003. Štvrtý kongres SMK zhodnotil aj štvorročné pôsobenie strany vo vládnej koalícii ako pozitívne.

SkryťVypnúť reklamu

20.-21. 9. 2002 - V septembrových parlamentných voľbách 2002 získala SMK 11,16 percent platných voličských hlasov. Znamenalo to 20 poslaneckých kresiel v parlamente. V NR SR predstaviteľa SMK zvolili za jedného z podpredsedov. Vo vláde SR zastupuje SMK vicepremiér, traja ministri a šesť štátnych tajomníkov.

SMK je stranou pravého stredu, ktorá sa vo svojej politike zameriava na liberálne, kresťansko-sociálne a konzervatívne hodnoty. Je pre ňu charakteristická orientácia na Európsku úniu a NATO.

chor bar

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 487
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 970
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 658
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 189
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 972
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 637
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 342
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu