Bratislava 5. apríla (TASR) - Občania, záujmové ekonomické skupiny, mimovládny sektor a podnikatelia majú právo vstupovať do práce parlamentu a ovplyvňovať výsledky jeho rokovania, no musia to robiť v istých mantineloch. V súvislosti s problémom korupcie a klientelizmu na Slovensku to v dnešnej relácii Sobotné dialógy Slovenského rozhlasu (SRo) vyhlásil riaditeľ špeciálneho odboru boja proti korupcii na Úrade vlády SR Ján Hrubala.
Podľa neho je dôležité stanoviť mantinely vzájomného ovplyvňovania sa politikov a podnikateľov stransparentnením ich vzájomných stykov. Na druhej strane podotkol, že problémom je i nejasný legislatívny význam niektorých používaných pojmov. "Slovo korupcia sa ťažko definuje a pojem klientelizmus nie je právne zakotvený," uviedol.
Hrubala zároveň poukázal na skutočnosť, že pri odhaľovaní prípadov korupcie je dôležitá činnosť výkonnej moci, ktorá nie je vždy ideálna. To, že v súvislosti s korupciou sa na Slovensku podarilo postaviť mimo zákon len veľmi malé množstvo ľudí, nie je podľa neho výlučne chybou vlády, ale aj dôsledkom zlyhania policajných, prokurátorských a súdnych zložiek.
Poslanec Národnej rady (NR) SR za SDKÚ Roman Vavrík v tejto súvislosti odmietol tvrdenie o účasti členov zákonodarného zboru na zvýhodňovaní niektorých podnikateľských subjektov. "Vylučujem, aby sa poslanci mohli individuálne snažiť o presadenie zákona, ktorý by umožnil prospech jednej skupiny obyvateľstva," vyhlásil. Podľa neho by však bolo potrebné pritvrdiť zákon o verejnom obstarávaní.
Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť a poslanec Smeru Robert Kaliňák skonštatoval, že predstavitelia jeho strany by na pôde parlamentu jednoznačne podporili právnu normu namierenú proti korupcii i zákon striktne vymedzujúci podmienky tendrov. "Boj s korupciou je veľmi dôležitá vec, najmä v oblasti zužovania priestoru pre pôsobenie klientelistických skupín. Sme svedkami toho, že mená, ktoré sú evidentne poprepájané s politickými stranami, dostávajú štátnu zákazku, alebo možnosť získať majetok štátu," vyhlásil.
Programová riaditeľka Transparency International Slovakia Daniela Zemanovičová v závere diskusie vyjadrila pochybnosť, či budú mať pripravované zákony týkajúce sa boja proti korupcii a klientelizmu dostatočnú politickú podporu.