Staré Hory 30. marca (TASR) - Prvý apríl, ktorý sa spája často so žartmi, je považovaný aj za Deň vtákov. Zem obýva vyše 9600 vtáčích druhov, na Slovensku žije 217 hniezdiacich druhov. Počas jarného a jesenného sťahovania sa u nás vyskytuje ďalších takmer 60 a v zimných mesiacoch bezmála 200 druhov operencov.
Tieto najpohyblivejšie suchozemské živočíchy obývajú všetky oblasti pevniny Zeme, uviedol pre TASR pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga. Meniacim sa ekologickým podmienkam životného prostredia počas roka sa mnohé druhy prispôsobili a počas nepriaznivého obdobia opúšťajú prechodne svoje domovy. Nasťahujú sa do priaznivejších oblastí dovtedy, kým v ich rodiskách trvajú nepriaznivé podmienky.
Medzi vtákmi sú aj neobyčajne rýchli letci. Fregaty či sokoly dokážu pri útoku na korisť vyvinúť pri strmhlavom lete rýchlosť až vyše 200 kilometrov za hodinu. Tučniaky, potápače, potápky a ďalšie vodné vtáky sú dobrými plavcami a pod hladinou vydržia bez nadýchnutia aj vyše minúty. Vo vtáčom spoločenstve nájdeme aj lezcov. Ďatle, kôrovníky či brhlíky sa vedia šplhať po kmeňoch stromov, murárik červenokrídly po strmých skalných stenách.
Niektoré vtáčie druhy sú nápadné svojim pestrofarebným šatom. U nás patria k najkrajším stehlík pestrý, včelárik zlatý či krakľa belasá. Iné vedia zase pekne spievať. Medzi takých u nás patria slávik krovinový, sedmohlások hájový, penica slávikovitá, ale aj škovránok poľný a ďalšie operence.