Bratislava 4. apríla (TASR) - Až koncom týždňa bude známe, či Smer podá návrh na odvolanie podpredsedu vlády Pála Csákyho z funkcie. Predseda Smeru Robert Fico chce presvedčiť na nedeľňajšom zasadnutí predsedníctvo, aby strana začala zbierať podpisy na zvolanie schôdze NR SR s týmto bodom programu. Osobne tento návrh podporuje.
"Budem presviedčať predsedníctvo, aby zaviazalo poslanecký klub začať rokovania o predložení návrhu. Prišli ďalšie, aj písomné, dôkazy vo vzťahu k Csákymu. Slovensko možno nebude vôbec čerpať žiadne prostriedky v oblasti poľnohospodárstva. Už nemôžeme mlčať," konštatoval dnes pred novinármi Fico. Je presvedčený, že vicepremiéra treba odvolať čo najrýchlejšie, aby "nenarobil ešte viac škôd".
Líder Smeru predpokladá, že schôdzu by mohol predseda NR SR Pavol Hrušovský zvolať koncom apríla, keď je už naplánované riadne rokovanie parlamentu.
Súčasný podpredseda vlády pre európsku integráciu, ľudské a menšinové práva, vzťah štátu a cirkví a boj proti drogám počas pôsobenia v prvom kabinete Mikuláša Dzurindu dvakrát čelil odvolaniu z funkcie. Prvýkrát to bolo lete 1999, keď NR SR 25. augusta hlasovaním mu nevyslovila nedôveru, vtedy ho chceli z funkcie odvolať poslanci HZDS. Vyčítali mu, že na úkor ostatných uprednostňuje maďarskú národnostnú menšinu a zaoberá sa výlučne iba jej problémami, ako aj nezvládnutie zverenej agendy.
Druhýkrát sa parlament pokúsil Csákyho odvolať 30. marca 2001, ale po takmer deväťhodinovej rozprave ho podporil vo funkcii. Podľa názoru opozičných poslancov SNS a HZDS vicepremiér Csáky porušil sľub vernosti SR svojou účasťou na oslavách 100. výročia narodenia Jánosa Esterházyho v Budapešti. Vo svojom príhovore pri tejto príležitosti sa podľa ich mienky Csáky stotožnil s názormi človeka, ktorý bol v roku 1947 riadne odsúdený súdom vtedajšej ČSR za velezradu a rozbíjanie republiky na trest smrti. Viacerí členovia vlády vtedy vicepremiérovi vyčítali pozvanie na oslavy storočnice Esterházyho v obavách zo zhoršenia slovensko-maďarských vzťahov. Cesta na oslavy nebola odsúhlasená vládou a nemala teda charakter služobného pobytu v zahraničí.