SME

Prehľad zadržaných Slovákov v ČR, obvinených v SR zo závažnej trestnej činnosti

Bratislava 7. apríla (TASR) - V súvislosti so zadržaním Mikuláša Černáka v Prahe TASR vydáva prehľad ďalších vybraných prípadov obvinených slovenských ...

Bratislava 7. apríla (TASR) - V súvislosti so zadržaním Mikuláša Černáka v Prahe TASR vydáva prehľad ďalších vybraných prípadov obvinených slovenských občanov, ktorí boli zadržaní na území Českej republiky. Ide predovšetkým o prípady, v ktorých išlo a ide o závažné kauzy.

Prípad Alojz K.

december 1997 - 6. júna 2001: Alojz K., v podsvetí známy ako nájomný vrah, prezývaný Lojzo Čistič bol z prvej vraždy obvinený už v decembri v roku 1997. V roku 1998 bol za trestné činy ublíženia na zdraví, výtržníctvo, nedovolené ozbrojovanie a násilie proti skupine obyvateľov a jednotlivcovi odsúdený na súhrnný trest odňatia slobody v trvaní dvoch rokov a štyroch mesiacov so zaradením do 1. nápravnovýchovnej skupiny. K. pred zadržaním ušiel do ČR. Bol na neho vydaný medzinárodný zatykač. Českí policajti ho zadržali 31. októbra 1998, keď chcel vycestovať do Rakúska na falošný pas. V marci v roku 1999 ho deportovali na Slovensko. Minister spravodlivosti ČR vydal K. na Slovensko z dôvodov trestného stíhania a pre výkon trestu. Od 6. júna 2001 bol väznený v súlade so zákonom i Ústavou SR. Podľa informácií prešovskej krajskej prokuratúry bolo 5. júna 2001 rozhodnuté o jeho prepustení z väzby a zároveň o nastúpení trestu odňatia slobody, ktorý mu právoplatne uložil Spišskonovoveský OS v roku 1998.

SkryťVypnúť reklamu

Prípad Dušan B.

30 novembra 2000 - Medzinárodne hľadaného šéfa košického podsvetia Dušana B. zvaného Borža približne o 15.00 h zadržali detektívi Útvaru pre odhaľovanie organizovaného zločinu ČR pred reštauráciou v Ústí nad Labem. Medzinárodne hľadaný Dušan B. bol podozrivý aj zo spáchania závažnej trestnej činnosti na území Českej republiky. Na Slovensku bol na neho vydaný medzinárodný zatykač v súvislosti s trestnými činmi ako je vražda, krádež, vydieranie a nedovolené ozbrojovanie.

16. februára 2001 - Bývalý šéf košického podsvetia Dušan B. počas výsluchu vo väznici v Litoměřiciach potvrdil, že súhlasí so svojim vydaním na Slovensko. Štátna zástupkyňa v priebehu niekoľkých dní podala návrh na jeho vydanie českému ministrovi spravodlivosti Jaroslavovi Burešovi.

SkryťVypnúť reklamu

23. februára 2001 - České ministerstvo spravodlivosti vrátilo návrh prokuratúry na vydanie bývalého šéfa košického podsvetia Dušana B., zvaného Borža, v skrátenom konaní kvôli formálnym nedostatkom.

29. marca 2001 - Český minister spravodlivosti Jaroslav Bureš rozhodol, že o prípustnosti vydania bývalého šéfa košického podsvetia Dušana B., zvaného Borža, na Slovensko musel rozhodnúť súd.

23. mája 2001 - České ministerstvo spravodlivosti dostalo právoplatné rozhodnutie súdu v Ústí nad Labem o povolení vydania bývalého šéfa košického podsvetia Dušana B., zvaného Borža, slovenským úradom.

