Bratislava 8. apríla (TASR) - Návrh ďalšej novelizácie zákona o zdravotnej starostlivosti bude musieť ministerstvo zdravotníctva prepracovať podľa pripomienok a odporúčaní Legislatívnej rady vlády (LRV) a na rokovanie kabinetu predloží nové znenie tejto normy.
Cieľom spomínanej novely je rozšíriť možnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti na území SR pre občanov, ktorí získali odbornú spôsobilosť na výkon zdravotníckeho povolania v 18 štátoch Európskeho hospodárskeho priestoru (European Economic Area-EEA). Mala by tak prispieť k procesu aproximácie práva Európskej únie v oblasti uznávania odborných kvalifikácii.
Novela, ktorú vypracovalo vedenie rezortu zdravotníctva, chce v prvom rade rozšíriť možnosť vzájomného uznávania kvalifikácií popri občanoch Európskej únie aj pre občanov EEA, do ktorého momentálne okrem 15 členských štátov únie patria aj Nórsko, Island a Lichtenštajnsko. Lekári, zubní lekári, farmaceuti, sestry a pôrodné asistentky, ktoré budú chcieť vykonávať svoju prax na území SR, by podľa nej mali namiesto povolenia na dlhodobý pobyt v SR potrebovať doklad o registrácii prechodného pobytu v SR.
Aj na lekárov a sestry z krajín Európskeho hospodárskeho priestoru sa má podľa predloženého znenia vzťahovať povinnosť členstva v príslušnej stavovskej organizácii. Návrh však rozlišuje medzi poskytovaním zdravotnej starostlivosti v pracovnoprávnom vzťahu, v podnikateľskom postavení a v postavení spolupracujúcej osoby a takým poskytovaním zdravotníckych služieb, ktoré prichádza poskytovať na územie SR občan niektorého zo štátov EEA inému konkrétnemu občanovi členského štátu počas jeho pobytu v SR, ktorý nebude trvať dlhšie ako dva mesiace.
Podľa navrhovanej novely sa nástupná odborná prax stane súčasťou vzdelávania v príslušnom študijnom alebo špecializačnom odbore a nebude sa vyčleňovať ako osobitná kvalifikačná požiadavka na výkon zdravotníckeho povolania.
Opätovná novelizácia zákona o zdravotnej starostlivosti prichádza len mesiac po tom, ako parlament schválil novelu tejto právnej normy, ktorá by mala zaviesť poplatky za poskytovanie niektorých zdravotníckych služieb. Spomínanú novelu však prezident Rudolf Schuster vetoval, takže by sa ňou mal zákonodarný zbor znovu zaoberať už v stredu predpoludním.