Moravské obce pochovali utopených indických utečencov
. Keďže polícii sa doteraz nepodarilo zistiť totožnosť obetí, pochovali ich zástupcovia troch obcí v okrese Břeclav.
Telo jedného z troch Indov, ktoré vyplavila rieka na českom brehu, na poslednej ceste v Lanžhote odprevadil starosta a niekoľko ľudí. "Pretože sme nevedeli, akého vyznania bol tento muž, tak sme samozrejme nerobili cirkevný obrad a na hrobe nebude mať ani kríž," uviedol starosta Tomáš Polách pre český denník Právo. Ak do desiatich rokov niekto požiada o jeho vydanie, tak telesné pozostatky budú prevezené do krajiny, kde sa narodil.
Starosta spomína, že je to už druhý pohreb neznámeho človeka v ich obci. Prvý podobný pohreb obec zažila pred 11 rokmi, keď sa neďaleko Lanžhotu zabil neznámy muž na motorke. Po niekoľkých mesiacoch sa však zistilo, že ide o Slováka a rodina si telo vyzdvihla.
Denník pripomína, že hoci je pohreb neznámej osoby zásahom do chudobných rozpočtov obce, berú to ako povinnosť a poslednú službu. Cena pohrebu sa pohybuje okolo 20.000 korún, ale všetci to berú ako prejav úcty k mŕtvym, k čomu boli vychovaní. "Taktiež preto jeho hrob nezostane ľadom a budú sa o neho starať naši pracovníci," dodal starosta.
Utopení Indovia boli súčasťou asi 20-člennej skupiny, z ktorej sa podarilo zachrániť troch mužov. Tri mŕtve telá vyplavila Morava na českej strane a štyri na slovenskom brehu. O osude ostatných členov skupiny nie je nič známe. Okrem Lanžhotu sa pohreby indických utečencov odohrali aj v Moravskej Novej Vsi a Tvrdoniciach.
Slováci sú voči EÚ pragmatickí, ale niektorí ju podozrievajú
Brusel 24. júla (TASR) - Postoj Slovákov k rozširovaniu Európskej únie je veľmi rozporuplný - názory sa pohybujú od nadšeného očakávania až po podozrenie, že jediným cieľom Bruselu je získať ekonomickú či dokonca politickú kontrolu nad krajinou. Väčšina Slovákov má však k vstupu svojej krajiny do EÚ realistický a pragmatický prístup. Vyplýva to z prieskumu, ktorý dnes zverejnila Európska komisia.
Jasné rozdiely vidieť podľa príslušnosti občanov ku kategóriám z hľadiska sociálno-ekonomických kritérií, konštatuje sa v prieskume verejnej mienky, ktorý pre EK uskutočnila v 15 členských a deviatich kandidátskych krajinách organizácia OPTEM.
Zatiaľ čo vyššia stredná vrstva Slovákov je optimistická a očakáva so vstupom do EÚ ekonomický a sociálny rozvoj, nižšie stredné vrstvy sa obávajú negatívnych dôsledkov na ich každodenný život - nárastu cien na "európsku úroveň", pričom platy ostanú na slovenskej úrovni, krachu nekonkurencieschopných podnikov a podobne.
Celkovo je však vyslovene radikálny odpor obyvateľov na Slovensku voči vstupu do EÚ zriedkavý, skôr všetci vidia perspektívu zlepšenia, hoci zostávajú realisti. Dosiahnutie úrovne krajín západnej Európy očakávajú Slováci až o 20-30 rokov.
Čo sa týka prístupového procesu, väčšina Slovákov neprejavuje nerealistickú netrpezlivosť. Naopak sú si vedomí náročných príprav na vstup a prijatie Slovenska očakávajú v horizonte piatich až desiatich rokov, konštatuje sa v dokumente.
Ruská vláda podporila zjednodušenie vízového režimu so SR
Moskva 24. júla (TASR) - Zjednodušenie vízového režimu medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou (RF) na návrh ruského ministerstva zahraničných vecí podporila už minulý týždeň aj ruská vláda. Príslušnú nótu MZV RF adresovanú slovenskej diplomacii ruský premiér Michail Kasianov podpísal ešte vo štvrtok 19. júla, ale o dokumente zatiaľ zastupiteľský úrad SR v Moskve informovaný nebol.
