Bratislava 31. marca (TASR) - Ani jedenásť rokov od smrti Alexandra Dubčeka nie je jeho odkaz v európskych krajinách zabudnutý. Ako symbol úsilia o demokraciu z čias bipolárne rozdeleného sveta je zdrojom inšpirácie pokroku aj v súčasnosti. Osobitnej pozornosti sa životu a dielu A. Dubčeka dostáva v Taliansku. Mestská rada vo Florencii sa rozhodla udeliť mu opakovane po 15 rokoch čestné občianstvo in memoriam.
Dubček získal okrem Florencie čestné občianstvo v Bologni, Janove, Cortone, Porto Veneze, Ravene a Mazzale, ktorú počas druhej svetovej vojny postihol rovnaký osud ako české Lidice. Menom A. Dubčeka sa v Bologni hrdí Dom solidarity a v Ríme alej v Parku národov Európy. "Popredná európska politická reprezentácia stále vidí v Dubčekovi mladého odvážneho politika, ktorý sa nebál vtedajšiemu najvyššiemu predstaviteľovi totality vo svete Brežnevovi priamo do očí vysloviť požiadavku na demokratizáciu spoločnosti, ktorá do dejín vošla pod názvom socializmus s ľudskou tvárou," povedal dnes pre TASR viceprezident Spoločnosti A. Dubčeka Ivan Laluha.
Udelenie čestného občianstva vo Florencii bude príležitosťou pre májovú návštevu delegácie bratislavského magistrátu, počas ktorej podpíšu zmluvu o spolupráci medzi oboma mestami. "Paradoxné je, že kým demokratická Európa na Alexandra Dubčeka nezabúda, na Slovensku nie je ani jedno mesto či obec, v ktorom by mu udelili čestné občianstvo," dodal Laluha.