Bratislava 8. apríla (TASR) - Vedenie Slovenskej televízie (STV) zrušilo 2472 relácií, ktoré malo podľa platnej programovej štruktúry odvysielať na svojich dvoch okruhoch do konca tohto roku. Podľa ústredného riaditeľa STV Richarda Rybníčka týmto spôsobom táto verejnoprávna inštitúcia ušetrí celkovo asi 181 miliónov korún a príde o 876 hodín programu.
Napriek tomu v roku 2003 odvysiela 8202 relácií, pričom náklady na ich výrobu a prezentáciu dosiahnu viac ako 428 miliónov. "Cieľom takéhoto opatrenia nie je nová programová štruktúra, ale snaha o zmiernenie krízového stavu v televízii," vyhlásil Rybníček na dnešnom zasadnutí mediálneho výboru. Manažment STV plánuje návrh novej typovej programovej štruktúry predložiť televíznej rade v júni alebo v júli. "Zrušené relácie sme vyberali pozorne, no museli sme zredukovať i programy, ktoré sú dôležité z verejnoprávneho hľadiska, pretože náklady na ich výrobu boli príliš vysoké," konštatoval šéf verejnoprávnej televízie.
Dominantou vysielania STV zostane spravodajstvo a publicistika. Riaditeľ však zdôraznil, že od 1. januára budúceho roku, kedy by mala nastať konsolidácia pomerov v tejto organizácii, sa niektoré zo zrušených relácií na obrazovky vrátia. Zároveň priznal, že vo vysielaní verejnoprávnej televíznej stanice je množstvo programov, ktoré chce vedenie zrušiť, no v súčasnosti ich musí naďalej uvádzať, pretože sú zmluvne nevypovedateľné.
Na zabezpečenie verejnoprávneho charakteru televízie a udržanie priazne divákov plánuje manažment STV zaradiť do vysielania viaceré kvalitné relácie a filmy z televízneho archívu.
Rybníček považuje za úsporné i svoje rozhodnutie presťahovať sídlo STV z výškovej budovy v bratislavskej Mlynskej doline do okolitých prízemných objektov. "Televízia tak ušetrí vyše 14 miliónov korún ročne," poznamenal. Vzápätí razantne odmietol akékoľvek tvrdenia o jeho údajnej snahe sprivatizovať druhý vysielací kanál STV 2. "Táto inštitúcia bude fungovať s dvoma okruhmi a privatizácia jedného z nich v žiadnom prípade neprichádza do úvahy," vyhlásil.
Podľa neho sa krízovému manažmentu podarilo odvrátiť hroziacu exekúciu. Na poznámky poslancov výboru o podozrení z konfliktu záujmov u niektorých predstaviteľov nového vedenia reagoval slovami: "Sú to ľudia, ktorým dôverujem a bez ktorých by som Slovenskú televíziu ozdraviť nemohol. Keby sa nám nepodarilo rýchlo odvrátiť exekúciu, teraz by sme sa nebavili o programe, ale boli by sme svedkami toho, ako si každý, kto má voči STV pohľadávky, berie z jej majetku toľko, koľko chce," dodal Rybníček.
S vytvorením novej organizačnej štruktúry počíta vedenie STV v priebehu budúceho roku, pričom v televízii by malo pracovať okolo 800 až 850 zamestnancov. Podľa Rybníčka pôjde o holdingový typ štruktúry, čo v praxi znamená, že riadiace orgány budú rozdeľovať peniaze na nakrútenie relácií tzv. výrobným skupinám, ktoré samy podľa potrieb a výkonu rozdelia pridelené prostriedky jednotlivým tvorcom.
V závere ústredný riaditeľ vyjadril presvedčenie, že ak parlament schváli zvýšenie televíznych koncesionárskych poplatkov zo 75 na 100 korún a Ministerstvo financií SR vyplatí 250 miliónov korún na odstupné pre 1117 prepustených pracovníkov STV, krízovému manažmentu sa podarí stabilizovať verejnoprávnu televíziu do polovice roku 2004.
"Napriek krokom, ktoré sme prijali a ktoré budeme musieť prijať, nepripúšťam katastrofický scenár v STV. Ani ja, ani Rada STV, ani parlament a ani terajšia vláda sa nemôžme zbaviť zodpovednosti za súčasný stav a budúcnosť tejto inštitúcie, preto musíme robiť tieto kroky rýchlo," zdôraznil Rybníček. Podľa jeho predstáv by sa raz z verejnoprávnej televízie mala stať organizácia podobná ministerstvu kultúry, aby vytvárala kultúrny rámec Slovenska.