Ako dnes v Moskve informovala ruská tlačová agentúra Interfax, v nóte Rusko navrhlo Slovensku naplnenie dohody, ku ktorej sa dospelo v minulosti na spoločných konzultáciách, a na základe ktorej by sa zjednodušilo vydávanie víz pre zamestnancov štátnej správy, osoby vysielané na služobné cesty, vedcov, športovcov, účastníkov výmenných pobytov a deti do 15 rokov. Tieto kategórie občanov oboch krajín by za vízum v budúcnosti navyše už neplatili.
Zjednodušenie výdaja mnohorázových víz sa ma týkať aj posádok vlakových súprav, posádok lodí a vodičov autobusov a nákladných áut. Nie je vylúčené, že ruská strana upustí aj od inštitútu pozvania, ktorý je z ruskej strany podmienkou udelenia víza.
V prípade súhlasu slovenskej diplomacie s textom ruskej nóty vstúpi zjednodušenie vízových pravidiel medzi Slovenskom a Ruskom do platnosti 30 dní po doručení príslušnej slovenskej nóty Rusku. Výpovedná lehota dohody o zjednodušení vízového režimu bola stanovená na 90 dní.
Bugár pre MTI: Odchodu SMK z koalície možno zabrániť iba zmenou zákona o reforme
Budapešť/Bratislava 24. júla (TASR) - Odchodu Strany maďarskej koalície (SMK) z vlády možno zabrániť výlučne zmenou zákona o reforme verejnej správy. Vyplýva to zo stanoviska lídra SMK Bélu Bugára, ktoré v reakcii na slová premiéra Mikuláša Dzurindu o destabilizačnom charaktere prípadného vystúpenia SMK z vládnej koalície poskytol maďarskej národnej agentúre MTI.
Najvyšší predstaviteľ SMK konštatoval, že predseda vlády SR sa v predmetnej záležitosti ani osobne, ani inak neobrátil na jeho stranu. Využil na odkazovanie tlač, ale posolstvo zaslal na nesprávnu adresu, pretože podľa Bélu Bugára si Mikuláš Dzurinda so štyrmi koaličnými stranami musí najskôr vyjasniť, či budú pokračovať v rozohraných partiách alebo rozhodne prestanú s takýmto postupom.
Slovenský premiér mal podľa názoru lídra SMK skôr zvážiť, či dopustí, aby koaličná Strana demokratickej ľavice (SDĽ) vtiahla do vlády Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) alebo či považuje za dôležitejšie udržať v koalícii SMK. "Pretože ak je dôležitejšia SMK, potom sa môžeme dohadovať o tom, ako zabrániť nášmu odchodu. Opakujem. Jedine prostredníctvom zmeny zákona," cituje MTI predsedu SMK Bélu Bugára.
Mikuláš Dzurinda v pondelok pre TASR povedal: "Návrh novely zákona mám na stole. Záleží len a len na politickej vôli partnerov." Súčasne avizoval, že už počas tohto týždňa absolvuje dvojstranné schôdzky s predstaviteľmi ďalších koaličných strán. Svoj návrh na spojenie Spiša rozdeleného medzi Košický a Prešovský kraj do jedného vyššieho územného celku chce premiér prezentovať aj na najbližšej Koaličnej rade. "Cítim povinnosť konať tak, aby sme povedzme ešte v tomto volebnom období urobili malý pozitívny krok správnym smerom," konštatoval.
K prípadnej novelizácii schválených zákonov súvisiacich s reformou sa skepticky vyjadril predseda SDĽ a NR SR Jozef Migaš, ktorý je pripravený vypísať prvé kolo regionálnych volieb na 24. novembra a druhé na 8. decembra. Znamená to, že tak musí v zmysle zákona urobiť do 24. augusta.
