SME
Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky

Kauza Mikuláš Černák

BRATISLAVA 5. apríla (SITA) -

27. novembra 1997
Majitelia civilnej bezpečnostnej služby Security 3 Mikuláš Černák a Miloš Kaštan zvolali tlačovú besedu, na ktorej sa ohradili proti niektorým vyhláseniam podnikateľa Františka Mojžiša, že ho Čern

ák vydiera cez nastrčenú osobu Júliusa G., ktorý vystupoval ako Černákov poradca.

18. decembra 1997
Polícia obvinila z vydierania M. Černáka, Jána K., Miloša K., Vasiľa a Jaromíra I., ako aj Pavla K. Posledných troch menovaných pri akcii zadržala a po trojici Černák, Ján K. a Miloš K. vyhlásila celoštátne pátranie.

20. decembra 1997
M. Černák a Ján K. sa dobrovoľne prihlásili na polícii. Okresný sudca v Trenčíne ich vzal do vyšetrovacej väzby spolu s ďalšími tromi mužmi - Vasiľom I., Jaromírom I. a Pavlom K. Všetci boli obvinení z trestného činu vydierania podnikateľa a majiteľa púchovskej panelárne Vladimíra R.

12. februára 1998
Vyšetrovateľ obvinil Černáka, Miloša K. a Jána K. z ďalšieho vydierania. Táto trojica mala v novembri a decembri 1997 pod hrozbou násilia a s použitím násilia prinútiť Mariána Karcela, aby v ich prospech pod zámienkou údajného dlhu previedol nehnuteľnosť v Nízkych Tatrách. Podnikateľa tým mali pripraviť najmenej o 5,75 milióna korún.

4. marca 1998
Z trestných činov krátenia dane a porušovania predpisov o obehu tovaru v styku s cudzinou obvinil vyšetrovateľ Mikuláša Černáka a Jozefa Š., ktorí v roku 1997 doviezli na Slovensko z Nemecka BMW Alpine a Toyotu Land Cruiser a skrátili pritom clo o viac ako milión korún. Černák však dlhy neskôr doplatil.

22. októbra 1998
Vyšetrovatelia obvinili Černáka z únosu a vraždy Poliaka Grzegorza Szymaneka, ktorý patril medzi desiatich najbohatších mužov v Poľsku. Jeho telo našli naďaleko chaty pri Polomke v okrese Brezno 17. októbra 1998 v značnom rozklade. Korunným svedkom prípadu bol Alexander Horváth, ktorý jediný z trojice mužov - Štefan Fabián, Róbert Holub a on prežil.

17. mája 1999
Vyšetrovateľ špeciálneho vyšetrovacieho tímu skončil vyšetrovanie kauzy M. Černáka a prokurátorovi odovzdal vyšetrovací spis, ktorý obsahoval 6084 strán, návrh na podanie obžaloby mal 181 strán. M. Černák bol obvinený z trestných činov vydierania, krátenia dane i poplatkov a im podobných záloh, porušovania predpisov o obehu tovarov v styku s cudzinou, tiež z trestného činu brania rukojemníka a vraždy Poliaka Grzegorza Szymaneka.

8. novembra 1999
Začal sa súdny proces s Mikulášom Černákom a jeho ôsmimi kumpánmi - Jánom K., Milošom K., Vasiľom a Jaromírom I., Andrejom A., manželmi K. a Jozefom Š. v Banskej Bystrici v Ústave pre výkon väzby. M. Černák bol obžalovaný zo siedmich činov. Hlavné pojednávanie sprevádzali mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Po prvý raz v dejinách slovenského súdnictva použili pri výpovediach niektorých dôležitých svedkov telemost.
M. Černák vypovedal k prvým trom skutkom, z ktorých ho vinila obžaloba, odmietol ju však ako nepravdivú. Tiež poprel obvinenie z trestných činov brania rukojemníkov a vraždy Szymaneka.

