Bratislava 8. apríla (TASR) - Tri medzinárodné lekárske organizácie vyjadrili znepokojenie nad správou o údajnej nedobrovoľnej sterilizácii rómskych žien na Slovensku. Medzinárodná federácia gynekológov a pôrodníkov (FIGO), Lekári pre svetové zdravie a Americké združenie gynekológov a pôrodníkov (ACOG) so svojim negatívnym postojom oboznámili aj Ministerstvo zdravotníctva SR a Generálnu prokuratúru SR.
FIGO vo svojom liste cituje základné odporúčania, ktoré vypracoval Výbor pre etické aspekty ľudskej reprodukcie a zdravia žien tejto organizácie. Základným odporúčaním je princíp informovaného súhlasu, ktorý odmieta sterilizáciu ženy, ak žena k nej nedala súhlas založený na primeranej a zrozumiteľnej informácii, získaný bez akéhokoľvek nátlaku.
Ani ACOG nesúhlasí so sterilizáciou odôvodnenou rizikovosťou následného tehotenstva, pretože neexistuje žiadna zdravie ohrozujúca komplikácia, ktorú by bolo možné liečiť sterilizáciou. Nemožno teda ospravedlniť, ak k takémuto zákroku dôjde bez plného informovaného súhlasu pacientky. Ani fakt, že žena už predtým niekoľkokrát rodila cisárskym rezom, sám osebe neoprávňuje lekára ženu sterilizovať bez jej informovaného súhlasu, namieta vo svojom stanovisku ACOG.
Stanoviská týchto organizácií boli poskytnuté k dispozícii i orgánom vedúcim vyšetrovanie pre trestný čin genocídy s návrhom, aby ich považovali za listinný dokaz. Originály i preklady všetkých troch stanovísk sú k dispozícii v Poradni pre občianske a ľudské práva, informovala TASR spoluautorka správy Telo i duša Barbora Bukovská.