Bratislava 26. júla (TASR) - Bez odtajnenia nahrávok telefonických rozhovorov nemôže Generálna prokuratúra SR pokračovať v prešetrovaní prísne tajného podnetu sekcie kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR, ktorý údajne poukazuje na protizákonné aktivity vysokých policajných funkcionárov v súvislosti s prešetrovaním ekonomickej kriminality vo Východoslovenských železiarňach.
"Aby GP mohla ďalej konať, musí minister vnútra SR Ivan Šimko predmetný dôkazový materiál odtajniť," uviedol dnes pre TASR riaditeľ trestného odboru GP Ivan Segeš.
Podnet obsahujúci výsledky vyšetrovania viacerých závažných trestných činov, týkajúcich sa okrem iného aj zneužívania právomoci verejného činiteľa a ohrozenia obchodného, bankového a daňového tajomstva, dostala GP ešte 28. mája. Podľa materiálu sa ich malo dopustiť sedem príslušníkov Policajného zboru vrátane zástupcu generálneho riaditeľa sekcie vyšetrovania a kriminalisticko-expertíznych činností PZ J. Š. a niektorí ďalší príslušníci polície. Minister Šimko to označil za intrigy. Odmietol však konkretizovať, kto za údajnými intrigami v Policajnom zbore stojí.
Podľa dostupných informácií sekcia kontroly a inšpekčnej služby MV SR už dlhšie preverovala aktivity súvisiace s činnosťou komerčného právnika R. K., ktorého meno figuruje v štatutárnych orgánoch viacerých významných podnikov s účasťou štátu. Podozrenie z nelegálneho konania niektorých vysokých predstaviteľov Úradu vyšetrovania PZ vraj súvisí s právnymi službami, ktoré R. K. vykonával pre VSŽ Košice v čase, keď štát vo východoslovenskom podniku potreboval zabezpečiť vlastnícku majoritu, aby ho mohol predať U. S. Steel. Je dôvodné podozrenie, že v tom čase viaceré zmluvy o vyrovnaní sa s vlastníkmi akcií boli uzatvárané v neprospech VSŽ.
Komerčný právnik R. K. zabezpečoval v jeseni roku 2000 vymáhanie finančnej pohľadávky voči spoločnosti BARKOS International Trading Limited, ktorá v čase pôsobenia Alexandra Rezeša vo vedení VSŽ získala exkluzivitu na vývoz hutníckych výrobkov tohto podniku do celého sveta. U. S. Steel údajne podmieňovala kúpu východoslovenského hutníckeho gigantu práve vyrovnaním tejto pohľadávky, pričom z pôvodne dlžnej sumy 75 miliónov amerických dolárov sa do VSŽ vrátilo len 26 miliónov USD.