30. novembra 1999
Len štvrťhodinku trvala niekoľkokrát pre nevoľnosť prerušovaná výpoveď Alexandra H., chráneného kľúčového svedka vraždy v procese s M. Černákom. Ten povedal, že vrahom Szymaneka je Černák. Svoju výpoveď dokončil 3. decembra.

1. decembra 1999
Vo veci vraždy Grzegorza Szymaneka vypovedal poľský detektív Krzysztof Rutkowski, ktorý po ňom na Slovensku pátral.

10. decembra 1999
Hlavné pojednávanie v procese s M. Černákom a spol. pred Krajským súdom v Banskej Bystrici bolo prerušené na neurčito, keď Najvyšší súd SR (NS SR) požiadal o originál trestného spisu, aby mohol rozhodnúť o predĺžení zákonnej lehoty väzby pre troch obžalovaných Mikuláša Černáka, Vasiľa I. a Jána K.

17. decembra 1999
NS SR rozhodol o predĺžení lehoty väzby u obžalovaných Mikuláša Černáka, Jána K. a Vasiľa I.

12. januára 2000
Začalo sa odročené hlavné pojednávanie s Mikulášom Černákom a spol.

26. januára 2000
Chránený a utajený svedok Alexander H., prezývaný Šani je "policajná disketa, nie svedok". Povedal to v záverečnej reči na Krajskom súde v Banskej Bystrici M. Černák, obžalovaný z trestných činov vraždy, brania rukojemníka, trojnásobného vydierania a krátenia dane a cla. Keby bola M. Černákovi umožnená konfrontácia s Alexandrom H., dokázal by mu, že klame. Dodal, že orgány činné v trestnom konaní nepreverili pravdivosť výpovede Alexandra H., na ktorej podľa M. Černáka stojí obvinenie z vraždy podnikateľa Grzegorza Szymaneka. "Ten hlúpy Róm nevedel ani ročné obdobie, v ktorom sa mala tá vražda stať," povedal na margo jeho výpovede.

28. januára 2000
Senát Krajského súdu v Banskej Bystrici uznal M. Černáka vinným z trestných činov vraždy, brania rukojemníka a dvoch skutkov trestného činu vydierania. Odsúdil ho na 15 rokov nepodmienečne v III. najťažšej nápravnovýchovnej skupine. M. Černák sa proti rozsudku odvolal. Za vinných uznal súd aj ostatných spoluobžalovaných okrem manželov Dariny a Pavla K.

6. apríla 2000
Spis týkajúci sa M. Černáka a jeho spoluodsúdených doručili na Najvyšší súd SR na prerokovanie príslušných odvolaní.

4. septembra 2000
Premiér M. Dzurinda ubezpečil verejnosť, že "Mikuláš Černák z basy naozaj nevyjde".

9. októbra 2000
Obhajca M. Černáka Ján Gereg dostal list, v ktorom mu jeho klient vypovedal plnú moc a poďakoval za doterajšiu obhajobu. Údajným dôvodom rozhodnutia Černáka je, že Gereg mal informovať médiá o niektorých skutočnostiach z kauzy bez toho, aby ho tým Černák poveril. Černákovým obhajcom naďalej zostal advokát
Daniel Maukš z Brezna, ktorý zastupoval aj Jána K.

11. októbra 2000
Senát Najvyššieho súdu SR nevyhovel žiadosti o prepustenie M. Černáka, Jána K. a Vasiľa I. z vyšetrovacej väzby. Žiadosť o ich prepustenie adresoval Najvyššiemu súdu SR bývalý Černákov obhajca Ján Gereg.

24. októbra 2000
Verejné zasadnutie Najvyššieho súdu SR v kauze Černák musel senát NS SR odročiť na 8. až 15. novembra, pretože na pojednávanie neprišli traja advokáti - Daniel Maukš a Tibor Bicko, ktorí boli práceneschopní a nový advokát Andreja A. František Hadušovský, ktorý ešte nemal naštudovaný spis. Lehotu na naštudovanie spisu mu sudca stanovil do 8. novembra.