29. mája 2001 - Český minister spravodlivosti Jaroslav Bureš povolil vydanie bývalého šéfa košického podsvetia Dušana B., zvaného Borža do Slovenskej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

20. júna 2001 - Údajného bossa košického podsvetia Dušana B. zvaného Borža previezli z vydávacej väzby v českých Litoměřiciach na Slovensko. Rozhodnutím sudkyne Okresného súdu Košice I. bol Borža bezprostredne po prevoze vzatý do väzby.

Prípad Milan R.

27. júla 2002 - Pardubická polícia zadržala Milana R. Krajský súd v Hradci Králové na druhý deň rozhodol o jeho vzatí do predbežnej vydávacej väzby. Slovenské ministerstvo spravodlivosti muselo následne českej strane doručiť originály všetkých dokumentov, vrátane zatykača. Zadržaný tvrdil, že slovenské súdy ho zbavili obvinenia z vydierania. Meno Milana R. sa viackrát spomenulo aj počas procesu s Mikulášom Černákom. Český minister spravodlivosti Pavel Rychetský mal do 40 dní rozhodnúť o vydaní Slováka Milana R., ktorého zadržala česká polícia na základe medzinárodného zatykača. Údajný popradský mafiánsky boss je stíhaný za obvinenia z podvodu za desiatky miliónov slovenských korún a vydieranie.

SkryťVypnúť reklamu

6. novembra 2002 - 7. apríla 2003 - Milan R., ktorého zadržala česká polícia, je vo vydávacej väzbe do dnešných dní. O žiadosti SR o vydanie Milana R. na trestné stíhanie sa stále nerozhodlo. Pred súdom Milan R. súhlasil so skrátením vydávacieho konania na Slovensko. Obvinenia z rozsiahlych bankových podvodov a vydierania, pri ktorom mu údajne asistovali dnes už mŕtvi bossovia košického podsvetia, odmietol.

Prípad Dávid B.

27. mája 2002 - 7. apríla 2002: Košický súd vydal medzinárodný zatykač na Dávida B. pre podozrenie zo sprenevery 40 miliónov Sk z nebankových spoločností Horizont Slovakia a B.M.G. Invest. Po B. bolo vyhlásené pátranie. Dávida B. zatkli na základe medzinárodného zatykača v Českej republike. Momentálne je vo väzbe v Českej republike. Ministerstvo spravodlivosti podalo žiadosť o jeho vydanie na Slovensku. O jeho vydaní do SR rozhoduje súd. Dávid B. je posledný z obvinených v kauze BMG a Horizontu, zvyšní štyria Patrik P., František Š., Jozef M. a Vladimír F. sú vo väzbe na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Prípad Míkuláš Č.

5. apríla 2003 Jedného z údajných bossov slovenského podsvetia Mikuláša Černáka zatkol o 8.00 h ráno na území Prahy-východ špeciálny útvar českej polície na boj s organizovaným zločinom (ÚOOZ).

7. apríla 2003 - Sudca Okresného súdu v Trenčíne Michal Antala vydal medzinárodný zatykač na Mikuláša Černáka. Medzinárodný zatykač je potrebný, aby Černák mohol byť vydaný na Slovensko. Černák sa dostal na slobodu vlani v novembri po rozhodnutiach Okresného a Krajského súdu v Trenčíne. Rozhodnutia súdov napadol minister spravodlivosti Daniel Lipšic, ktorý vo februári tohto roka podal sťažnosť pre porušenie zákona. Najvyšší súd 19. marca rozhodol, že súdy nižšieho stupňa porušili zákon v prospech odsúdeného Černáka a vrátil vec na opätovné prerokovanie okresnému súdu. Po štyroch mesiacoch na slobode sa tak Černák musí vrátiť do väzenia. Černák si z trestu na osem a pol roka za dvojnásobné vydieranie odsedel takmer päť rokov. Podľa Najvyššieho súdu za tento skutok môže byť podmienečne prepustený až po uplynutí dvoch tretín trestu, čo predstavuje päť rokov a osem mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 948
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 821
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 090
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 421
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 136
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 657
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 244
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 845
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu