BRATISLAVA – Vo volebnom roku sa očakávala väčšia štedrosť mecenášov k politickým stranám. Nestalo sa, sponzori veľké dary nedávali. O to vyššie boli často členské poplatky, ktoré strany nemusia zdaňovať.
Mená sponzorov musia strany podľa nového zákona zverejňovať a firmy i jednotlivci zrejme o priamu formu podpory strán stratili záujem. Ak prispejú do straníckych pokladníc, majú totiž väčšinou záujem o diskrétnosť. Keď neskôr získajú štátnu zákazku, čelia totiž podozreniu, že ju získali vďaka sponzorstvu tej-ktorej strany.
Ústredný tajomník KSS Ladislav Jača povedal, že ľudia sa obávali darovať peniaze, lebo by museli uvádzať svoje rodné čísla a firmy IČO. Viacerí členovia KSS preto radšej stranu sponzorovali formou mimoriadneho členského príspevku. Kto chcel, mohol si kúpiť volebné známky komunistov.
Generálny manažér Smeru Igor Federič nevidí problém v daniach, ktoré z darov musí strana platiť. „Skôr je to následná medializácia sponzorov a je jedno, či ide oopozíciu, alebo koalíciu,“ hovorí.
V Smere majú základné členské 240 korún, ale aj Federič dal „napríklad nejakých 215-tisíc korún členského“. Na otázku, či potom členské nebolo skôr darom, ktorý treba zdaniť, odvetil: „To je tak, ako keby ste niekoho obvinili, že si vybral efektívnejšiu formu. Neexistuje žiadny štát, ktorý by niekoho nútil platiť vyššie dane, ak má možnosť si vybrať v rámci zákonných možností.“
KDH dostalo do daru 18 miliónov korún. Takmer päť miliónov z toho bola suma prerozdelená medzi materské strany z peňazí, ktoré v minulom volebnom období získala SDKÚ. Na dani z darovania zaplatilo hnutie štátu viac ako milión. Viacerí členovia vrátane ministrov a poslancov platili členské a ešte darovali hnutiu aj niekoľkodesaťtisícové sumy. Podľa ústredného tajomníka Martina Šranka v KDH majú obmedzenú výšku členského na 9999 korún. Mienia ju zvýšiť možno na 20-tisíc korún. Vyššie sumy mu však viac pripomínajú dary ako členské. (sp)