2. novembra 2000
Najvyšší súd SR zrušil novembrový termín verejného zasadnutia vo veci odvolania M. Černáka a spol., pretože Černákov advokát Daniel Maukš bol po zdravotnej prehliadke naďalej práceneschopný.

3. novembra 2000
Obhajca M. Černáka a Jána K. advokát Daniel Maukš zverejnil svoje rozhodnutie vypovedať k 20. novembru zo zdravotných dôvodov plnú moc na ich obhajobu. Liečenie jeho zdravotných problémov potrvá niekoľko mesiacov. V ten istý deň poslanci NR SR prijali v skrátenom legislatívnom konaní novelu Trestného poriadku, ktorá predlžuje zákonnú trojročnú lehotu vyšetrovacej väzby na päť rokov. Novela bola prijatá účelovo, aby zabránila prepusteniu M. Černáka na slobodu.

1. decembra 2000
Novým obhajcom M. Černáka sa stal František Hadušovský, ktorého si za svojho právneho zástupcu zvolil aj Andrej A. Novým obhajcom Jána K. sa stal Ľudovít Štanglovič, na verejnosti známy ako obhajca Olega T., obvineného z vraždy exministra hospodárstva Jána Duckého.

10. decembra 2000
Senát Najvyššieho súdu SR na základe novely Trestného poriadku predĺžil M. Černákovi, Jánovi K. a Vasiľovi I. väzbu do 19. júna 2001.

30. januára 2001
Na Najvyššom súde SR v Bratislave sa začalo odvolacie konanie. Obžalovaný Jozef Š. sa vzdal účasti na odvolacom konaní a požiadal súd, aby vykonal dokazovanie bez jeho prítomnosti. Počas prvého dňa pojednávania oboznamoval predseda senátu Peter Krajčovič prítomných s odvolaniami šiestich obžalovaných a prokurátora. M. Černák, Miloš K., Vasiľ I., Andrej A. a Jozef Š. v odvolaniach tvrdili, že sú nevinní vo všetkých bodoch obžaloby a navrhli vrátiť prípad do prípravného konania a po doplnení dokazovania zrušiť obžalobu.

5. februára 2001
Chránený svedok Alexander H. zmenil svoju výpoveď, v ktorej pôvodne obvinil Černáka z vraždy Szymaneka. Za vraha Poliaka Grzegorza Szymaneka označil už nebohého Štefana Fabiána, čo niekoľko mesiacov predtým avizoval listom Najvyššiemu súdu. Podľa jeho slov sa Černák na vražde Szymaneka nezúčastnil. Alexander H. zároveň písomne požiadal o uvoľnenie z programu chránených svedkov. Po jeho výpovedi navrhol prokurátor vrátiť vraždu prvostupňovému súdu na došetrenie.
Len niekoľko hodín po výpovedi Alexandra H. avizoval minister vnútra Ladislav Pittner, že verejnosť bude vývojom udalostí v procese ešte prekvapená. Hodinu na to zvolal šéf slovenských vyšetrovateľov Jaroslav Ivor tlačovú besedu, kde oznámil, že polícia disponuje informáciami o ovplyvňovaní Alexandra H. Dôkazy už mal na stole prokurátor, ktorý ich chcel predložiť Najvyššiemu súdu SR, čo predseda senátu zamietol.

6. februára 2001
Polícia vyhovela Alexandrovi H. a uvoľnila ho z programu chránených svedkov. Vzápätí ho však polícia zadržala a vyšetrovateľ obvinil jeho i jeho advokáta Štefana J. z trestného činu krivej výpovede. Alexander H. vypovedal pred vyšetrovateľom, že 5. februára nehovoril pravdu, k čomu ho donútil jeho advokát a ľudia z okolia Mikuláša Černáka.

