Bratislava 30. marca (TASR) - Poslanci Smeru a HZDS podporia v parlamente ratifikáciu pristúpenia Slovenska k Severoatlantickej zmluve. V diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť to potvrdili podpredsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien Irena Belohorská (HZDS) a podpredseda zahraničného výboru Bohumil Hanzel (Smer).
V súvislosti s vojnou v Iraku štátny tajomník MZV Ivan Korčok uviedol, že postoj Slovenska v tejto otázke nemožno spájať s iniciatívou stať sa členom NATO. Nesúhlasí s vyjadrením, že zo Slovenska sa stáva ostrov proamerickej politiky a spojenectvo s USA nevníma ako protichodné vo vzťahu k integrácii SR do Európskej únie. Kritiku niektorých členských krajín EÚ v súvislosti s postojom Slovenska v otázke Iraku označil za neoprávnenú.
Odmietol tiež obvinenia, že zahraničnopolitická línia SR je nejednoznačná. "Slovenská zahraničná politika nikdy nebola jasnejšia," skonštatoval.
Vedúci parlamentnej delegácie v PZ NATO Jozef Banáš (ANO) poukázal na to, že napriek kritike opozícia v otázke irackej krízy nepredložila žiadnu inú alternatívu. Postoj opozície v tejto súvislosti označil za schizofrenický, čo odôvodnil tým, že časť opozície hlasovala za vyslanie chemickej jednotky do Kuvajtu. Podľa jeho názoru vojenská sila USA je zárukou mieru v Európe. Je presvedčený o tom, že Európa nie je schopná reagovať na globálnu hrozbu terorizmu, preto za nevyhnutné považuje posilnenie transatlantických vzťahov. "USA potrebujú Európu a Európa potrebuje USA," dodal.
Hanzel si však myslí, že v zahraničnej politike Slovenska dochádza k uprednostňovaniu Spojených štátov amerických (USA) pred NATO a Európskou úniou (EÚ). "Priority SR sa posunuli. Pred EÚ a NATO sa dostali USA," povedal.
Napriek tomu, že Organizácia Spojených národov sa ukázala v rozhodovaní v súvislosti s Irakom pomalá a vnútorné rozháraná, Belohorská je toho názoru, že nemožno nerešpektovať jej rozhodnutie a ísť proti nemu.