"Urobím čo je v mojich silách, aby som presvedčil aj partnerov z vládnej koalície, aj partnerov z SMK, že pre nás všetkých, ale predovšetkým pre Slovensko je omnoho lepšie, ak všetci piati zostaneme vo vládnej koalícii," zdôraznil predseda vlády SR. Zotrvanie SMK v koalícii by podľa Mikuláša Dzurindu bolo významným prínosom aj pre integračné snahy SR smerom k NATO a Európskej únii. O možnom odchode SMK z koalície rokovalo 5. júla predsedníctvo strany. Definitívne rozhodnutie o tejto otázke by však malo padnúť na mimoriadnom rokovaní Republikovej rady SMK koncom budúceho mesiaca.
Verheugen: Nemožno porovnávať návrat starých síl v Litve a v SR
Brusel 24. júla (TASR) - Európsky komisár pre rozšírenie Günter Verheugen dnes v Bruseli odmietol porovnávať prijateľnosť bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara s novým litovským premiérom Algirdasom Brazauskasom, ktorý bol v minulosti generálnym tajomníkom litovskej komunistickej strany.
"Prečo porovnávate úspešného bývalého prezidenta a premiéra, ktorý začal proces európskej integrácie, s bývalým premiérom inej krajiny, ktorý bol dôvodom, prečo členské krajiny (EÚ) odmietli začať rokovania s touto krajinou," odpovedal komisár na novinársku otázku, prečo bez výhrad dôveruje novej litovskej vláde a na druhej strane viac ako rok pred voľbami na Slovensku vyjadruje obavy pred návratom starej vlády.
Podľa Verheugena nie je spravodlivé a primerané porovnávať Brazauskasa s bývalým premiérom Slovenska. "Nevidím žiadny dôvod na porovnávanie, je to úplne iná situácia," vyhlásil Verheugen, ktorý minulý mesiac niekoľkokrát varoval pred návratom tzv. starých síl k moci na Slovensku a vyhlásil, že by to mohlo spôsobiť Slovensku vážne problémy v integračnom procese.
Niektorí pozorovatelia varovali, že návrat bývalého komunistického činiteľa k moci v Litve by mohol spomaliť proces privatizácie a ekonomických reforiem v krajine.
V Mosonmagyaróváre sa pripravuje 3. ročník letného festivalu
Mosonmagyaróvár 24. júla (TASR) - Aj umelecké folklórne súbory z družobného slovenského mesta Senec sa predstavia na tradičnom letnom festivale v maďarskom Mosonmagyaróváre, ktorý sa tentoraz uskutoční v dňoch 6.-12. augusta.
Ako odznelo dnes na tlačovej konferencii v meste na Lajte, podujatie by malo poslúžiť všeobecne posilneniu vzťahov s družobnými mestami, okruh ktorých sa rozšíri o poľský Piotrkow Trybunalski.
Program 8. ročníka festivalu sa bude opierať o hudobné podujatia, spomedzi ktorých treba vyzdvihnúť vystúpenie aj na Slovensku známej opernej divy Veroniky Kincsesovej (6. augusta), gitarového majstra Antala Pusztaiho (7. augusta), či chrámový koncert sólistu na Panovu flautu Steva Taylora-Szabóa zo Štokholmu (9. augusta).
Rámec podujatia doplnia víkendový pivný festival, ako aj výstavy diel maliara Attilu Bánka, prác známej návrhárky Judit Gombárovej a fotografií Jenö Görföla, ktorý zvečnil viac ako dva tucty Kristovych sôch na Slovensku.
Bezpečnostné fórum v Salzburgu bude s účasťou Slovenska
Viedeň 24. júla (TASR) - Aj tento rok pozval rakúsky minister vnútra Ernst Strasser svojich rezortných kolegov z piatich kandidátskych krajín Európskej únie (EÚ) - Slovenska, Slovinska, Maďarska, Poľska a ČR na Fórum Salzburg 2001. Témami informačného stretnutia, ktoré sa uskutoční vo štvrtok a v piatok, sú vnútorná bezpečnosť a cezhraničná spolupráca.