7. februára 2001
Senát Najvyššieho súdu SR odsúdil M. Černáka na osem a pol roka nepodmienečne v 2. nápravnovýchovnej skupine za vydieranie. Vraždu Poliaka Grzegorza Szymaneka ako aj trestný čin brania rukojemníka vrátil na došetrenie Krajskému súdu v Banskej Bystrici. NS SR tiež odsúdil Miloša K. za vydieranie na sedem rokov v 2. nápravnovýchovnej skupine. Ostatní odsúdení sa dostali do prvej nápravnovýchovnej skupiny - Ján K. na sedem rokov za vydieranie a nedovolené ozbrojovanie, Vasiľ I. na sedem rokov za vydieranie a Jozef Š. na tri roky za trestný čin porušovania záväzných hospodárskych pravidiel v styku s cudzinou a neodvedenie dane a poistného. Súd zároveň definitívne spod obžaloby oslobodil manželov Darinu a Pavla K.

18. júna 2001
Na Krajskom súde v Banskej Bystrici sa začalo nové hlavné pojednávanie vo veci vraždy a trestného činu brania rukojemníka. Obžaloba z vraždy vinila M. Černáka, z brania rukojemníka sa pred súdom zodpovedal Andrej A. a Ján K. Hlavný svedok Alexander Horváth pred súdom potvrdil svoju februárovú výpoveď, že Szymanekovým vrahom je nebohý Štefan Fabián. Prokurátorka predložila nový dôkaz, odtajnenú audiokazetu zo stretnutia Horvátha s právnym zástupcom Štefanom Jordanom v júni 2000, po ktorom hlavný svedok zmenil výpoveď.

21. júna 2001
Senát banskobystrického Krajského súdu odročil hlavné pojednávanie vo veci Mikuláš Černák a spol. na neurčito. Dôvodom odročenia bola podľa predsedu senátu Ľubomíra Samuela nutnosť vypočuť ďalších svedkov a získať ďalšie znalecké posudky.

1. - 2. októbra 2001
Pokračovalo odročené hlavné pojednávanie. Pred súdom vypovedal niekdajší údajný boss košického podsvetia Dušan Borženský a nepovedal nič v neprospech Černáka.

4. októbra 2001
V záverečnej reči pred banskobystrickým Krajským súdom obhajoba spochybnila identitu mŕtvoly pripisovanú Poliakovi Grzegorzovi Szymanekovi a poukázala na procesné pochybenia polície pri získavaní dôkazov a na neobvyklé postupy vyšetrovateľov. Podľa prokurátorky sa však doložil dostatok dôkazov na uznanie viny a podľa nej rozsudok možno vyniesť na rovnakom skutkovom základe ako v januári 2000. Štátny zástupca žiadal pre Mikuláša Černáka 15 rokov väzby v najťažšej nápravnovýchovnej skupine za vraždu.

5. októbra 2001
Senát banskobystrického Krajského súdu oslobodil Mikuláša Černáka a jeho spoločníkov - Jána K. a Andreja A., spod obžaloby z vraždy a brania rukojemníka. Dôvodom rozhodnutia trestného senátu bolo, že sa pred súdom nepodarilo bez pochybností dokázať, že vraždu a únos spáchali obžalovaní. Podľa senátu sú značné pochybnosti aj o totožnosti mŕtvoly. Minister vnútra Ivan Šimko a šéf slovenských vyšetrovateľov Anton Kulich rozhodnutie súdu nekomentovali. Exminister vnútra Ladislav Pittner povedal, že po tom, ako Najvyšší súd SR vrátil prípad krajskému súdu, začal mať pochybnosti o odsudzujúcom rozsudku. Prokurátor sa proti oslobodzujúcemu rozsudku odvolal.

23. apríla 2002
Kauza Mikuláš Černák sa skončila. Najvyšší súd potvrdil rozsudok Krajského súdu v Banskej Bystrici a oslobodil M. Černáka, Jána K. a Andreja A. spod obvinenia z trestného činu brania rukojemníka a Černáka aj z vraždy Poliaka Grzegorza Szymaneka. Proti rozsudku sa už prokuratúra nemôže odvolať.

