Bratislava 8. apríla (TASR) - Ministerstvo kultúry SR ( MK SR) má do 30. júna vypracovať návrh právnej podoby, v akej bude ďalej fungovať Tlačová agentúra SR - Slovakia (TASR). Spolu s ním členom mediálneho výboru odovzdá aj časový harmonogram jej transformácie. Na dnešnom zasadnutí o tom jednomyseľne rozhodli predstavitelia Výboru Národnej rady SR pre vzdelanie, vedu, šport a mládež, kultúru a médiá.
Vypracovaním transformačného projektu TASR plánovalo Ministerstvo kultúry SR (MK SR) poveriť generálneho riaditeľa tejto štátnej inštitúcie Petra Nedavašku, pričom predstavitelia rezortu počítali s premenou agentúry na verejnoprávnu inštitúciu, alebo štátnu akciovú spoločnosť. Podľa Zuzany Mistríkovej zo Sekcie médií a audiovízie MK SR by spôsob transformácie TASR mala najprv určiť vláda alebo ňou poverený mediálny výbor. Viacerí členovia výboru však poukázali, že premena štátnej agentúry nie je možná bez zmeny platných zákonov. "Tento problém by mohol vyriešiť pripravovaný návrh zákona o hospodárení s majetkom verejnoprávnych inštitúcií z dielne Ministerstva financií SR," uviedla Mistríková.
Podľa šéfa rezortu kultúry Rudolfa Chmela si problematika TASR žiada, aby jej postavenie bolo implementované do koncepcie štátnej mediálnej politiky, ktorú ministerstvo pripravuje. Predstavitelia MK SR tvrdia, že potrebné legislatívne opatrenia, ktoré umožnia bezproblémovú transformáciu TASR, by mohli vyplynúť práve z komplexnej analýzy Nedavaškovho projektu. "Na základe nich bude možné premeniť túto inštitúciu na adekvátnu formu," píše sa v ich vyjadrení. Zástupcovia MK SR budú preto pri tvorbe koncepcie právnej formy TASR pravdepodobne spolupracovať s jej manažmentom.
Vedenie agentúry sa prikláňa k premene TASR zo štátneho na verejnoprávne médium. Podľa šéfredaktora spravodajstva Richarda Erdöfyho do úvahy prichádza i forma akciovej spoločnosti s účasťou štátu. Podľa neho tieto dve alternatívy by aj naďalej agentúre umožňovali plniť zákonom stanovené úlohy.
Rezort kultúry tvrdí, že Nedavaška je jediný, kto má dostatok informácií a kompetenciu garantovať zmysluplnosť transformácie agentúry. "Zároveň je potrebné komplexnejšie zadefinovať jej úlohu v kontexte mediálneho prostredia na Slovensku vzhľadom na vstup SR do Európskej únie, v súvislosti s domácim a zahraničným spravodajstvom a v súvislosti s budovaním archívnych fondov," píše sa v stanovisku MK SR.
Predchádzajúca vláda poverila v októbri 2000 vtedajšieho ministra kultúry SR Milana Kňažka vypracovaním projektu transformácie TASR. V máji 2001 ministerstvo predložilo kabinetu materiál so štyrmi možnými variantmi premeny agentúry, a to na štátnu rozpočtovú organizáciu, verejnoprávnu organizáciu, štátnu akciovú spoločnosť a štátnu rozpočtovú inštitúciu so zmeneným predmetom jej činnosti. Vláda však nevybrala ani jednu z možností a materiál vrátila rezortu na dopracovanie.
MK SR tento dokument zjednodušilo, postúpilo na medzirezortné pripomienkové konanie a s odporúčaním transformovať TASR na akciovú spoločnosť s účasťou štátu ho v marci 2002 opäť predložilo vláde. Vtedajší ministri Mária Machová, Ján Čarnogurský a Ivan Šimko však skonštatovali, že takáto premena TASR sa môže uskutočniť len na základe nového zákona. Ďalší členovia vlády upozornili, že časť odborníkov sa prikláňa k transformácii agentúry na verejnoprávnu inštitúciu. Po krátkej diskusii sa vládny kabinet rozhodol, že otázku premeny TASR bude riešiť v ďalšom volebnom období. Súčasná vláda Mikuláša Dzurindu však problematiku postavenia štátnej spravodajskej agentúry medzi svoje priority na nadchádzajúce štvorročné volebné obdobie nezaradila.