Bratislava 26. júla (TASR) - Homosexualita a rodičovstvo je najkontroverznejšou témou v súvislosti s právnymi aspektmi homosexuality. Podľa psychologičky a hovorkyne iniciatívy Inakosť Marianny Šípošovej však neexistuje žiadna súvislosť medzi sexuálnou orientáciou človeka a jeho schopnosťou vychovávať dieťa a poskytnúť mu adekvátne prostredie pre zdravý vývin. Najčastejším argumentom odporcov toho, aby gejovia a lesbičky vychovávali deti, je tendenčné spájanie homosexuality do súvislosti s pedofíliou, respektíve so zneužívaním detí. Ide však o dve absolútne rozdielne veci, hovorí Marianna Šípošová.
Homosexualita, rovnako ako heterosexualita, je orientácia na dospelých, zatiaľ čo v prípade pedofílie ide o sexuálnu príťažlivosť k deťom. Čo sa týka zneužívania detí, vo väčšine prípadov je páchateľom dospelý muž a obeťou dieťa ženského pohlavia. Až 90 percent zneužití páchajú heterosexuálni muži, pokračovala Šípošová. Jedna štúdia dokonca uvádza, že z 269 prípadov zneužitia boli len dvaja páchatelia homosexuálne orientovaní. V prípadoch zneužívania chlapcov dospelými mužmi, bolo 74 percent mužov v tom čase v heterosexuálnom vzťahu s matkou dieťaťa alebo inou príbuznou - ženou. Štúdia uzatvára, že riziko zneužitia dieťaťa heterosexuálnym príbuzným je 100-krát vyššie ako niekým, kto sa identifikuje ako gej, lesba alebo bisexuál.
Jedným z argumentov kritikov homosexuálnych rodičovstiev je aj to, že deti preberú vzory svojich rodičov a tiež sa z nich stanú homosexuáli. Výskumy však nepotvrdzujú, že by existovala pozitívna súvislosť medzi sexuálnou orientáciou rodičov a detí. Drvivá väčšina homosexuálov navyše vyrastá v heterosexuálnych rodinách a napriek tomu ich sexuálna orientácia rodičov neovplyvní.
Na Slovensku má mnoho lesbických žien a gejov deti, ktoré pochádzajú z heterosexuálneho manželstva. Ištvánov návrh zákona o životnom partnerstve gejov a lesbičiek ráta s novelizáciou zákona o rodine tak, aby homosexuálne páry mohli vychovávať deti. Vytvorí sa možnosť osvojiť si dieťa jedného životného partnera druhým, čím sa vytvorí vzťah nevlastného rodiča. Spomínaný návrh však neráta s právom na adopciu, či umelého oplodnenia.
V Holandsku nedávno schválili manželstvo párov rovnakého pohlavia ako celkom rovnocenné s heterosexuálnym manželstvom, teda vrátane možnosti na adopciu. USA nemajú federálny zákon o adopcii detí, ani o registrovanom partnerstve, avšak v niektorých členských štátoch, prípadne mestách, umožňujú párom rovnakého pohlavia uzatvárať "domáce partnerstvá". Island umožňuje párom rovnakého pohlavia uzavrieť registrované partnerstvo. Tieto páry síce nemajú právo na umelé oplodnenie ani na adopciu, avšak ak jeden z partnerov má vlastné dieťa, uzavretím tohto zväzku dieťa prechádza do tzv. spoločného opatrovníctva, čo znamená, že druhý z partnerov má rovnaké práva a povinnosti voči dieťaťu ako jeho biologický rodič.