Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) je politický subjekt, ktorý sa usiluje o uplatnenie kresťanských a konzervatívnych hodnôt v politickom živote spoločnosti, štátu a medzinárodného spoločenstva. Vychádza z odkazu európskej kresťanskej kultúry. Jeho vznik iniciovali kresťanskí disidenti koncom roka 1989, keď koncom novembra 1989 vyzvali zakladať kresťanskodemokratické kluby. Začiatkom decembra 1989 vznikol Prípravný výbor Koordinačného centra KDH. Riadil jeho činnosť až do zakladajúceho snemu, ktorý sa uskutočnil 17. februára 1990 v Nitre. Za predsedu KDH zvolil Jána Čarnogurského, ktorý túto funkciu zastával do 21. októbra 2000.
Vzhľadom na nejednotný názor na riešenie otázok štátoprávneho usporiadania Česko-Slovenska vznikli v KDH dve platformy. Na zasadnutí Rady KDH 7. marca 1992 sa od KDH odčlenila skupina ľudí, ktorá vytvorila nový politický subjekt s názvom Slovenské kresťanskodemokratické hnutie (SKDH). Mimoriadny snem KDH 28. marca 1992 potvrdil líniu Jána Čarnogurského a hnutie sa konsolidovalo vo svojej pôvodnej podobe.
Počas šesťročnej existencie KDH (1990-1996) nebolo spochybnené vedúce postavenie Jána Čarnogurského. Do všetkých predchádzajúcich volieb (s výnimkou v roku 1992, keď z KDH vzniklo SKDH) nastupoval Čarnogurský vždy ako jediný kandidát na najvyššiu stranícku funkciu.
Koncom októbra 1996 to prelomil vtedajší podpredseda KDH pre ekonomiku Mikuláš Dzurinda, keď oznámil svoju kandidatúru na najvyšší post hnutia na novembrovom sneme hnutia v Banskej Bystrici. Aj keď na Republikovej rade KDH pred snemom získal o 14 hlasov menej, ako Ján Čarnogurský, jeho 22 získaných hlasov sa považovalo za historický zlom. Po šiestich rokoch tak v KDH vznikla alternatíva. "Dzurindovo KDH" malo byť otvorené a "široké ľudové hnutie" a malo osloviť veriacich rovnako ako ateistov a liberálov. Ponúkalo nový obsah aj formu hnutia. Na sneme v Banskej Bystrici vtedy zvolili za predsedu hnutia Jána Čarnogurského.
Hlavní predstavitelia troch vtedajších parlamentných opozičných strán - KDH, DÚ a DS podpísali v Bratislave 29. októbra 1996 dohodu o spolupráci tzv. Modrej koalície. Išlo o dohodu o utužení spolupráce, ale nie o spoločnej kandidátke do volieb.
V roku 1998 sa KDH stalo jedným z členov Slovenskej demokratickej koalície (SDK), v rámci ktorej išlo do septembrových parlamentných volieb 1998. Na aprílovom sneme KDH v roku 1999 jeho delegáti schválili zmenu stanov hnutia, ktorá umožnila tzv. obmedzené dvojité členstvo pre členov kresťanskodemokratickej platformy SDK. Znamenalo to, že kresťanskí demokrati mohli byť členmi KDH aj SDK, ale nemohli sa uchádzať o žiadne volené, ani profesionálne funkcie v KDH. Toto uznesenie delegáti nasledujúceho snemu v Trenčíne v októbri 2000 zrušili.
Dlhoročný predseda KDH Ján Čarnogurský júni 2000 oficiálne oznámil, že na októbrovom sneme nebude kandidovať na najvyšší post v hnutí. Za nového predsedu KDH zvolili na jednodňovom sneme KDH v Trenčíne 21. októbra 2000 Pavla Hrušovského. Do tejto funkcie ho znovu zvolili na nasledujúce dva roky aj na 13. sneme KDH, ktorý sa uskutočnil 20. októbra 2001 v Nových Zámkoch. Na tomto sneme delegáti rozhodli aj o niektorých zmenách stanov: rozhodli, že snem KDH, na ktorom sa bude voliť vedenie sa uskutoční každé dva roky a rozhodli aj o tom, že volený funkcionár KDH nebude môcť byť členom iného straníckeho orgánu.
Vedenie KDH 19. novembra 2000 (deň po skončení ustanovujúceho kongresu SDKÚ) oznámilo, že poslanci NR SR z materského KDH si založia vlastný poslanecký klub KDH a vystúpia z klubu poslancov NR SR za SDK. V novom klube KDH bolo do konca II. volebného obdobia (do 23. septembra 2002) deväť členov.
V parlamentných voľbách v roku 1990 získalo KDH na Slovensku do SNR 19,20 percenta hlasov, čo znamenalo 31 poslaneckých kresiel. V roku 1992 v parlamentných voľbách získalo 8,89 percenta hlasov do SNR a 18 poslaneckých kresiel. V parlamentných voľbách 1994 získalo KDH 10,08 percenta hlasov, teda 17 poslaneckých kresiel, ale nestalo sa vládnou stranou. V roku 1998 sa parlamentných volieb zúčastnilo ako jeden zo subjektov Slovenskej demokratickej koalície (SDK), ktorá vtedy získala 26,33 percenta hlasov a stalo sa (KDH) jednou z vládnych strán. Do septembrových parlamentných volieb 2002 išlo KDH ako samostatný politický subjekt a získalo 8,25 percenta hlasov voličov, čo znamená 15 poslaneckých kresiel v NR SR a účasť vo vláde.
KDH je od roku 1990 členom Európskej demokratickej únie (EDÚ) a členom Medzinárodnej demokratickej únie (IDE). Asociovaným členom Európskej ľudovej strany (EPP) sa KDH stalo 5. júla 2002, pozorovateľom v tejto organizácii bolo od roku 1996. KDH je aj členom Kresťanskodemokratickej internacionály (CDI).
chor zg som