Bratislava 7. apríla (TASR) - Aliancia nového občana (ANO) považuje návrh daňovej reformy ako taký za krok správnym smerom, jeho načasovanie však nie je optimálne.
Podľa ekonomického experta ANO Vladimíra Rigasza je potrebné najskôr zabezpečiť klesajúci trend verejných výdavkov a až potom znižovať príjmy štátneho rozpočtu. "Reforma príjmovej strany totiž zavádza určitú mieru rizika," upozornil V. Rigasz. Výdavky verejných rozpočtov sú v súčasnosti podľa neho príliš vysoké, preto by mala byť prioritou ich reštrukturalizácia a reforma.
Koncepcii podľa štátnej tajomníčky Ministerstva hospodárstva (MH) SR Evy Šimkovej chýba dopadová štúdia, ako sa reforma prejaví na konečnej spotrebe občanov, ale aj verejnej spotrebe. "Vstupy do zdravotníctva a školstva budú zdanené 20-% DPH, čo sa prejaví na strane verejných výdavkov," upozornila. Bolo by preto podľa nej vhodné vykonať analýzu tejto časti štátneho rozpočtu.
Daňovej reforme tiež chýba podľa ANO previazanosť na iné typy daní zavádzané v Európe ako napríklad ekologické dane, ale aj previazanosť na odvodovú reformu a reformu fiškálnej decentralizácie. "Tiež nie je jasné, kam sa uberá a aké má ciele. Teda, či ide len o presun daňového zaťaženia z priamych na nepriame dane," povedala E. Šimková.
ANO podporí daňovú reformu, bude však presadzovať rovnú daň z príjmu fyzických a právnických osôb na úrovni 15 %. Ministerstvo financií (MF) SR navrhuje okrem 20-% rovnej dane z príjmov a 20-% DPH tiež zrušenie tzv. trojdane, cestnej dane na osobné vozidlá právnických osôb a dane z dividend. Naopak, nepočíta so zrušením paušálnej dane, mala by sa však zúžiť na remeselné živnosti a zaviesť možnosť paušálnych výdavkov. Pri dani z nehnuteľností by sa mali v budúcnosti všetky nehnuteľnosti zdaňovať na hodnotovom princípe. Ocenenie nehnuteľností na úrovni trhových cien by sa pritom malo realizovať až v strednodobom horizonte.