Bratislava 8. apríla (TASR) - Za jeden z najväčších problémov v oblasti dodržiavania ľudských práv na Slovensku označila poradkyňa ministra zahraničných vecí Spojených štátov amerických (USA) Erika Schlagerová údajnú násilnú sterilizáciu rómskych žien na východnom Slovensku.
Na tento problém upozorňuje aj správa Komisie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, ktorá bola predmetom dnešného stretnutia Schlagerovej s predsedom Výboru NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien Lászlóom Nagyom. Konštatuje sa v nej, že išlo o prax uplatňovanú v čase komunizmu v bývalom Československu. Správa sa venuje i rasovo motivovanému násiliu páchanému na rómskej minorite, ktoré sa na Slovensku objavuje vo vyššej miere ako v susedných krajinách. Správa tiež negatívne hodnotí pozitívny postoj niektorých verejne činných ľudí k násilnej sterilizácii rómskych žien.
Informácie o sterilizácii Rómiek bez príslušného súhlasu pacientiek, na ktoré upozorňuje publikácia Telo a duša, považuje Schlagerová za dôveryhodné. Odvolala sa identifikáciu dvoch prípadov sterilizácie neplnoletých dievčat, ktoré sa mali uskutočniť bez súhlasu zákonného zástupcu. V tejto súvislosti spomenula stretnutie s výkonnou riaditeľkou Poradne pre občianske a ľudské práva Barborou Bukovskou vo Washingtone, ktoré vyvolalo vážne obavy a znepokojnenie.
Utajovanie identity obetí porušovania ľudských práv podľa Schlagerovej zodpovedá postupu medzinárodných organizácií ako Amnesty International. Reagovala tak na konanie Bukovskej, ktorá pôvodne odmietla uviesť mená obetí. Poznamenala, že program sterilizácie existoval vo vyše 30 štátoch USA, posledný prípad zaznamenali v roku 1970.
"Na Slovensku nepracuje žiadny doktor Mengele, ktorý by experimentoval na rómskych ženách," ubezpečil Nagy s odvolaním sa na zistenia Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré nepotvrdili pravdivosť údajných násilných sterilizácií vyše stovky rómskych žien. Poznamenal, že prípadom sa okrem Sekcie štátneho dozoru a kontroly Ministerstva zdravotníctva SR zaoberajú aj orgány činné v trestnom konaní. Prisľúbil, že výbor sa bude problémom naďalej zaoberať.
Výbor NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien dnes zobral na vedomie správu o výsledkoch kontroly rezortu zdravotníctva v dvoch východoslovenských nemocniciach - Krompachoch a Gelnici. Zároveň vyzval Sekciu štátneho dozoru a kontroly MZ SR, aby pokračovala v monitoringu v ostatných ôsmich zdravotníckych zariadeniach, o ktorých hovorí správa Telo a duša. Správu z vyšetrovania by mali predložiť výboru do 10. júna.
ms bar