Bratislava 2. apríla (TASR) - Jednu z kľúčových legislatívnych noriem v oblasti životného prostredia schválila dnes vláda na svojom zasadnutí. Kabinet vyslovil súhlas s návrhom zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečistenia životného prostredia. Ide o súbor opatrení zameraných na prevenciu znečisťovania, znižovanie emisií do ovzdušia, vody a pôdy, na obmedzovanie vzniku, zhodnocovanie a zneškodňovanie odpadu.
Uplatniť by sa pritom mal integrovaný prístup posudzovania všetkých zložiek životného prostredia orgánmi štátnej správy pri povoľovaní zariadení, ktoré môžu mať negatívny vplyv na životné prostredie. Integrované povoľovanie obsahuje viacero nových aspektov povoľovacieho procesu, napríklad periodické obnovovanie vydaných povolení, účasť laickej a odbornej verejnosti na procese a podobne.
Orgánom integrovaného povoľovania zariadení sa ustanoví Slovenská inšpekcia životného prostredia. Tento orgán štátnej správy, ktorý doteraz vykonával výhradne kontrolnú činnosť, sa organizačne usporiada tak, aby vznikla zložka povoľovacej činnosti. Orgán štátneho dozoru bude môcť uložiť prevádzkovateľovi pokutu od 500 tisíc do 10 miliónov Sk, ak jeho prevádzka nespĺňa zákonom stanovené náležitosti. Na zabezpečenie komplexného zberu údajov a informácií o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania sa vytvorí informačný systém.
Za vydanie povolenia, ak prevádzka mení svoju činnosť, bude musieť prevádzkovateľ niesť náklady vo výške 10 tisíc Sk. V prípade podstatnej zmeny prevádzky alebo vydania povolenia v integrovanom povoľovaní jestvujúcich prevádzok a nových prevádzok, ktoré už boli povolené, sa navrhuje sadzba 20 tisíc Sk. Vydanie povolenia na novú prevádzku si vyžiada výdavky v sume 40 tisíc korún.
Integrovaná prevencia a kontrola znečisťovania sa nebude vzťahovať na znečisťovanie spôsobované vnikaním rádioaktívnych látok a ionizujúceho žiarenia do životného prostredia, zavádzaním geneticky modifikovaných organizmov, prevádzkami slúžiacimi na výskum, vývoj a skúšanie nových výrobkov a výrobných postupov a mobilnými zdrojmi znečisťovania.
V SR je prevádzkovaných 531 zdrojov, z ktorých 31 je začlenených medzi nové zdroje spadajúce pod režim tohto zákona.