Bratislava 26. júla (TASR) - Poslanec NR SR Ján Cuper (HZDS) je ochotný zastupovať Národnú radu SR pred Ústavným súdom (ÚS) SR vo veci nesúladu schválených pozmeňovacích návrhov k zákonu o samospráve vyšších územných celkov (VÚC). Toto podanie pripravuje aj Peter Kresák (SOP) a sú ho ochotní podpísať 35 poslanci, napríklad z klubov SMK, KDH, SOP, za SDĽ Ladislav Orosz. Svoje prípadné poverenie Cuper podmieňuje schválením v Ústavnoprávnom výbore (ÚPV) NR SR.
Predseda ÚPV Ladislav Orosz nie je presvedčený o jednoznačnej protiústavnosti návrhov kolegu Cupera, ale v záujme budúcej aplikačnej praxe by uvítal, keby ÚS SR prijal pripravovaný podnet skupiny poslancov na ďalšie konanie. "Osobne sa tiež nebránim tomu, aby poslanec Cuper obhajoval pred ÚS SR riešenie, ktoré sa mu podarilo presadiť do zákona. Pozitívne rozhodnutie výboru v prospech poslanca HZDS bude mať len odporúčací charakter pre predsedu parlamentu Jozefa Migaša," zdôraznil Orosz.
Podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia Daniel Lipšic si nemyslí, že Cuperove pozmeňovacie návrhy sú protiústavné. "Ústava nezakotvuje ani centralizovaný model štátu a prenecháva rozhodnutie o miere decentralizácie na zákonodarcu, teda na zákon. Ústava vyslovene umožňuje štátu zasiahnuť do činnosti územnej samosprávy len spôsobom ustanoveným zákonom," konštatoval Lipšic.
Myslí si však, že schválený pozmeňovací návrh okliešťuje samostatnosť, nezávislosť územnej samosprávy, je zlý a nelogický, pretože zastáva iný názor na vzťah samospráva - štát. Odôvodnil to tým, že podľa ústavy o protiústavnosti a protizákonnosti právnych aktov samosprávneho kraja rozhoduje ÚS SR. Za nelogické považuje to, že vláda bude môcť vetovať právne akty samospráv z dôvodu ich rozporu s národnými záujmami. Práve termín "národný záujem" považuje Lipšic za "príliš vágny".
NR SR prijala Cuperov pozmeňovací návrh, podľa ktorého bude môcť vláda SR vrátiť rozhodnutia VÚC zastupiteľstvu prostredníctvom prednostu, ak sú podľa nej s národnými záujmami alebo so záujmami iných VÚC alebo obcí. Jeho autor je presvedčený o súlade prijatého pozmeňovacieho návrhu k spomínanému zákonu s ústavou. "Nevyhovujú im. Sú však v súlade s demokratickými princípmi. Je to tak aj v Poľsku, Španielsku, Dánsku či Francúzsku. Samospráva sa môže vykonávať len pod dozorom štátu. Nie je mysliteľné, aby v unitárnom štáte boli také autonomistické celky, ako chcela súčasná vládna koalícia," doplnil Cuper. Tvrdí, že jeho pozmeňovacie návrhy sledovali iba to, aby sa zosúladili záujmy centrálnej a miestnych vlád.
*zg som