Bratislava 26. júla (TASR) - Činnosť neziskových organizácií, ktorú vyvíjajú vo verejnom záujme, definoval zákonodarný zbor ešte v roku 1997. Nejednoznačnosť právnej normy však spôsobila, že verejnoprospešné služby nebolo možné aplikovať napríklad v oblasti vzdelania, športu či informatiky, ale aj zabezpečenia bývania a pri tvorbe a ochrane duchovných a kultúrnych hodnôt. Preto poslanec Národnej rady SR Peter Finďo pripravil návrh zákona, ktorý jednoznačne vymedzuje okruh oblastí, v ktorých bude možné uplatniť inštitút verejnoprospešných služieb. Hospodárenie subjektov pracujúcich v tejto sfére je koncipované ako vyrovnané a zároveň spravované formou inštitucionálnej samosprávy. Na svoj správny fond budú môcť použiť iba 4 percentá z celkových ročných príjmov.
Návrh novej právnej úpravy definuje všeobecne prospešnými službami poskytovanie zdravotnej starostlivosti, sociálnej pomoci a sociálnych služieb a humanitnú starostlivosť, tvorbu, rozvoj a ochranu duchovných a kultúrnych hodnôt, vzdelanie, výchovu a rozvoj telesnej kultúry, rozvoj vedy, techniky a informačných služieb, tvorbu a ochranu životného prostredia, služby na podporu regionálneho rozvoja a zamestnanosti a zabezpečenie výstavby bytov, správu a údržbu bytového fondu.
Neziskové organizácie bude možné založiť zakladateľskou listinou vo forme notárskej zápisnice, pričom zakladateľ vydá štatút upravujúci organizačnú štruktúru, činnosti a hospodárenie neziskovej organizácie. Každá takáto organizácia sa bude musieť po nadobudnutí platnosti nového zákona, čo má byť 1. januára 2002, od druhých odlišovať svojím názvom. Organizácie budú podliehať registrácii na príslušnom súde. Právna úprava rieši aj otázku nástupníctva po zaniknutej neziskovej organizácii a vyrovnania jej majetku.