SME

Haulík: Charakter prezidentských volieb bude závisieť od Mečiarovej kandidatúry

Bratislava 30. marca (TASR) - Priebeh budúcoročných prezidentských volieb, predvolebnú kampaň aj nomináciu kandidátov na funkciu hlavy štátu do zásadnej ...

Bratislava 30. marca (TASR) - Priebeh budúcoročných prezidentských volieb, predvolebnú kampaň aj nomináciu kandidátov na funkciu hlavy štátu do zásadnej miery ovplyvní fakt, či sa bude o tento post uchádzať líder opozičného HZDS Vladimír Mečiar. "Kým to nie je jasné, nik z kandidátov nevie, na čom je a nemôže si zvoliť volebnú taktiku," tvrdí politológ Pavel Haulík. O Mečiarovej šanci na úspech však podobne ako Miroslav Kusý pochybuje.

Ak sa Mečiar rozhodne kandidovať, Haulík pripúšťa, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou dostane do druhého kola priamej voľby, tam ho však podľa neho porazí akýkoľvek súper. V takejto situácii sa podľa neho momentálne ukazujú ako mimoriadne priaznivé vyhliadky oficiálneho kandidáta SDKÚ Eduarda Kukana. Karty však môže zásadným spôsobom zamiešať strana Smer, ktorá sa aj vďaka vnútrostraníckej kríze v HZDS stala lídrom opozície. Od Smeru sa teda očakáva, že postaví kandidáta, ktorý bude zodpovedať jeho súčasnej preferenčnej sile. "Ešte stále však nie je jasné, kto všetko bude kandidovať," zdôraznil Haulík.

SkryťVypnúť reklamu

Kukan ako prezidentský kandidát má slušný kredit u voličov a napriek mnohým výhradám voči jeho osobe sa aj včasné zverejnenie jeho kandidatúry ukazuje ako efektívny krok, povedal Haulík v rozhovore pre TASR. Zverejnenie kandidatúry v predstihu však podľa Kusého v sebe nesie aj viaceré riziká. Kukana stavia do nevýhodnej pozície aj fakt, že jeho nominácia nie je výsledkom koaličných rokovaní. Haulík nepochybuje o tom, že v prvom kole priamej voľby hlavy štátu by sa mu podarilo poraziť ďalšieho známeho kandidáta - nominanta KDH Františka Mikloška.

Kusý o Mečiarovej šanci na úspech pochybuje aj preto, lebo viacnásobný expremiér je po dvojnásobnej porážke v parlamentných voľbách a neúspechu v prezidentských voľbách v roku 1999 fixovaný ako neúspešný kandidát. Mečiarova kandidatúra by tak mohla v konečnom dôsledku paradoxne prospieť koalícii, ktorá by mohla lídra HZDS v kampani proklamovať ako symbol neúspechu. Haulík však usudzuje, že sympatizanti HZDS, ktorí upadli do defenzívy a apatie, potrebujú pozitívne impulzy. "A postup do druhého kola prezidentských volieb tiež nie je málo," konštatoval.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkú nádej na úspech nedáva Kusý ani súčasnému prezidentovi Rudolfovi Schusterovi, ktorého prípadná kandidatúra na tento post zatiaľ nie je istá. Myslí si však, že Schuster sa aj vzhľadom na svoj zdravotný stav nakoniec rozhodne nekandidovať. Pripúšťa, že Schusterove ostatné rozhodnutia - veto novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá zavádza poplatky za niektoré služby v zdravotníctve a návrh čiastočne odškodniť klientov skrachovaných nebankových subjektov - možno interpretovať ako súčasť predvolebnej kampane. Takéto populistické kroky však prezident robil aj v minulosti, možno je to štýl jeho politiky, upozornil.

V nijakom prípade nebude mať podľa Haulíka šancu uspieť v prezidentských voľbách nezávislý kandidát. Tretím slovenským prezidentom sa môže podľa jeho slov stať človek, ktorý nemá príliš rigorózne alebo extrémne postoje k zásadným otázkam. V tomto kontexte sa opäť javí racionálna Kukanova kandidatúra, keďže ide o nekonfliktnú osobu, ktorá voči sebe nepopudzuje príliš veľa voličov, konštatoval. Kusý od budúceho slovenského prezidenta očakáva, že nebude na rozdiel od súčasného prezidenta podliehať "premenlivým náladám občanov", ale ich dokáže skôr usmerňovať. Je to funkcia, ktorá je na očiach, inštitút s istým kreditom a historickým postavením, aj keď jeho reálne možnosti nie sú veľké, uzavrel Haulík.

SkryťVypnúť reklamu

Ani jeden z respondentov nepredpokladá, že by sa do súťaže o post hlavy štátu zapojil bývalý šéf KDH Ján Čarnogurský, ktorý je vnímaný ako kontroverzný politik. "Istú šancu by mal, ak by nekandidoval Mečiar a ak by koalícia postavila viacero vyrovnaných kandidátov," nazdáva sa Haulík. Zároveň však dodáva, že Čarnogurský je v politike dosť skúsený na to, aby vedel zhodnotiť svoje šance.

ds pa

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 86 975
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 617
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 340
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 265
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 418
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 225
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 471
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu