Bratislava 2. apríla (TASR) - Poslanci Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie predložili do Národnej rady SR návrh ústavného zákona o obmedzení poslaneckej imunity.
Jeho hlavným zámerom je dosiahnuť stav, aby poslanci boli pred zákonom rovní s občanmi. V praxi to bude znamenať, že ak poslanec sa dopustí dopravného priestupku alebo zapríčiní dopravnú nehodu, na jeho trestné stíhanie nebude potrebný súhlas parlamentu. Imunitu budú mať poslanci zachovanú a NR SR rozhodne o ich vydaní iba v prípade vzatia do vyšetrovacej väzby. Ak to parlament nebude akceptovať, trestnosť nezanikne, iba počas trvania poslaneckého mandátu bude vylúčená.
So zámerom poslancov sa stotožnil aj minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Jeden z autorov Tomáš Galbavý pre TASR naznačil, že o podpore zákona bude viesť individuálne rozhovory medzi poslaneckými klubmi. Na jeho schválenie je totiž potrebný súhlas 90 zákonodarcov.
Galbavý zastáva názor, že 150 poslancov - občianskych delegátov je chránených nadštandardnou poslaneckou imunitou. Zložením sľubu sa zaväzujú dodržiavať ústavu a zákony, čo považuje za všeobecnú povinnosť aj každého občana. Podľa jeho slov minulosť i súčasnosť ukázali, že poslanci sa dostávajú do podozrenia vďaka konaniu, ktoré je v rozpore so základným zákonom štátu i platnými právnymi predpismi. "Na rozdiel od občana-voliča sa môžeme zahaliť do zázračného plášťa poslaneckej imunity, ktorý nás dokáže ochrániť, keď porušíme zákon alebo sa dopustíme priestupku, napríklad rýchla jazda autom. Takýto stav výrazne deformuje rovnosť všetkých pred zákonom. A preto účelom novej právnej normy je odstrániť túto ústavnú prekážku," konštatoval Galbavý. Tvrdí, že v demokratických vyspelých štátoch obdobné ustanovenie týkajúce sa tohto obmedzenia poslaneckej imunity neexistuje.
Na záver dodal, že návrh nepredloží na rokovanie Koaličnej rady. Odôvodnil to tým, že zámer sa bezprostredne nedotýka žiadneho rezortu a je to výsostná záležitosť poslancov. "O to je to úprimnejšie, že iniciatíva vychádza od nás samých," doplnil.