Bratislava 26. júla (TASR) - Demokratická strana (DS) sa rozhodla predložiť do parlamentu vlastný návrhy novely volebného zákona a pripravuje aj návrh nového systému vyplácania prídavkov na deti. Podľa návrhu občianskych demokratov by mal byť zrušený jednotný volebný systém zavedený bývalou vládou a mali by byť zavedené pri voľbách do NR SR regionálne kandidátky podľa platného územnosprávneho členenia.
Spätosť kandidáta s regiónom, v ktorom bol zvolený, by mala prispieť k zvýšeniu zodpovednosti poslancov voči svojim voličom. Počet volebných regiónov by mal podľa podpredsedu DS Juraja Bartu zodpovedať počtu územnosprávnych celkov. DS v tejto súvislosti vydá aj interný predpis, podľa ktorého musí mať kandidát vo svojom volebnom regióne aj trvalé bydlisko.
Zmenu z väčšinového volebného systému na miešaný však podľa Bartu DS nepodporí. "V princípe DS podporuje miešaný volebný systém, ale toto je príliš zásadná zmena pravidiel, ktorá sa nedá urobiť v takomto krátkom čase pred voľbami," povedal dnes pred novinármi. Novela z dielne DS by však mala priniesť zmenu aj v otázke inštitútu preferenčných hlasov. Návrh chcú občianski demokrati predložiť do parlamentu ešte v septembri ako poslaneckú iniciatívu.
Rodinné prídavky by nemali byť podľa DS vyplácané plošne, ako to navrhuje rezort práce a sociálnych vecí. Návrh DS predpokladá, že priamu finančnú podporu dostanú rodiny s dvoma nezaopatrenými deťmi, každé ďalšie dieťa by znamenalo pre rodičov daňové úľavy. Tým by sa podľa Bartu zamedzilo, aby sa veľký počet detí stal zdrojom príjmu niektorých sociálnych skupín. Rodič by si mohol za tretie a ďalšie dieťa odpočítať určitú čiastku od daňového základu.
"Celoplošné vyplácanie prídavkov je krok zbytočne drahý. Podľa našich prepočtov to bude stáť ročne 800 miliónov korún, ktoré mohli byť nepochybne použité účelnejšie, adresnejšie a efektívnejšie," povedal dnes pred novinármi podpredseda DS Peter Mattoš. Nezamestnaní a sociálne slabší rodičia budú mať možnosť využívať iné sociálne podporné nástroje. Systém, ktorého návrh hodlajú predložiť ešte v tomto roku, nebude podľa Mattoša ani administratívne náročný, bude mať svoje efekty a "bude klásť väčší dôraz na zodpovednosť rodičov".