Bratislava 6. apríla (TASR) - SDKÚ chce navrhnúť novelu zákona o financovaní politických strán, podľa ktorej by subjekty nemali možnosť prijímať sponzorské dary od právnických osôb.
Ak podnikatelia darujú nejakej strane finančné prostriedky a o niekoľko rokov vyhrajú verejnú súťaž alebo dostanú štátne objednávky, sú podľa poslanca za SDKÚ Tomáša Galbavého obviňovaní z klientelizmu. "Nechceme škodiť podnikateľom, ktorí sú ochotní venovať peniaze," povedal poslanec v dnešnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť. Po odstránení možnosti prijímať dary od právnických osôb však bude podľa neho nutné zvýšiť financovanie strán zo štátneho rozpočtu.
Poslanec za Smer Robert Kaliňák nie je proti obmedzeniu prijímať dary od právnických osôb, domnieva sa však, že týmto spôsobom sa nepodarí odstrániť "čierne" financovanie politických strán. S možnosťou zvýšiť financovanie strán zo štátneho rozpočtu sa podľa neho "nedá úplne zásadne súhlasiť kvôli daňovým poplatníkom". Za najlepšie riešenie považuje úplnú transparentnosť - zverejniť všetky dary od právnických osôb a potom kontrolovať, kto a za akých podmienok dostáva štátne objednávky. Zoznam sponzorov Smeru, uvedených vo výročnej finančnej správe, zverejní strana podľa Kaliňáka v najbližších dňoch na internete. Poslanec podotkol, že snahou strany je neprijímať veľké dary, aby sa zo strany podnikateľa vylúčila možnosť požadovania protislužieb.
SDKÚ vo svojej výročnej finančnej správe uviedla, že v minulom roku nezískala žiadne prostriedky od právnických osôb. Galbavý nevidí dôvod, prečo by mal niekto tento údaj spochybňovať. "Za rok 2002 nemáme jediného podnikateľa, ktorý by nám daroval nejakú finančnú čiastku," vyhlásil poslanec.
"Ak vy dnes vyhlásite v televízie, že SDKÚ nemala za minulý rok jediného sponzora právnickú osobu, tak skutočne sa bude treba nad tým veľmi vážne zamyslieť, pretože vyjadrenia, ktoré mali iní vaši kolegovia, hovoria, že ich nezverejnia kvôli tomu, aby s tým nebol problém," oponoval poslanec za Smer Robert Kaliňák. Obe doterajšie vládne garnitúry podľa neho ukázali, že sú "jedna lepšia ako druhá" v prepojení na sponzorov.
Galbavý nato poznamenal, že Smer by si mal najprv upratať doma. "Mohol by som hovoriť o vašom šéfovi, mohol by som hovoriť o tom, ako ho pár mesiacov pred voľbami sponzori nosili na rukách. Váš šéf menil autá ako môj syn angličáky. Boli to vaše politické dvere, kde sponzori čakali v rade, aby sa mohli k vám dostať," povedal Galbavý.
"Smer a SDKÚ si skutočne nemajú čo vyčítať," komentoval slovný súboj podpredseda HZDS Ján Kovarčík. Smer je podľa jeho vyjadrenia "v najprekérnejšej situácii, lebo sponzori, ktorým bolo mnoho sľúbené, sa musia presúvať k vládnym stranám". Kovarčík sa domnieva, že sponzori sa hlásia k tým, ktorí im môžu niečo zabezpečiť. Nevie však odpovedať na otázku, či to platilo aj počas vlády HZDS, lebo "za našej vlády bol trochu iný systém".
Finančným správam politických strán sa dá podľa podpredsedu ANO Ľubomíra Lintnera stopercentne veriť. "Otázkou je, či sa dá veriť financovaniu politických strán," poznamenal poslanec. V tejto súvislosti spomenul, že práve preto predseda aliancie Pavol Rusko nezakrýval, že bude stranu financovať z vlastných finančných prostriedkov, ktoré napokon v sume 36 miliónov korún zaplatil prostredníctvom členských príspevkov. Tento postup je podľa Lintnera úplne štandardný, hoci na Slovensku sa objavil po prvý raz.