Ilava 5. apríla (TASR) - Svätú omšu v ilavskej väznici celebroval v sobotu vojenský biskup František Rábek z nedávno zriadeného ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov. Predsavzal si, že navštívi všetky väznice na Slovensku a v sobotu sa zastavil v tej najprísnejšie stráženej. Na oddelení výnimočných trestov žije 56 mužov, z nich 16 je v Ilave na doživotie.
Nejde o to, aby sme im pripomínali chyby, ale aby si uvedomili, že môžu svoj život zmeniť, vysvetľuje zmysel duchovnej služby vo väzení hovorca ordinariátu Peter Hajnala. V pastoračnej miestnosti s malými oknami a hrubými mrežami na dverách je štrnásť stoličiek. Priestory si odsúdení vyzdobili sami vlastnými obrazmi, kresbami a dokonca aj výšivkami. Jeden z aktérov leopoldovskej vzbury Tibor Polgári vyrobil sošky zo sadry, mydla a papiera.
Osem mužov v modrých košeliach počas omše kľačalo na dlažbe a modlili sa spoločne s biskupom. Ich činy vzbudili vo verejnosti hrôzu, tváre niektorých poznajú ľudia z novín. Za vraždy si šiesti z nich odpykávajú výnimočné tresty a dvaja doživotie. Biskup Rábek v kázni rozprával o spravodlivosti, pretože jeden z väzňov mu povedal, že sa cíti nespravodlivo odsúdený. Absolútnej spravodlivosti na svete sa nedočkáme, poznamenal Rábek. Podľa jeho slov o trestoch rozhodujú ľudia a tí môžu byť omylní. Problém však vidí aj v tom, že človek si niekedy ťažko priznáva vinu za svoje činy. Tým najsprávnejším postojom je prijať veci tak ako sú a premieňať ich na dobro, povedal biskup väzňom.
Z bezpečnostných dôvodov sa na omši mohlo zúčastniť iba osem odsúdených, hoci záujemcov bolo viac. Biskup priamo v celách navštívil ďalších siedmich, ktorí požiadali o sväté prijímanie. Pre mňa to bol radostný pocit, že títo ľudia stáli pred oltárom a pristúpili k svätému prijímaniu a ku spovedi. Dá sa povedať, že to sú už iní ľudia, povedal Rábek o svojich pocitoch po skončení omše.
Podľa riaditeľa ilavskej väznice Pavla Balajku pastoračné služby pomáhajú znižovať napätie medzi väzňami a pozitívne vplývajú na ich život, postoje a dodržiavanie povinností. Omše sa v ilavskej väznici konajú nepravidelne, podľa dohody s vedením ústavu. Do väzenia majú prístup všetky cirkvi, ktoré sú na Slovensku registrované a povolené. Za troma alebo štyrmi väzňami do Ilavy dokonca chodievajú Svedkovia Jehovovi. V budúcnosti by kňazi mali pôsobiť priamo v ústavoch pre výkon trestu. Ak prejavia záujem a splnia zákonom predpísané podmienky, môžu sa stať príslušníkmi zboru väzenskej a justičnej stráže.
rt rč