24. septembra 2002
Sudca Okresného súdu v Trenčíne Michal Antala vyhovel žiadosti Mikuláša Černáka, ktorý po polovici osem a polročného trestu požiadal o prepustenie na slobodu. Prokurátor podal proti verdiktu sudcu sťažnosť a tak Černák zostáva vo väzbe až do rozhodnutia Krajského súdu v Trenčíne.

26. novembra 2002
Senát Najvyššieho súdu zamietol mimoriadne dovolanie generálnej prokuratúry, čím boli vyčerpané všetky aj mimoriadne opravné prostriedky pri skutkoch vraždy a brania rukojemníka.

29. novembra 2002
Mikuláša Černáka Krajský súd v Trenčíne s definitívnou platnosťou po takmer piatich rokoch prepustil na slobodu

27. decembra 2002
M. Černák sa na Štrbskom plese na lyžovačke sácal na vleku a premiér Mikuláš Dzurinda na neho podal trestné oznámenie. Vyšetrovatelia ho obvinili z výtržníctva, neskôr však obvinenie zrušili a celý incident kvalifikovala Generálna prokuratúra SR napokon ako priestupok.

19. marca 2003
NS SR zrušil rozhodnutia okresného a krajského súdu o podmienečnom prepustení M. Černáka na slobodu. Vyhovel tak sťažnosti ministra spravodlivosti Daniela Lipšica pre porušenie zákona okresným a krajským súdom v Trenčíne.

20. marca 2003
Sudca Okresného súdu v Trenčíne vydal príkaz na dodanie M. Černáka do výkonu trestu. Zároveň polícia vyhlásila celoštátne pátranie a zverejnila, že M. Černák sa nenachádza na území Slovenska.

5. apríla 2003
Polícia v Prahe zadržala hľadaného Mikuláša Černáka. Ako povedal prvý viceprezident Policajného zboru Jaroslav Spišiak, išlo o vopred pripravenú a premyslenú akciu, ktorú vykonala zásahová jednotka Úradu na odhaľovanie organizovaného zločinu Polície ČR. Akcia prebehla hladko. Podľa Spišiaka bol Černák veľmi prekvapený, podlomili sa mu nohy a keď uvidel policajtov, tak splietal nezmyselné slová. Ako viceprezident dodal, Černák mal zlé informácie - presne také, aké polícia chcela, aby mal. Jeho vydanie na Slovensko bude závisieť od dĺžky lehôt českého trestno-procesného konania, dodal Spišiak.

fa;xd
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 2. Zázračná hranica kilometrov, po ktorej sa vám elektromobil neoplatí
 3. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 4. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 5. Ako sa mení dynamika firiem?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 4. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 5. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 24 560
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 14 060
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 836
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 10 977
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 10 257
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 8 130
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 329
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 7 016
 9. Po Slovensku na motorke 5 320
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 048
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Demografický problém nikto nerieši.


9. jún
Rozhovory ZKH: Juraj Šeliga.

Strana Za ľudí je v kríze už niekoľko týždňov.


a 1 ďalší 4 h
Peter Schutz

Východisko na spôsob "vláda národnej spásy" je čistá fantazmagória.


4 h

Neprehliadnite tiež

Minister vnútra SR Roman Mikulec a predseda vlády SR Eduard Heger.

Minister vnútra zostáva vo svojej funkcii.


TASR 13m

Prvú dávku vakcíny dostala už viac ako polovica Bratislavy, no len pätina Čadce.


23m
Poslanec NR SR Peter Pellegrini.

Hlas oznámi ďalší postup vo štvrtok.


TASR 59m
Fanúšikovia Maďarska počas zápasu EURO 2021 Maďarsko - Portugalsko v Budapešti.

Ministerstvo poukázalo na šírenie delta variantu koronavírusu v Portugalsku.


TASR 1 h