Bratislava 1. apríla (TASR) - Hnutie za demokratické Slovensko by prijalo nižšiu ako ekonomickými ministrami navrhovanú 10-percentnú odvodovú sadzbu do novovytvárajúceho sa druhého dôchodkového kapitalizačného piliera.
Keby do prvého priebežného piliera prúdilo menej peňazí, ohrozilo by to príjmy sociálnej poisťovne. Pri vyplácaní dôchodkov sa však so sociálnou poisťovňou a financovaním z priebežného piliera počíta aj do budúcnosti. Kooptovaný podpredseda strany Anton Blajsko dnes na tlačovej besede uviedol, že napríklad v Estónsku sú odvody do kapitalizačného piliera šesť percent, vo Švédsku dva a pol percenta.
Hnutie odmieta doprivatizáciu strategických podnikov na vykrytie deficitu sociálnej poisťovne, ktorý vznikne zavedením nového dôchodkového systému. Prechodné obdobie reformy by sa mohlo podľa Blajska financovať z účasti štátu v týchto podnikoch a ich výnosov, ktoré by sa odkladali na spomínaný účel.
Namiesto vládou avizovaného 5-percentného zvýšenia dôchodkov by HZDS dôchodky valorizovalo minimálne o 10 percent. Výška súčasných dôchodkov nezohľadňuje rast životných nákladov v tomto roku. Náklady na ne sú totiž vyššie ako vláda predpokladala. Blajsko zároveň povedal, že oproti roku 1990 zaostáva reálna výška dôchodkov o 21 percent.
HZDS podporuje univerzálnosť dôchodcovského systému. Blajsko odmieta výhody silových rezortov v dôchodkovom zabezpečení, ktorých zamestnanci sú podľa neho zvýhodnení viackrát. V tejto súvislosti spomenul možnosť skoršieho odchodu do dôchodku a príplatky za rizikovosť výkonu služby.