V bilaterálnej oblasti chce mať Rakúsko so svojimi stredoeurópskymi susedmi rovnako dobré dohody o bezpečnosti ako s Nemeckom a Švajčiarskom, ktoré by viedli až k spoločným hliadkam na hraniciach, povedal dnes Strasser. Takýto systém sa plne osvedčil na hraniciach s Bavorskom. Rakúsko rado poskytne svoje výcvikové know-how.
Ministerská schôdzka v Salzburgu vyvrcholí v piatok prijatím Salzburskej deklarácie. V tomto dokumente sa účastníci stretnutia prihlásia k spoločnému boju proti organizovanej kriminalite, nelegálnej migrácii, praniu špinavých peňazí a obchodovaniu s drogami. Ďalším bodom bude priblíženie bezpečnostných systémov kandidátskych krajín štandardom EÚ.
NATO: Bolo by predčasné teraz rozhodnúť o tom, koho pozveme
Brusel 24. júla (TASR) - Generálny tajomník NATO George Robertson považuje za predčasné špekulovať o tom, ktoré krajiny dostanú na budúcoročnom summite v Prahe pozvánky na členstvo, pretože rozhodnutie bude prijaté priamo na summite alebo krátko pred ním. Po rokovaní s litovským premiérom Algirdasom Brazauskasom však dnes v Bruseli potvrdil, že tzv. nulový variant, teda nepozvanie žiadnej krajiny, nepripadá do úvahy.
"Žiadne rozhodnutie nebolo zatiaľ prijaté, žiadna veľká diskusia sa zatiaľ nekonala, kandidátske krajiny zapojené do akčného plánu členstva majú pred sebou ešte celý rok, aby dokázali svoju spoľahlivosť," vyhlásil na brífingu Robertson. "Bolo by predčasné, neférové a nespravodlivé začať robiť rozhodnutia teraz, keď celý proces bude pokračovať ešte rok," odpovedal šéf NATO na otázku TASR.
Robertson očakáva, že na jar budúceho roku začnú členské krajiny aliancie hodnotiť výsledky plnenia akčného plánu členstva (MAP) a pre kandidátske krajiny z toho vyplýva jasné poučenie, aby pokračovali v práci a zotrvali v plnení štandardov stanovených v MAP. "To sa dostane na stôl v Prahe, tam bude prijaté rozhodnutie a ja pochybujem, že by bolo prijaté oveľa skôr," vyhlásil Robertson.
Nového litovského premiéra ubezpečil, že nulový variant je zo stola preč a že jeho krajina, ktorej veľký pokrok v príprave na členstvo ocenil, má rovnaké šance ako ostatní kandidáti.
O vstup do NATO sa momentálne uchádza deväť krajín: Slovensko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Bulharsko, Rumunsko, Macedónsko a Albánsko. Summit v Prahe je naplánovaný na november 2002.
Podujatia 10. ročníka Zemplénskych umeleckých dní budú aj v Košiciach a Humennom
Budapešť 24. júla (TASR) - Vybrané podujatia 10. ročníka Zemplénskych umeleckých dní, ktoré sa v maďarsko-slovenskom prihraničí uskutočnia v dňoch 17.-25. augusta, budú tentoraz hostiť nielen Košice, ale aj ďalšie slovenské mesto Humenné. Na otváracom koncerte v maďarskom Sárospataku sa predstaví svetoznámy izraelský huslista Šlomo Mintz, ktorého bude sprevádzať budapeštiansky Komorný orchester Ferenca Liszta pod taktovkou Jánosa Rollu, mimochodom "otca" festivalu.
Kým v roku 1992 sa koncerty Zemplénskych umeleckých dní konali iba v štyroch mestách a obciach, v jubilejnom ročníku podujatia sa uskutočnia v 28 mestách a obciach.
Popri hudobných podujatiach, v rámci ktorých nebude chýbať ani ragtime, jazz, muzika minulých storočí alebo "ľudovka", doplnia programový rámec festivalu literárne večery, gastronomické prezentácie, ukážky tanečného kumštu a výstavy výtvarného umenia.