Bratislava 3. apríla (TASR) - Postoj Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) k čiastočnému spoplatneniu vysokoškolského štúdia, ktoré vyplýva z návrhu novely zákona o vysokých školách (VŠ), označil jej prezident Juraj Sinay za nejednotný.
Jeden z návrhov SRK počíta so spoplatnením štúdia v rozsahu od nula od 20 percent z ročných nákladov na študenta. O konečnej výške poplatku by mal rozhodnúť manažment príslušnej univerzity, uviedol na dnešnom stretnutí s novinármi Sinay. V praxi by to znamenalo, že záujemcovia o štúdium na menej atraktívnych odboroch by nemuseli platiť.
Novela z dielne ministerstva školstva, ktorá je v pripomienkovom konaní, navrhuje spoplatnenie v rozsahu od 10 do 20 percent. Študenti by tak mali platiť od 6900 do 13 900 korún za jeden školský rok. Šéf rezortu školstva upozornil, že s uvedeným spoplatnením súvisí model sociálnej podpory, ktorý garantuje možnosť študovať aj záujemcom zo sociálne slabších rodín. "V prípade, že by sme prijali návrh SRK, navrhovaný systém sociálnych pôžičiek by bol nerealizovateľný," varoval.
Zásadný poriadok by sa podľa Sinaya mal urobiť aj v otázke externého štúdia. Napriek tomu, že prítomní rektori sa zhodli na spoplatnení externého štúdia, požadujú, aby jeho organizácia bola výhradne v kompetencii VŠ. Poplatky za štúdium by tak mohli vyberať iba univerzity, a nie súkromné inštitúcie. Minister školstva v tejto súvislosti poukázal na to, že protizákonný výber poplatkov za externé štúdium sa deje za tichej účasti akademickej komunity.
V prípade, že parlament prijme novelu zákona o VŠ, budú musieť externisti, ktorí majú uzavreté zmluvy so vzdelávacími inštitúciami, platiť dvakrát. Prezident SRK v tejto súvislosti nedokázal konkretizovať kroky, ktoré by mali zamedziť dvojitému plateniu externistov. Jednou z možností je zrušenie zmlúv s výbercami poplatkov za externé štúdium. Pripustil tiež možnosť, že duplicitní platiči by nemuseli platiť školné.
Rektori pozitívne hodnotia zmenu, ktorá odstráni dvojnásobnú akreditáciu prostredníctvom dvoch rozličných akreditačných komisií. Podľa platného zákona musí VŠ absolvovať akreditáciu dvakrát, raz ako vzdelávacia inštitúcia, po druhý raz ako vedecko-výskumná inštitúcia. Akreditáciu univerzite ako vedecko-výskumnej inštitúcii udeľuje iná komisia ako tá, ktorá udeľuje akreditáciu študijným odborom. Novela tiež počíta s posunom prijímania na akreditované študijné programy o rok neskôr, a to v školskom roku 2005/2006.
Diskusia rektorov o konečnom stanovisku sa začne 22. apríla na pôde Univerzity Komenského v Bratislave. Definitívne stanovisko predložia rektori ministrovi rovnako do utorka 22. apríla. Pripomienky k zákonu vypracujú jednotlivé VŠ do štvrtka 10. apríla. Analýzu vyjadrení vypracuje päťčlenný komisia rektorov do štvrtku 17. apríla, kedy ho predloží na posúdenie jednotlivým VŠ.