Bratislava 31. marca (TASR) - Úrad špeciálneho prokurátora Generálnej prokuratúry (GP) SR, zameraný na boj proti korupcii a organizovanému zločinu, má z deviatich miest prokurátorov trvalo naplnené len štyri. Odborníci z nižších zložiek prokuratúry, spĺňajúci predpísané podmienky, nemajú o prestup na GP SR záujem.
Jedným z problémov je podľa riaditeľa úradu Jána Bernáta fakt, že trvalo môže byť na GP SR vymenovaný len prokurátor s minimálne desaťročnou praxou. Prokurátori z okresných a krajských prokuratúr ale po desiatich rokoch praxe už majú "doma" vybudované určité zázemie. Finančná motivácia na prestup do Bratislavy pre nich tiež nie je v súčasnosti dostatočná. Na pracovisku by ale šéf úradu radšej privítal služobne mladších prokurátorov. Ustanovenie o potrebe desaťročnej praxe aj preto považuje za brzdu.
Pracovisko špeciálneho prokurátora, na zriadenie ktorého navrhuje Ministerstvo spravodlivosti SR prijať osobitný zákon, by podľa Bernáta malo mať približne 15 prokurátorov. Rozdiel medzi súčasným úradom a úradom špeciálneho prokurátora zriadeným po predpokladanom prijatí zákona Bernát vidí najmä v tom, že v budúcnosti by mal mať špeciálny prokurátor v kompetencii vlastné policajné zložky. Do pôsobnosti špeciálneho prokurátora navrhuje zaradiť asi 10 vyšetrovateľov, šesť príslušníkov správy kriminálnej a finančnej polície, dvoch colných a dvoch daňových pátračov. Náklady na zriadenie úradu by v takom prípade predstavovali približne 40 miliónov korún. Presná podoba návrhu zákona o špeciálnom prokurátorovi však stále nie je známa.
Súčasný Úrad špeciálneho prokurátora GP SR vznikol na základe príkazu generálneho prokurátora od 1. decembra 2002. Riadi ho priamo generálny prokurátor. Pôsobnosť má v podstate zhodnú s predpokladanou pôsobnosťou špeciálneho prokurátora podľa navrhovaného zákona. Zaoberá sa trestnými činmi korupcie, aktivitami zločineckých skupín, odhaľovaním trestnej činnosti ústavných činiteľov a prokurátorov, najzávažnejšou hospodárskou trestnou činnosťou atď. V odôvodnených prípadoch je oprávnený vykonávať dozor za podriadené prokuratúry, čím sa zvyšuje operatívnosť trestného konania. Môže tak tiež prerušiť miestne väzby.
Na GP SR nastúpil J. Bernát 1. marca 2000. Po dohode s generálnym prokurátorom Milanom Hanzelom odvtedy pracuje na organizačnom, legislatívnom, technickom a personálnom zabezpečení špeciálneho protikorupčného útvaru GP SR. Do funkcie riaditeľa úradu ho generálny prokurátor vymenoval od 1. januára tohto roku na základe výsledkov výberového konania.