SME

Profil Strany maďarskej koalície

Bratislava 29. marca (TASR) - Pri príležitosti 5. celoštátneho kongresu Strany maďarskej koalície (SMK) vydávame profil tohto politického subjektu.

Strana maďarskej koalície (SMK) vznikla transformáciou troch maďarských strán na Slovensku: Maďarského kresťanskodemokratického hnutia (MKDH), Spolužitia a Maďarskej občianskej strany (MOS). Začiatky politického organizovania sa maďarskej menšiny na Slovensku po politických zmenách v roku 1989 siahajú práve do tohto roku. Vtedy László Nagy spolu s ďalšími aktivistami založil Maďarskú nezávislú iniciatívu (MNI). Do parlamentných volieb 1990 išla MNI na kandidátke Verejnosti proti násiliu (VPN). Na 8. sneme v Dunajskej Strede 25. januára 1992 sa MNI pretvorila na politickú stranu s názvom Maďarská občianska strana (MOS), ktorej predsedom bol až do júna 1998 László Nagy. Ďalšie dve maďarské strany vznikli v roku 1990 (MKDH 15. marca a Spolužitie 31. marca 1990). Do júna 1998 stál na čele radikálnejšieho národno-liberálneho Spolužitia Miklós Duray a MKDH, založené na ideologickej kresťanskej báze, viedol Béla Bugár.

SkryťVypnúť reklamu

Do parlamentných volieb 1992 išli spolu v koalícii MKDH a Spolužitie a do parlamentných volieb 1994 ako Maďarská koalícia (MK).

Pred septembrovými parlamentnými voľbami 1998 vznikla v júni 1998 Strana maďarskej koalície (SMK), ktorá sa stala právnym nástupcom predchádzajúcich strán MKDH, Spolužitia a MOS. Cieľom zjednotenia týchto troch maďarských strán do jednej (SMK) bolo udržať parlamentné zastúpenie Maďarskej koalície a dostať sa v septembrových parlamentných voľbách 1998 do zákonodarného zboru v čo najväčšom počte, ale aj pracovať na prospech demokracie, budovať právny štát a dosiahnuť ústavné práva národnostných menšín.

SMK zaregistrovali na MV SR 22. mája 1998. Ustanovujúci kongres sa uskutočnil 21. júna 1998 v Dunajskej Strede. Za predsedu strany delegáti zvolili Bélu Bugára, za čestného predsedu Miklósa Duraya a prvým zástupcom predsedu SMK sa stal Árpád Duka-Zólyomi.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhom kongrese SMK 13. novembra 1999 v Komárne delegáti potvrdili vo funkcii predsedu strany Bélu Bugára a funkciu čestného podpredsedu strany zmenili na výkonného podpredsedu.

Tretí kongres SMK, ktorý bol 3. februára 2001 v Dunajskej Strede, posúdil dovtedajšie plnenie požiadaviek SMK zakotvených v Programovom vyhlásení vlády SR. Kongres posúdil aj aktuálnu vnútropolitickú situáciu v SR, celkové pôsobenie strany na politickej scéne Slovenska (v parlamente,vláde i koaličnej rade).

Hlavným bodom štvrtého kongresu SMK 15. mája 2002 v Bratislave bolo schválenie volebného programu SMK, ktorý je zameraný na posilnenie právneho postavenia Maďarov na Slovensku. Štvrtý kongres nevolil orgány strany. Volebné obdobie funkcionárov SMK je podľa stanov štvorročné a nové voľby sa uskutočnia po parlamentných voľbách 2002, teda v roku 2003. Štvrtý kongres SMK zhodnotil aj štvorročné pôsobenie strany vo vládnej koalícii ako pozitívne.

SkryťVypnúť reklamu

Najvyššími orgánmi strany sú republikový kongres, republiková rada a republikové predsedníctvo strany.

V septembrových parlamentných voľbách 1998 získala SMK 9,12 percenta platných hlasov, čo znamenalo 15 kresiel v parlamente. Predseda SMK Béla Bugár bol v 2. volebnom období NR SR jedným z podpredsedov NR SR. Vo vláde SR bola SMK v rokoch 1998-2002 zastúpená 7 členmi, z toho mala jedného vicepremiéra, dvoch ministrov a štyroch štátnych tajomníkov.

SMK získala 2. decembra 1999 štatút pozorovateľa Európskej ľudovej strany (EĽS) združujúcej konzervatívne a kresťanskodemokratické strany a v júni 2000 sa stala pridruženým členom tejto najsilnejšej strany v Európskom parlamente a v Európe vôbec. MKDH bolo od 6. júna 1997 pozorovateľom EĽS. Dňa 11. januára 2001 prijali SMK za plnoprávneho člena Európskej demokratickej únie (EDÚ) a to na 20. konferencii predsedov strán EDÚ v Berlíne. MKDH sa stalo stálym pozorovateľom tejto európskej strany už v roku 1994.

SkryťVypnúť reklamu

SMK je stranou pravého stredu, ktorá sa vo svojej politike zameriava na liberálne, kresťansko-sociálne a konzervatívne hodnoty. Je pre ňu charakteristická orientácia na Európsku úniu a NATO.

V septembrových parlamentných voľbách 2002 získala SMK 11,16 percenta hlasov voličov, čo znamenalo 20 poslaneckých kresiel v slovenskom parlamente. V NR SR má SMK obsadené miesto 1. podpredsedu parlamentu. Vo vláde SR má podpredsedu vlády, 3 ministrov a 6 štátnych tajomníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 854
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 185
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 282
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 7 149
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 956
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 026
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 213
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 080
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu