Ministerstvo obrany sa chce sústrediť predovšetkým na ich výcvik výstroj a výzbroj, pretože možno očakávať potrebu ich použitia i mimo územia Slovenska v iných klimatických podmienkach, povedal na dnešnej tlačovej besede v Bratislave minister obrany SR Ivan Šimko. V prípade, že sa Slovensko zapojí do síl rýchlej reakcie NATO a Európskej únie, bude nutné zvýšiť aj ich počet. Slovensko má takýto vojenský útvar v Žiline, kde pôsobí profesionalizovaný pluk špeciálneho určenia. Pluk má okolo 400 príslušníkov.
Výstroj a výzbroj príslušníka špeciálnej jednotky stojí ročne niekoľko desiatok miliónov korún. Podľa slov ministra sú to síce relatívne veľké výdavky, no sú intenzívne využité.
Potreba špeciálnych jednotiek vychádza zo zmeneného bezpečnostného prostredia, kde čoraz väčšiu váhu majú asymetrické ohrozenia, akým je terorizmus. Špeciálne jednotky sú malého počtu a sú určené na vojenské, nevojenské, informačné, psychologické a humanitárne účely. Úlohou žilinského útvaru je špeciálny prieskum, priamy zásah na získanie dôležitej osoby, dokumentu či objektu, protiteroristické operácie, ako i pôsobenie pri humanitárnych akciách, povedal spoluzakladateľ pluku špeciálneho určenia v Žiline Jozef Tuček.
Výber príslušníkov žilinského pluku je veľmi náročný a trvá niekoľko mesiacov. V prvý deň prebiehajú testy z telesnej a psychologickej prípravy a potom absolvujú trojmesačný simulačný tréning, kde sa preveruje ich schopnosť reagovať na rôzne nepredvídateľné situácie. Nasleduje šesť mesiacov špeciálnej prípravy a až potom sa rozhoduje o ich prijatí, vysvetlil Tuček. Mnohí príslušníci sú absolventmi zahraničných špeciálnych kurzov v USA, Francúzku, Belgicku.
Pri vytváraní špeciálnych jednotiek sa pozornosť sústredí aj na ich súčinnosť so zložkami iných rezortov najmä ministerstva vnútra. mab som